Зразок роботи
Вступ
Актуальність та ступінь вивченості теми. Держави Західної Європи належать до демократичних держав з високим рівнем розвитку економіки та високими стандартами рівня життя населення. Україна лише після запровадження змін до Конституції почала наближатися до держав де існує напівпрезидентська форма правління. Сьогодні багато політичних акторів з різних позицій критикують модель, яка встановлена та трансформується, і виступають за пошук іншої – “оптимальної” форми правління. Гостра політична криза 2007 р. продемонструвала низький рівень розуміння політичними акторами України сутності нормативних механізмів і практик функціонування політичних інститутів в європейських країнах. Переважаюча політична і наукова орієнтація на Європейський Союз, як цілісність, спровокувала гострі проблеми, пов’язані з домінуванням досить часто різнопланових позиції окремих європейських країн, які мають поряд із спільними характеристиками і багато відмінних.
Політичне життя в сучасному суспільстві не мислиме без партійних систем. Партійні системи надають йому динаміки, оскільки вони є ареною змагання партій, які виражають інтереси соціальних груп та верств. Здійснюючи взаємозв'язок між громадянами і державою, партії вступають у контакт не тільки з органами влади, але й одна з одною. Для позначення способу цього взаємозв'язку партій використовується термін "партійна система”. У найбільш загальному вигляді партійна система — це сукупність зв'язків і відносин між: партіями, які претендують на володіння владою в країні.
Актуальність теми курсової роботи полягає у тому, що у сучасному суспільстві виникає потреба у вивченні сутності партійних систем, дослідження їх класифікацій та типологій. Адже, партійна система – це не лише важливий елемент політичної системи, а й результат розвитку демократичного суспільства і його невід’ємний елемент.
Актуальність вивчення партійних систем зумовлюється наявністю чіткого зв’язку між специфікою цих систем та процесом реалізації державної влади. Адже наразі саме політичні партії (за різних форм державного правління) виступають одним із суб’єктів, що формують та реалізують державну політику через такі публічні інститути, як партійні або коаліційні уряди, між партійна коаліція, парламентська більшість, пропорційні вибори тощо.
Знання про партійні системи як суспільний інститут, їх місце та роль у суспільно-політичному житті сучасного суспільства мають не лише теоретичне, а й практичне значення.
Серед західних політологів проблеми становлення та розвитку партійних систем, а також їхнього впливу на функціонування політичної системи досліджували Р. Дарендорф, М. Дюверже, Р. Інглхарт, С.М. Ліпсет, С. Роккан, Дж. Сарторі та ін.
Сьогодні багато країн, що перебувають в стадії перехідного періоду, зокрема на пострадянському просторі, переживають непростий етап сходження до демократії.
Більшість експертів справедливо пов’язує розвиток суспільства з формуванням його партійної системи та реформуванням державного управління.
У часи трансформаційних перетворень, які переживає Україна зараз, і у зв’язку з дискусією навколо питання про напрями подальшої розбудови партійної системи, доцільно було б звернутися до досвіду створення схеми взаємодій між гілками влади та зміцнення парламентаризму в інших державах, зокрема країнах Європейського Cоюзу.
Партійні системи країн Західної Європи мають глибоку історію і є одними з найбільш розвинених в світі. При цьому на сучасному етапі свого розвитку багато хто з них зазнає значні зміни, пов'язані з новими явищами в житті сучасного суспільства: перш за все черговим етапом науково-технічної революції і глобалізацією.
Тому аналіз чинників сучасної трансформації партійних систем провідних європейських демократій – Англії, Франції і Німеччині - представляється найбільш продуктивним для виявлення всього комплексу можливих взаємозв'язків.
Вибір даних країн не випадковий, а обумовлений найбільшою схожістю шляхів розвитку цих держав між собою, а також з можливим ідеалом розвитку української демократії.
Партійну систему Великобританії серед інших аналізували О.В. Анан’єва, Б.А. Ісаєв, А.А. Громико, С.П. Перегудов і ін.
На Німеччині і її політичних партіях спеціалізувалися М. Бубе, В.П. Гутнік, М.Д. Діманіс, Б.С. Орлов, М.В. Павлов, С.В. Погорельска, Є.М. Спаський та ін.
