Зразок роботи
ВСТУП
Актуальність теми дослідження. Проблеми економічного розвитку сучасного світу виступають як виключно актуальні для розвитку людства. Це обумовлено роллю, яку відіграє економічна сфера, та взаємопов’язаністю економічної сфери з іншими складовими цивілізаційного розвитку.
В умовах глобалізації світової економіки важливу роль відіграють транснаціональні корпорації (ТНК). Під ТНК розуміються міжнародні фірми, що мають свої господарські підрозділи в двох або більше країнах і управління цими підрозділами здійснюється з одного або декількох центрів на основі такого механізму прийняття рішень, який дозволяє провести узгоджену політику і загальну стратегію, розподіляючи ресурси, технології і відповідальність для досягнення результату - отримання прибутку. ТНК виступає як мережа взаємопов’язаних підприємств, які виходять з однієї країни та мають складові частини і філії в інших країнах
Швидке зростання прямих іноземних інвестицій (ПІІ), вихід технологічного поділу праці за межі фірм, галузей і національних меж супроводжуються появою гігантських міжнародних науково-виробничих комплексів з філіями в різних країнах і на різних континентах. ТНК перетворюють світову економіку в міжнародне виробництво, забезпечуючи прискорення науково-технічного прогресу у всіх його напрямках – технічний рівень і якість продукції, ефективність виробництва, удосконалення форм менеджменту.
У розвитку світової економіки останніх десятиліть важливу роль відіграє всеохоплююча і динамічна інтернаціоналізація. Економіку будь-якої країни вже не можна розглядати як щось самодостатнє. Сьогодні не внутрішнє життя тієї чи іншої країни, а його гармонійний зв’язок із світогосподарськими процесами визначає піднесення або спад економіки.
Історичний досвід переконливо підтверджує вигідність участі в різних формах спільного міжнародного бізнесу. На світовому і регіональному рівнях відбуваються інтеграційні процеси: національні ринки, капітали, трудові ресурси об’єднуються в єдині системи; узгоджуються законодавства, культурні та наукові досягнення стають загальним надбанням. Всезростаюча інтернаціоналізація світогосподарського розвитку докорінно змінює обсяги і характер руху факторів і результатів виробництва, глобалізує економічну діяльність не тільки національних економік, а й окремих господарських одиниць і насамперед корпорацій – прогресивної форми організації суспільного виробництва в умовах транснаціоналізації міжнародних економічних відносин.
Іншою провідною тенденцією сьогодення є лібералізація економічної політики більшості країн, що відображається зокрема в широкій приватизації державних підприємств, послабленні державного регулювання приватного сектора, а також у полегшенні доступу іноземних компаній на внутрішній ринок.
Важливою тенденцією сучасності став перехід провідних країн Заходу на постіндустріальний етап розвитку, що в міжнародній конкуренції погіршує позиції тих країн, які не змогли позбавитись від проблем “індустріального” етапу, й перетворює їх на технологічно, політично й ідеологічно залежними від лідерів. До таких держав відносяться країни з перехідною економікою. З кінця 80-х років ці держави здійснюють комплекс заходів стосовно переходу від суспільно-державної форми власності на засоби виробництва і адміністративно-планової економіки до приватної власності на засоби виробництва і ринкової економіки. Вказана група включає в себе 25 держав, що розташовані в Європі, Південно-Східній і Центральній Азії. Більшість цих країн, крім Китаю, протягом майже 50 років були прямо чи опосередковано інтегровані в єдину економічну систему, відмінну від світової за принципом організації та управління, як внутрішньої, так і зовнішньої економічної діяльності, а також у силу суб’єктивних і об’єктивних причин відособлену від світової економіки.
Розпад світової соціалістичної системи і її інтеграційної економічної організації, а також внутрішньоекономічні перетворення в цих країнах привели до розриву взаємних господарських зв’язків між ними, що супроводжується системною кризою практично в усіх вказаних вище державах. Одночасно з усією гостротою в кожній з них постала проблема ефективної інтеграції у світове господарство в новому соціально-економічному статусі.
Як свідчить досвід світового розвитку, вирішення цієї проблеми можливе лише шляхом транснаціоналізації національних економік, що означає допуск в свої економіки капіталу найбільших розвинутих закордонних суб’єктів господарювання, якими на сьогодні є транснаціональні корпорації (ТНК), з однієї сторони, та створення власних транснаціональних структур, які можуть на рівних взаємодіяти з ТНК розвинутих країн ринкової економіки (РКРЕ) на своїй території та за її межами. При цьому механізм такої взаємодії включає в себе не тільки вітчизняних суб’єктів господарювання і ТНК, а і в цілому країни та ТНК.
