Зразок роботи
28vika055@ukr.net
Німеччина є економічно розвинутою країною, провідною в економічному і політичному сенсі країною ЄС і тому визначає в більшості економічну політику Співтовариства. Географічно близьке розташування ФРН і України сприяло розвитку економічних інтересів і стосунків з Україною. Розв’язання проблем розвитку країни може бути швидшим та простішим у співпраці з країнами, які пройшли етапи розв’язання таких проблем і використали можливості для покращення економіки. ФРН відноситься до ряду таких країн.
Для економіки України важливо спрямувати розвиток двосторонніх відносин з цією країною в напрямах отримання ефектів економічного і соціального розвитку. Для досягнення такої мети актуально розробити механізми державного управління процесами інвестиційних відносин
У наукових публікаціях вітчизняних економістів порушуються окремі аспекти процесів зовнішньоекономічних зв’язків України з Німеччиною. Проблеми співпраці України та ФРН досліджено у публікаціях Р. Стаканова, К. Ніколаєнко, З. Макогін, Р. Андрусейко, К. Фліссак, Г. Харлан, С. Гуцал, В. Копійка, Ю. Макогон, О. Попович, І. Манаєнко, В. Подвальна. Важливою для вивчення питання є праця Р. Стаканова, предметом розгляду якої став аналіз двосторонніх відносин України та ФРН, напрямів та галузевої структури ПІІ з ФРН в українські підприємства. Було зроблено висновки, що ФРН має одну з провідних позицій за інвестуванням в країни Центрально-Східної Європи, а у галузевому зрізі німецькі ПІІ в Східній Європі зосереджені переважно у кредитно-фінансовому секторі та вкладеннях в інвестиційні компанії. В Україні ж німецький капітал надходить у сферу виробництва, зокрема у харчову, хімічну, переробну галузь, у торгівлю, фінансово-кредитну сферу і нерухомість. Участь українських підприємств в інвестиційній діяльності на території ФРН в цілому лишається незначною. Своєю чергою З. Я. Макогін, Р. Я. Андрусейко дійшли висновку, що українсько-німецькі відносини є комплементарними на рівні 56%, що свідчить про значні перспективи двосторонньої співпраці за умов стабілізації макроекономічної ситуації та відкриття доступу до ринку капіталу, потрібного для переоснащення виробництва.
В літературних джерелах зовнішньоекономічні відносини між Україною та Німеччиною аналізуються здебільшого в цілому з країнами ЄС. При цьому Європейський Союз включає країни з різним потенціалом і політикою щодо зовнішньоекономічних стосунків з сусідами Співтовариства. Тому важливо проаналізувати особливості зовнішньоекономічних процесів між ФРН як економічного і політичного лідера Співтовариства та Україною, як країни з менш динамічним розвитком щодо вкладання капіталів у її економіку. Мала кількість аналітичних досліджень по даному питанню зумовила вибір та актуальність теми кваліфікаційної роботи.
Мета кваліфікаційної роботи - провести аналіз динаміки розвитку сучасних зовнішньоекономічних відносин між Україною та Німеччиною, а також виявлення перспектив їх розвитку. Для досягнення поставленої мети дослідження вирішено такі завдання:
- визначити роль і місце Німеччини в сучасному світі;
- узагальнити генезис процесу економічної співпраці між Україною та Німеччиною;
- дослідити правове регулювання зовнішньоекономічних відносин між Україною та Німеччиною;
- охарактеризувати домінантні чинники та тенденції розвитку українсько-німецьких зовнішньоекономічних відносин;
- проаналізувати інвестиційну привабливість України для Німеччини;
- оцінити українсько-німецьке інвестиційне співробітництво;
- розглянути політичний вимір українсько-німецьких відносин;
- розробити стратегічні засади формування сприятливого інвестиційного клімату в умовах співробітництва України з Німеччиною;
- запропонувати потенційні українського експорту до Німеччини.
Об'єктом дослідження є сучасні міжнародні відносини.
Предметом дослідження є українсько-німецькі відносини на сучасному етапі.
Методи дослідження. Теоретико-методологічною основою дослідження є сучасні положення економічної теорії, наукові праці вітчизняних і зарубіжних вчених-економістів з проблем зовнішньоекономічних відносин України з Німеччиною. Для досягнення поставленої мети і вирішення задач у роботі використано такі методи й прийоми: аналізу і синтезу – для уточнення понятійного апарату формування українсько-німецьких відносин; індуктивний і дедуктивний – для систематизації компонентів; методи емпіричного дослідження, такі як спостереження, порівняння, формалізації – для аналізу стану зовнішньоекономічних зв’язків України та Німеччини; метод структурного аналізу – для визначення структурних зрушень в інвестиційній діяльності.
Інформаційну базу кваліфікаційної роботи складають закони та нормативні акти України, Інтернет-ресурси, офіційні матеріали Державної служби статистики України та звітні дані Німеччини, роботи вітчизняних та зарубіжних науковців з розвитку українсько-німецьких зовнішньоекономічних відносин.