Зразок роботи
ВСТУП
Аактуальність теми дослідження. Розвиток економіки в Україні на сучасному етапі багато в чому визначається вступом держави до Світової організації торгівлі (СОТ). У зв’язку з цим гостро стають питання, що пов’язані з адаптацією галузей вітчизняної промисловості й окремих підприємств до змін зовнішньоекономічних умов, викликаних членством України в СОТ. Для вирішення цих питань розробляються програми підвищення конкурентоспроможності вітчизняного виробництва та відповідні заходи, як на державному, так і на галузевому рівнях. Однак, економічне становище, рівень конкурентоспроможності вітчизняних підприємств досі не відповідають в повній мірі умовам СОТ. Щоб докорінно змінити таку ситуацію необхідні відповідні дослідження за різними напрямками, що вивчають Вплив вступу до СОТ на розвиток зовнішньої торгівлі України.
Вступ України до СОТ – це зовнішньоекономічний шлях держави, який є складовою частиною курсу євроінтеграції. Свідоцтвом цьому можуть служити численні постанови Верховної Ради України, спрямовані на детальний аналіз наслідків від такої інтеграції, виявлення заходів щодо захисту вітчизняного виробника.
Таким чином, стратегічним пріоритетом зовнішньоекономічної політики України є зовнішньоекономічна діяльність в умовах Світової організації торгівлі. Прагнення здобути повноправне членство у цій організації було продиктоване реаліями сучасного розвитку, домінуючою тенденцією якого протягом останніх десятиліть є прогресуюча інтернаціоналізація економічних відносин, що знаходить своє втілення не тільки у посиленні взаємозв’язку та взаємозалежності національних економік, зростаючій масштабності та якісній зміні характеру торгово-економічних відносин країн, появі нових форм та методів міжнародної торгівлі, а й актуалізації проблеми захисту національних економічних інтересів. Це об’єктивно зумовило розширення та якісне удосконалення багатосторонньої торгової системи регулювання міжнародного обміну товарами та послугами, яка за своїми ключовими параметрами (кількість членів, обсяги регулювання світового експорту, охоплення торгових сфер тощо) стає дійсно глобальною. Членами СОТ на сьогодні є 153 країни, включаючи і Україну, на які припадає понад 95 % обсягу світової торгівлі, ще 30 країн перебувають на різних етапах процесу вступу.
Регуляторна система СОТ, забезпечуючи загальну інституційну основу здійснення торгових відносин між її членами, суттєво впливає не лише на механізми формування торгових політик країн, їх зміст, методи реалізації, а і на увесь соціально-економічний розвиток національних економік, що пов’язано зі створенням у її межах механізмів реалізації економічних інтересів країн, а також усталеною тенденцією збільшення сфер регулювання. Традиційна митно-тарифна координація доповнена уніфікацією регулювання кількісних обмежень, ліцензування, методів митної оцінки, правил визначення країни походження, антидемпінгових, компенсаційних та захисних механізмів, субсидування, технічних бар’єрів у торгівлі, торгових аспектів прав інтелектуальної власності, режиму торгівлі послугами, пов’язаних з торгівлею інвестиційних заходів, роботи державних торгових підприємств тощо. У рамках організації ведеться робота зі створення пов’язаних з торгівлею механізмів міждержавного регулювання міжнародного інвестування, конкурентної політики, охорони навколишнього середовища, ринку праці та використання робочої сили, електронної комерції.
Членство в СОТ певною мірою обмежує можливості реалізації національних економічних інтересів унаслідок скорочення спектра інструментів торгової політики, які раніше були виключно компетенцією національних урядів. Водночас на глобальному рівні удосконалюються існуючі та створюються нові регулятивно-захисні механізми та методи, розуміння, опанування та використання яких необхідно для ефективної реалізації національних економічних інтересів у сучасних умовах та укріплення конкурентних позицій на міжнародних ринках.
Ефективне використання цих гармонізованих механізмів торгової політики надає країнам важелі послаблення потенційно негативних наслідків загострення конкуренції, пов’язаних, насамперед, з вирішенням соціально-економічних проблем, усунення викривлень конкурентного середовища, що, в свою чергу, сприяє появі більш широких та різноманітних можливостей реалізації переваг участі у міжнародному поділі праці, забезпечення національних економічних інтересів.
Значний внесок у дослідженні проблем впливу вступу до СОТ на розвиток зовнішньої торгівлі окремих країн, зокрема України, зробили вітчизняні та зарубіжні вчені: Д. Ахн, В. Антваілер, О. Білорус, Р. Болдуін, І. Бураковський, Я. Бхагваті, Ю. Вермульст, В. Геєць, А. Гончарук, Б. Губський, Дж. Джексон, З. Драбек, С. Евенетт, П. Кругман, С. Ліндер, Д. Лук’яненко, П. Мавродіс, К. Маскус, К. Міхалопоулос, В. Новицький, С. Осика, Ю. Пахомов, А. Поручник, В. П’ятницький, А. Роуз, Дж. В. Сіденко, С. Соколенко, Стігліц, Дж. Трефлер, А. Філіпенко, Г. Хорлік, Р. Х’юдек та ін., у роботах яких зосереджено увагу в основному на питаннях аналізу переваг та недоліків світової торгової системи, оцінки позитивних та негативних наслідків приєднання, завершення процедури вступу України до СОТ.
Мета і завдання дослідження. Метою дипломного дослідження є дослідження теоретичних та практичних проблем впливу вступу до СОТ на розвиток зовнішньої торгівлі України. Для досягнення поставленої мети необхідно вирішити наступні завдання:
- розглянути сутність та цілі діяльності СОТ;
- провести характеристику особливостей регулювання міжнародної торгівлі у рамках СОТ;
- здійснити аналіз впливу сучасної системи регулювання міжнародної торгівлі на розвиток зовнішньої торгівлі окремої країни;
- дослідити сучасні тенденції розвитку зовнішньої торгівлі України;
- проаналізувати особливості та умови вступу України до СОТ;
- провести оцінку впливу угоди про вступ до СОТ на зовнішню торгівлю України;
- розглянути пріоритети національних економічних інтересів України в умовах членства в СОТ;
- дослідити перспективи розвитку діяльності українських підприємств в контексті норм і правил СОТ.
Об’єктом дослідження в дипломній роботі є зовнішня торгівля України в умовах членства в СОТ, діяльність українських підприємств в умовах СОТ.
Предметом дослідження дипломної роботи є особливості впливу вступу до СОТ на розвиток зовнішньої торгівлі України, перспективи розвитку зовнішньої торгівлі України в умовах членства у СОТ.
Методи дослідження. Методологічну та теоретичну основу дослідження становлять фундаментальні положення економічної теорії, розробки вітчизняних і зарубіжних вчених-економістів в області дослідження проблем регулювання міжнародної торгівлі в рамках СОТ.
Для вирішення поставлених у роботі завдань використовувались такі методи: теоретичного узагальнення та порівняння; економічного та багатовимірного статистичного аналізу; порівняльного аналізу.
Інформаційна база дослідження. У ході дослідження використано Закони України, Укази Президента України, постанови Кабінету Міністрів України, матеріали Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Державного комітету статистики України, матеріали Європейської Комісії та Комітету Регіонів ЄС, Всесвітнього економічного форуму (ВЕФ) та Інституту менеджменту та розвитку (м. Лозанна), результати наукових досліджень Українського центру економічних та політичних досліджень імені О. Разумкова, Української академії зовнішньої торгівлі, монографічні дослідження вітчизняних та зарубіжних економістів.