Оптимізація такого механізму взаємодії обумовлена двома факторами. По-перше: ТНК РКРЕ з різних причин зацікавлені в успішній експансії у країни перехідної економіки, а це означає, що приймаючі країни повинні уявляти собі як позитивні, так і негативні наслідки їхньої діяльності на своєму економічному просторі й можливі переваги від залучення іноземного капіталу та втрати від цього.
По-друге: країни перехідної економіки також зацікавлені в залученні іноземного капіталу, в першу чергу ТНК, у свою економіку. Це, в основному, обумовлено причинами економічного характеру – недостатність фінансових і технологічних ресурсів для виробництва конкурентоспроможної продукції на світовому ринку. В той же час вказана проблема може бути вирішена тільки за умови, що вони зможуть бути не тільки реципієнтами, але й донорами капіталу. І тут теж виникає багато теоретичних і практичних питань, які потребують свого вирішення.
Використання ресурсів ТНК забезпечує країнам з перехідною економікою доступ до новітніх технологій, сучасних ринкових прийомів маркетингу та менеджменту, сприяє розвитку внутрішніх інвестиційних та фінансових ринків, а також ринків товарів і послуг, в цілому підтримує макроекономічну стабілізацію.
Всі ці обставини визначають використання ресурсів ТНК як об’єктивну необхідність, обумовлену системою участі економіки країни в міжнародному розподілі праці і трансфертом факторів виробництва в національні галузі.
Проблематика ТНК в умовах глобалізаційних процесів в сучасному світі займала провідне місце в економічних дослідженнях, в результаті чого сформувалась методологія аналізу як безпосередньо загальних засад ТНК, так і можливостей оптимізації їх діяльності в окремих країнах, включаючи Україну. Все це знайшло відображення в працях вітчизняних і зарубіжних економістів – Л.Бакаєва, О.Білоруса, І.Бураковського, Р.Вернона, А.Гальчинського, В.Гейця, Б.Губського, Дж.Даннінга, І.Іванова, Р.Камерона, Л.Кістерського, Д.Лук’яненка, З.Луцишин, Ф.Модігліані, С.Мочерного, В.Новицького, Ю.Пахомова, Г.Перлмуттера, О.Плотнікова, М.Портера, О.Рогача, В.Рокочої, В.Ростоу, М.Рубцової, Дж.Стіглиця, А.Тобіна, А.Філіпенка, П.Фішера, Р.Хамермеша, О.Шниркова, С.Якубовського та інших.
Мета й задачі дослідження. Метою дипломної роботи є проведення порівняльного аналізу діяльності транснаціональних корпорацій в країнах Західної та Східної Європи.
Для досягнення зазначеної мети в дипломній роботі необхідно вирішити наступні завдання:
- розглянути сутність діяльності транснаціональних корпорацій;
- описати основні теорії виникнення та розвитку діяльності транснаціональних корпорацій;
- дослідити тенденції удосконалення діяльності транснаціональних корпорацій;
- провести аналіз динаміки діяльності транснаціональних корпорацій в країнах Західної та Східної Європи;
- здійснити оцінку особливостей управління діяльністю транснаціональних корпорацій в країнах Західної та Східної Європи;
- провести дослідження особливостей регулювання діяльності транснаціональних корпорацій в країнах Західної та Східної Європи;
- провести аналіз тенденцій діяльності транснаціональних корпорацій в Україні;
- запропонувати напрямки розвитку транснаціональних корпорацій в Україні.
Об'єктом дослідження в дипломній роботі є ТНК, які діють в країнах Західної та Східної Європи.
Предметом дослідження дипломної роботи є динаміка та особливості діяльності транснаціональних корпорацій в країнах Західної та Східної Європи, перспективи розвитку діяльності ТНК в Україні.
Методи дослідження. Для досягнення поставленої в роботі мети автором були використані історико-логічний, системний підходи до аналізу економічних процесів та зв’язків. Дослідження базується на використанні статистичного, порівняльного, факторного та структурного методів аналізу.
Інформаційна база дослідження. При виконанні дипломної роботи використано широке коло вітчизняних та зарубіжних монографічних досліджень, статистичні і фактичні матеріали ЮНКТАД, ОЕСР, МВФ, Світового банку, ЄБРР, газети Financial Times, журналів Business Week, Forbes, Fortune з питань діяльності ТНК. Використовувались офіційні законодавчі та нормативні матеріали органів влади та управління України, експертні оцінки рейтингових агентств, відомих вітчизняних та зарубіжних фахівців у галузі діяльності ТНК.