Французьку партійну систему детально розглядали Р.В. Костюк, А. Лоран, О.П. Островська, А.А. Преображенська, Ю.І. Рубінський, Ж. Епштейн і Р. Франк та ін.
Але незважаючи на значну кількість публікацій з цієї проблематики, недостатньо висвітленим залишається дослідження досвіду країн розвиненої демократії у процесі формування демократичної партійної системи.
Для сучасної Української держави, яка перебуває на етапі творення демократичних владних структур, орієнтується на побудову виборчої моделі пропорційного представництва, вкрай важливим є формування дієздатної партійної системи.
Партійна система України з моменту свого формування була об’єктом зацікавлення з боку вітчизняних дослідників. Однак перші розвідки, що розглядали проблему формування партійної системи України, мали швидше описовий, публіцистичний, ніж справді науковий характер.
Проблемі розвитку і формуванню партійної системи в Україні присвячено низку праць. А. Романюк, Ю. Шведа, М. Примуш розглядають різні підходи до визначення партійних систем, їхню типологію, аналізують роль та місце партій у сучасних представницьких демократіях.
У вітчизняній політології аналізують вплив партій на побудову демократичної партійної системи В. Грицанюк, К. Меркотан, О. Нікогосян, О. Новакова, М. Примуш, А. Романюк та ін.
Сучасні тенденції в діяльності політичних партій і формування партійної системи України висвітлено в монографії М. Рогозіна. А. Мелешевіч вивчає інституалізацію партійних систем у посткомуністичних країнах.
Сучасний стан політичної системи України вимагає нового дослідження становлення партійної системи в Україні.
Все це надає особливої актуальності зазначеній проблемі та зумовлює необхідність дослідження передумов і особливостей формування та трансформації партійної системи України.
Метою курсової роботи є дослідження сутності партійних систем та оцінки їхньої ролі у житті сучасного суспільства, їх класифікація та типологізація, а також аналіз партійної системи України.
Для досягнення мети в роботі необхідно вирішити наступні завдання:
розкрити поняття «партійна система»;
дослідити роль, яку виконують партійні системи у політичному житті;
розглянути основні види партійних систем;
проаналізувати класифікації партійних систем;
висвітлити особливості партійних систем країн Західної Європи – членів ЄС (на прикладі Німеччини, Великобританії та Франції;
проаналізувати становлення та розвиток партійної системи в Україні.
Об'єктом дослідження курсової роботи є партійна система.
Предметом дослідження у курсовій роботі є роль партійних систем в політичному житі.
Методологічну основу дослідження складають концепції зарубіжних і вітчизняних учених щодо соціальної природи політичних партій, партійних систем, їх структури, функцій.
У роботі використовуються структурно-функціональний підхід при з’ясуванні сутності й ролі партійної системи як структурного елемента політичної системи суспільства, системний (при з’ясуванні ролі й місця політичних партій у розвитку суспільства, їх найважливіших функцій, можливостей при трансформації), порівняльний (при аналізі результатів парламентських виборів та з’ясуванні їх впливу на зміни в партійній системі України), прогностичний (при з’ясуванні тенденцій до подальшого розвитку партійної системи), проблемно-хронологічний (при встановленні основних етапів розвитку багатопартійності в Україні) методи.
Крім того, використовувалися інституційний підхід - при вивченні політичних партій як інститутів, через які реалізуються інтереси соціальних груп, а також соціетальний (кліважний) підхід, який презентує партійну систему України як відображення соціополітичнихих конфліктів чи структур політичної конкуренції, що склалися між різноманітними групами населення.
Структурно курсова робота складається зі вступу, основної частини, яка складається з трьох пунктів, висновків та списку використаної літератури. Загальний обсяг курсової роботи - 57 сторінок друкованого тексту.
Список використаних джерел
1. Ануфриев Л. А. Партийная система Украины: особенности развития України [Электронный ресурс] / Л.А. Ануфриев // Вiсник Одеського нацiонального унiверситету. – 2008. – Том 13.– Вип.5: Соціологія і політичні науки – С.569–577. – Режим доступу: http: // dspace.onu.edu.ua:8080/handle/123456789/1635. – Загл. с экрана.
