Зразок роботи
Вступ
Актуальність теми полягає у тому що сучасні міжнародні відносини слід розглядати крізь призму багатьох змін, що сталися впродовж останніх десятиліть і справили суттєвий вплив на практику взаємодії різних міжнародних акторів. Як це не парадоксально, але припинення глобального біполярного протистояння призвело до певного погіршення регіональної безпеки в Європі. Найпотужніші виклики європейській системі безпеки та найбільш негативні наслідки в сфері міждержавних і міжетнічних взаємин мали війни, що спалахнули в Югославії й на теренах колишніх республік СРСР, які й донині є тим чинником, що сприяє поширенню неконтрольованих міжнародним співтовариством загроз. Серед них на пострадянському просторі за своєю потенційною небезпекою помітне місце посідає Придністровський етнополітичний конфлікт. [28, с. 5] Причини зародження та існуючого протистояння між Кишиневом і Тирасполем криються у багатьох площинах суспільного життя: етнічній, економічній, політичній, правовій, культурній тощо. Але одним із найвпливовіших факторів, який сприяв не тільки виникненню, але й тривалому існуванню Придністровського конфлікту, є зовнішньополітичний. Адже в цьому регіоні зіткнулись інтереси таких міжнародних акторів, як Росія, Україна та Румунія, а пізніше провідних глобальних сил - ЄС та США. [14, с. 7]
Актуальність вивчення впливу зовнішньополітичних чинників на процес врегулювання Придністровського конфлікту для української політичної науки зумовлена тим, що існування цієї небезпечної зони поряд з кордонами нашої держави несе загрозу стабільності її соціально-економічного, етнокультурного та політичного розвитку. Ефективність функціонування транспортних та енергетичних комунікацій України, Придністров'я та Молдови, а також прибутковість співпраці їх господарських суб’єктів значно знижується у результаті конфліктних взаємовідносин між Тирасполем та Кишиневом. Крім того, в Придністров`ї проживає значна кількість етнічних українців (понад 230 тисяч) та громадян України (80 тис.), соціально-економічні інтереси та національно-культурні запити яких наша держава зобов`язана захищати. Ще одним важливим чинником, який зумовлює актуальність вивчення запропонованої теми, є той, що конфліктуючі сторони намагаються заручитись підтримкою певних політичних сил в Україні, які, в свою чергу, використовують тему Придністровського конфлікту як засіб маніпуляцій та тиску у внутрішньополітичній боротьбі. [31, с. 73-74].
Метою магістерської є аналіз впливу зовнішньополітичних чинників на процес і перспективи врегулювання Придністровського конфлікту.
Відповідно до мети перед написанням магістерської роботи було поставлено такі завдання :
1. Розглянути історію виникнення конфлікту.
2. Розглянути правобережну Молдову.
3. Розглянути Лівобережну Молдову.
4. Проаналізувати внутрішній конфлікт як першу фазу придністровского конфлікту.
5. Проаналізувати збройний конфлікт як другу фазу придністровского конфлікту.
6. Розглянути згоду про мирне врегулювання збройного конфлікту в придністровському регіоні.
7. Розглянути Меморандум про основи нормалізації відношень між Республікою Молдова та придністровським регіоном.
8. Розглянути «Стамбульскийкий саміт».
9. Розглянути та проаналізувати « Українский план ».
10. Розглянути та проаналізувати « План Козака ».
11. Розглянути існуючі сценарії та перспективи врегулювання конфлікту.
12. Розглянути миротворчі сили та їх роль у вирішенні конфлікту.
Об’єкт дослідження : Придністровський етнополітичний конфлікт.
Предмет дослідження : зовнішньополітичні чинники врегулювання Придністровського конфлікту.
Хронологічні рамки дослідження охоплюються період початку 1990-их і до сьогодення.
Ступінь вивчення проблеми: Під час написання даної магістерської роботи були використані монографії, навчальні посібники та статті міжнародних відносин, конфліктології та історії.
Тема даної роботи цікавить багатьох вчених та дослідників. Окремі аспекти цього напрямку наукових досліджень знайшли своє відображення у роботах вітчизняних вчених, та зарубіжних науковців. Проблеми, порушені в даному дослідженні, знайшли своє відображення у збірниках документів і матеріалів. Слід виділити дослідження В. Ярового «Новітня історія країн східної Європи». Окремі аспекти проблеми знайшли своє відображення у праці Газіна «Новітня історія країни Європи і Америки». Багато цікавих оцінок міститься у праці Л. Зашкільняка «Історія Центрально-Східної Європи». У праці Петрової І.В. «Зовнішньополітичні чинники врегулювання Придністровського конфлікту» розглянуто дуже багато важливих аспектів. Таким чином, джерела та історіографія дослідження є доволі масштабними, що створило сприятливі умови для започаткування об’єктивного, по-справжньому наукового дослідження і висвітлення проблеми Придністров’я в системі міжнародних відносин.
Методи дослідження роботи ґрунтуються на загально наукових методах, методах аналізу та синтезу, порівняння, систематизації та узагальнення .
Наукова новизна магістерського дослідження .
Вперше з такої точки зору, та у вказаних хронологічних рамках, охарактеризовано найважливіші аспекти, а саме, - політичні та економічні, причини витоку конфлікту в придністровському регіоні. Новими є спостереження та висновки, зроблені в результаті роботи над магістерським дослідженням, що може бути використані в процесі викладання таких навчальних дисциплін, як «Міжнародні організації», «Історія міжнародних відносин», «Міжнародна інтеграція і глобалізація у світовій політиці» та інших суміжних дисциплін, а також можуть знайти застосування при підготовці спеціальних курсів з історії дипломатії, країнознавства, політології, міжнародних відносин. Крім того, проведене дослідження може становити інтерес для фахівців, що працюють в сфері міжнародних відносин та дипломатії, працівників зовнішньополітичних відомств та інших державних установ.
Структура дипломної роботи : Дипломна робота складається з вступу, п’яти розділів , дванадцяти підрозділів , висновків, списку використаних джерел. Список використаних джерел складається із 63 найменувань. Загальній обсяг роботи складається з 87 сторінок.