Зразок роботи
ВСТУП
Актуальність теми дослідження. В умовах фінансової глобалізації розвиток міжнародної фінансової системи характеризується значним зростанням обсягів зовнішньої заборгованості країн світу. На сьогодні необхідно констатувати, що державний борг є органічною складовою фінансових систем переважної більшості країн світу, дієвим інститутом у механізмі макроекономічного регулювання та інструментом реалізації економічної стратегії держави.
Нарощування зовнішнього боргу має об’єктивний характер в умовах низького рівня національних заощаджень, дефіцитності державного бюджету та низької конкурентоспроможності вітчизняних виробників. Якщо указані чинники поєднуються з вадами інституційного середовища (які ведуть до неповного використання національних заощаджень в економічному кругообігу та перешкоджають повноцінному розвитку фондового ринку) і недоліками державного регулювання експорту-імпорту капіталів, накопичення зовнішньо-боргових зобов’язань набуває загрозливих масштабів.
В Україні за роки її незалежності формування боргу відбувалося значною мірою під впливом потреб оперативного фінансування поточних бюджетних видатків, що зумовило його структуру та обсяги. До основних причин швидкого зростання державного боргу України за роки її незалежності можна віднести: необхідність збільшення валютних резервів для забезпечення стабільності національної грошової одиниці; значні бюджетні дефіцити; залежність від імпорту енергоносіїв; потреби технічного переозброєння більшості галузей національної економіки.
Таким чином, актуальність наукової розробки обраної теми для України обумовлена як гло¬баль¬ними тенденціями розвитку боргових відносин, так і підсилена дією вза¬є¬мо¬пов’язаних між собою внутрішніх факторів. По-перше, перехід до ринкової еко¬но¬мі¬ки та подолання трансформаційної кризи (у першій половині 90-х рр.), в умовах де¬фі¬цитності фінансових ресурсів, зумовили необхідність залучення і використання зов-нішніх запозичень. Останні виступили фіскально-монетарним інструментом по¬м’як¬шення фінансових проблем. По-друге, неефективний механізм залучення позик та їх непродуктивне використання (особливо у першій половині 90-х рр.) зумовили досить стрімке накопичення боргу та концентрацію платежів щодо його обслу¬го¬ву¬ван¬ня у вузькому часовому інтервалі. Як наслідок – загострення боргової кризи лік¬від¬ності й загрози дефолту у кінці 90-х рр., що зумовили трансформацію зовнішньої за¬бор¬го-ва¬ності держави із потенційної загрози фінансовій безпеці у реальну. По-третє, фінансовий стан України у кінці 90-х рр. характеризується безперервними ре¬струк¬ту¬ризаціями, обтяжливими переговорами з кредиторами, відсутністю пер¬спек¬тив щодо повного та своєчасного обслуговування зовнішнього державного боргу у най¬ближ¬чому майбутньому. Це свідчить про те, що Україна перманентно перебуває у стані, наближеному до дефолту та ймовірного загос¬трення фінансової кризи. По-чет¬верте, на сучасному етапі від характеру вре¬гулю¬вання боргової проблеми у знач¬ній мірі залежатиме бюджетна дієздатність держави, стабілізація її фінансового ста¬ну і загальноекономічної ситуації в Україні, створення умов для виходу вітчизняної еко¬номіки на траєкторію сталого економічного зростання. Тому для підвищення рів¬ня фінансової безпеки і зовнішньої кредитоспроможності над¬звичайно важливе зна¬че¬ння має розробка ефективних форм і методів зниження боргового тягаря, засто¬су¬ван¬ня інстру-мен¬тів активного управління зовніш¬нім дер¬жав¬ним боргом, активізація ме-нед¬жмен¬ту зовнішнього боргу, як обов’¬яз¬ко¬во¬го атрибуту державних фінансів.
Управління та обслуговування державного боргу є одним з пріоритетних завдань фінансової політики держави, важливою умовою стабільності її фінансової системи. Ефективне управління боргом на всіх його етапах дозволить уникнути кризових боргових ситуацій та перевантаження видаткової частини державного бюджету в розрізі витрат на обслуговування державного боргу, сприятиме забезпеченню стабілізації соціально-економічної ситуації та розвитку економіки України.
