Зміст
Фірма працює в умовах досконалої конкуренції. Графік повних витрат (ТС) задано точками, координати яких наведені в таблиці 2. Ринкова ціна Р1 по якій фірмі продає свою продукцію, теж наведена в тій же таблиці 2.
Необхідно: графічно визначити обсяг виробництва, за якого фірма максимізує прибуток; визначити розмір максимального прибутку.
Фірма для встановлення максимуму прибутку може використовувати два порівняльні методи: за першим порівнюється величини загальної виручки (ТR) і загальних витрат (ТС), за другим зіставляються граничні величини виручки і витрат (МR=МС).
Для того, щоб визначити обсяг виробництва, за якого фірма максимізує прибуток необхідно:
Зробити відповідні розрахунки і занести їх значення в нижче вказану таблицю:
Таблиця 1
Випуск Загальні витрати Ціна, Р, Виручка Витрати на одиницю продукції
ТFС ТVС ТС ТR (Р*Q) МR АFС АVС АТС МС
1. В системі координат побудувати криві загальних витрат (ТС) і запільної виручки (ТR) і визначити обсяг виробництва за якого ТR>ТС на най бішу величину.
2. Під отриманим графіком розташувати нову систему координат, де побудувати криві АТС і МС. На цьому ж графіку провести лінію попиту, яка одночасно і є лінією граничної виручки (МR).
3. На цьому ж графіку знайти точку перетину кривих МС і МR. Кількість продукції, яка відповідає отриманій точці перетину. - це та кількість продукції, за якої фірма максимізує прибуток. Порівняйте з верхнім графіком - саме при цьому обсязі продукції розрив між кривими ТR і ТС має максимальне значення.
4. Для того щоб визначній розмір максимального прибутку необхідно знайти розмір середніх витрат АТС для кількості продукції, за якої крива МС перегинається з кривою МR. Оскільки ціна (Р) мінус середні витрати (АТС) - це прибуток на одиницю продукції, то загальна маса прибутку визначається як добуток прибутку на одиницю продукції на відповідну кількість продукції.
Графічно прибуток буде зображений в формі прямокутника, горизонтально обмеженого вісс. ординат і лінією, шо проходить через точку перетину МR, МС, а по вертикалі - кривою попиту і лінією, яка проходить через точку перетину кривої середніх втрат АТС з ординатою раніше визначеної точки перетину МR і МС.
Таблиця 2
Точка 1 Точка 2 Точка 3 Точка 4 Точка 5 Точка 6 Точка 7 Точка 8 Р1
Х У Х У Х У Х У Х У Х У Х У Х У
0 25 15 35 40 50 70 60 95 70 120 90 130 110 135 125 1