Зразок роботи
ВСТУП
Актуальність дослідження проблеми суспільно–політичних трансформацій в Україні у другій половині 1980–х р. зумовлена комплексом факторів та чинників:
По–перше, оскільки горбачовська перебудова є варіантом наздоганяючої системної суспільної модернізації, дослідження її змісту, логіки та наслідків становить значний інтерес у теоретичному аспекті як спосіб збагачення досвіду самовдосконалення людської цивілізації. У цьому плані особливо цінним є вивчення специфіки радянської моделі реформування другої половини 80–х рр. – проведення трансформаційних процесів на базі соціалістичного способу виробництва, в умовах панування командної системи, на величезній території з широким спектром етнополітичних, релігійних, культурних особливостей у різних регіонах.
По–друге, ретельний аналіз досвіду практичного керівництва масштабними трансформаційними процесами у суспільстві доби перебудови (вивчення способів та методів корегування ходу реформування; факторів ефективності управлінських рішень; засобів стимулювання здатності політичних інститутів пристосовуватися до умов, що змінюються; форм активізації та мобілізації мас; причин помилкових дій та рішень тощо) дозволить врахувати його уроки в практиці сучасного державотворчого процесу.
По–третє, з’ясування основних тенденцій суспільно–політичного розвитку СРСР в цілому та Україні зокрема у другій половині 80–х – на початку 90–х рр. необхідне для розуміння природи та механізму дії типового для перехідних суспільств комплексу конфліктів та протиріч, який у політологічній літературі дістав назву “кризового синдрому модернізації”. Знання складових частин конфліктного потенціалу суспільства, специфіки прояву та факторів активізації на вітчизняному ґрунті дозволить шукати ефективні форми та засоби впливу по його локалізації та ліквідації, що особливо актуально як для України, так і для решти країн, які знаходяться на перехідному етапі свого розвитку.
По–четверте, значна частина суспільних процесів, явищ та політичних суб’єктів доби перебудови нині не зникла з історичної сцени, і тому ретельне вивчення витоків, першооснов та специфіки цих факторів суспільного життя, врахування та використання набутої в ході дослідження інформації є не лише важливою умовою та складовою частиною сучасного процесу розбудови держави в Україні, а й надійним підґрунтям політичного прогнозування.
По–п’яте, недостатня розробка порушеної теми в науковій літературі, відсутність комплексного та об’єктивного дослідження, присвяченого її висвітленню, не дали змоги створити цілісної картини суспільно–політичного розвитку півдня України у 1985 – 1991 рр.; стали на заваді формуванню концепції, яка б всебічно тлумачила тогочасні події та явища, пояснювала природу та механізм суспільних змін; зумовили наявність суттєвих прогалин у фактологічному матеріалі. Перераховані фактори визначають важливість та актуальність як у теоретичному, так і в практичному плані комплексного історико–політологічного аналізу трансформаційних процесів в Україні доби перебудови.
Об’єкт дослідження – суспільно–політичний розвиток України в 1985 – 1991 рр.
Предмет дослідження – основні тенденції та особливості суспільно–політичних трансформаційних процесів на півдні Україні у 1985 – 1991 рр.
Мета дипломної роботи – на основі історико–політологічного аналізу праць попередників, широкої джерельної бази з’ясувати основні тенденції суспільно–політичного розвитку доби перебудови, відтворити цілісну, комплексну, системну та науково обґрунтовану картину перебудовчих змін та зрушень на півдні Україні.
У відповідності з метою ми ставимо перед собою наступні дослідницькі завдання:
з’ясувати основні етапи та напрями дослідження проблеми суспільно–політичного розвитку доби перебудови;
систематизувати та класифікувати корпус джерел з історії трансформаційних процесів у суспільно–політичній сфері України;
охарактеризувати причини, суть, характерні риси та особливості феномену перебудови;
проаналізувати тенденції розвитку основних напрямків національного відродження;
розкрити ключові моменти процесу зародження та становлення народної опозиції;
виявити та проаналізувати нові тенденції у розвиткові громадської думки та суспільної свідомості.
Хронологічні рамки дослідження включають період з 1985 р. по серпень 1991 р., тобто час здійснення горбачовської модернізації в СРСР та в цілому на Україні зокрема.
Наукова новизна одержаних результатів полягає в тому, що дипломна робота є першим спеціальним комплексним дослідженням, у якому висвітлюються основні тенденції по суті всього спектру суспільно–політичних процесів на півдні Україні доби перебудови.
Наукове та практичне значення дипломної роботи полягає в тому, що її результати, методологія та методика дослідження можуть бути використані для поглибленого вивчення даної та суміжної проблематики, а також при підготовці спеціальних та узагальнюючих праць з історії України та політологічних досліджень з теорії та практики модернізації суспільства.
Структура дипломної роботи обумовлена її метою та дослідницькими завданнями. Вона складається зі вступу, двох розділів, висновків і списку джерел та літератури.