Важливе значення місця та ролі державного боргу у фінансовій системі держави зумовило постійну увагу дослідників до різних його аспектів. Серед західних вчених особливої уваги заслуговують праці Р. Барро, Дж. Бьюкенена, П. Елворта, Н. Калдора, Дж. Кейнса, П. Кругмана, А. Лернера, К. Маркса, Р. Масгрейва, Л. Мауера, Ф. Махлупа, Ф. Модільяні, Л. Пазинетті, Д. Рікардо, А. Сміта, Дж. Стігліца, П. Харрода та ін. Різні сторони аналізу даного питання розкриті у роботах українських вчених-фінансистів, зокрема, у працях Барановського О.І., Василика О.Д., Вахненко Т.П., Гейця В.М., Козюка В.В., Кучер Г.В., Лісовенка В.В., Луцишиної З.О., Лютого І.О., Новицького В.Є., Новосад Л.Я, Плотнікова О.В., Федосова В.М. та ін. Зовнішню заборгованість як невід’ємну складову сучасної міжнародної фінансової системи досліджували російські вчені-економісти Вавілов А., Саркісянц А., Федякіна Л. та ін.
Віддаючи належне науковим напрацюванням вітчизняних та зарубіжних вчених з даної проблематики, слід зауважити, що існує потреба в її подальшому дослідженні, оскільки формування зовнішнього державного боргу відбувалося в умовах трансформаційної економіки України, коли має місце пошук нових шляхів побудови ефективної системи управління зовнішнім державним боргом, перетворення зовнішніх державних запозичень на інструмент економічного зростання. Теоретичні підходи західних авторів до управління зовнішнім державним боргом потребують критичної оцінки, узагальнення та дослідження можливостей і передумов їх використання з урахуванням особливостей економіки України. Все це зумовило вибір теми дипломної роботи та визначило основні її напрями.
Мета і завдання дослідження. Метою дипломної роботи є дослідження теоретичних та практичних аспектів формування та управління системою зовнішніх кредитів та боргів країн у сучасній світовій економіці.
Відповідно до поставленої мети в дипломній роботі необхідно вирішити наступні завдання:
- розглянути сутність міжнародного кредиту у світовій економіці;
- дослідити цілі та причини формування та накопичення зовнішнього боргу країн;
- вивчити механізми формування зовнішніх боргів у сучасній світовій економіці;
- здійснити оцінку динаміки зовнішніх боргів та кредитів у сучасній світовій економіці;
- дослідити механізми управління сучасною системою зовнішніх боргів та кредитів у світовій економіці;
- провести аналіз державного боргу США та його впливу на систему зовнішніх боргів та кредитів у сучасній світовій економіці;
- дослідити фактори формування зовнішнього боргу України;
- проаналізувати динаміку зовнішнього боргу України;
- надати пропозиції щодо структури управління зовнішнім боргом України.
Об’єктом дослідження в дипломній роботі є система зовнішніх боргів та кредитів у сучасній світовій економіці.
Предметом дослідження дипломної роботи є особливості сучасної системи зовнішніх боргів у світовій економіці, сучасний стан та напрямки підвищення ефективності управління зовнішнім боргом України.
Методи дослідження. Під час вирішення поставлених завдань використовувалися загальнотеоретичні та економіко-статистичні методи.
Дослідження проводилось з використанням методів аналізу, синтезу, узагальнення досвіду інших країн, статистичних порівнянь показників зовнішнього боргу країн світу. Крім того, застосовувалися прийоми спостереження, групування, класифікації та графічне зображення результатів.
Інформаційною базою дослідження є статистичні дані міжнародних фінансових організацій, законодавчі та нормативні акти, що визначають механізм управління зовнішнім державним боргом, офіційні статистичні матеріали Державного комітету статистики України, звітні дані Міністерства фінансів України та Національного банку України, джерела міжнародних фінансових організацій, наукові праці й монографії вітчизняних і зарубіжних економістів, періодична література.