2. Базів В. Інструмент влади: Порівняльний аналіз походження і функціонування політичних партій у тоталітарній та демократичній політичних системах / В.Базів. - Львів, 2007.
3. Барановський Ф. Партійна система України: необхідність оптимальності / Ф.Барановський // Віче. – 2011. – № 7. – С. 10–12.
4. Богуш Д. Майбутнє ідеології українських партій. Українська правда / Д.Богуш. - Режим доступу: http://blogs.pravda.com.ua/authors/bogush/4d77a0039cff4/
5. Бойко О. Ю. Особливості трансформації партійної системи України за роки незалежності: автореф. дис…. канд.політ.наук: 23.00.02 – політичні інститути та процеси / О.Ю. Бойко. - Чернівці, 2005.
6. Вегеш М. М. Політологія: Підручник / За ред. М. М. Вегеша. - 3-тє вид., перероб. і доп. — К.: Знання, 2008. — 384 с.
7. Гелей С. Д. Політологія / С.Д.Гелей, С.М.Рутар. - Львів: Світ, 2007. - 384 с.
8. Гонюкова Л. Політичні партії як інститут державної політики та управління: теоретико-методологічний аналіз: монографія / Л. Гонюкова. – К.: НАДУ, 2009. – 392 с.
9. Громыко А. А. Модернизация партийной системы Великобритании / А.А. Громыко. - М., 2007.
10. Громыко А.А. Политическая модернизация Великобритании: от Вестминстерской к плюральной модели демократии. ДИЕ РАН № 158 / А.А. Громыко. – М.: ИЕ РАН – Издательство «ОГНИ ТД», 2005 – 160 с.
11. Закон України «Про політичні партії в Україні» від 05. 04. 2001 р. (зі змінами та доповненнями // Відомості Верховної Ради України. – 2001. - №23 – Ст.118.
12. Ключкович А. Проблеми функціонування партійної демократії в об’єднаній Німеччині / А.Ключкович // Політологічний вісник. Зб. наук. праць: Вип. 17. – К.: ТОВ „ХХІ століття: діалог культур”, 2004. – С. 139-146.
13. Ключкович А. Партії та влада в об’єднаній Німеччині (партійна держава чи партійна демократія?) / А.Ключкович // Політологічний вісник. Зб-к наук. праць: Вип. 18. – К.: ТОВ „ХХІ століття: діалог культур”, 2005. – С. 186-193.
14. Ключкович А. Роль політичних партій у забезпеченні взаємодії уряду та парламенту в сучасній Німеччині / А.Ключкович // Вісник Державної академії керівних кадрів культури і мистецтв. Наук. журнал: Вип. 3. – К.: Міленіум, 2005. – С. 156-161.
15. Ключкович А. Правовий статус та основи діяльності політичних партій у Німеччині / А.Ключкович // Вісник Ужгородського університету. Серія: Політологія, Соціологія, Філософія. Випуск 2. – Ужгород, 2005. – С. 167-179.
16. Лебедюк В. Конфігурація партійної системи України: нисхідні та висхідні тенденції / В. Лебедюк // Сучасна українська політика [Текст]: зб. наук. пр. – К.: Вид-во «Центр соціальних комунікацій», 2013. – Вип. 28. – С. 157-169.
17. Максимова Е. Роль партийной системы в процессе функционирования политических систем: модернизационный аспект / Е. Максимова // Вісник СевДТУ. Політологія: зб. наук. пр. — Севастополь: Вид-во СевНТУ, 2008. — Вип. 91. — С. 188–192.
18. Мартинюк Р.С. Партійна система України та регіональні чинники в її розвитку / Р.С. Мартинюк // Політологічні та соціологічні студії. Збірник наукових праць. – П50 Т.ІХ. – Чернівці: Букрек. − 2010. – С. 180-192.
19. Масловська О.М. Поняття партійних систем у сучасному політологічному дискурсі: теорія, методологія аналізу / О.М.Масловська // Наукові праці МАУП. – 2011. - Вип. 2(29). - С. 49–53.
20. Осадчий Ю. Г. Політологія. Курс лекцій / Ю.Г.Осадчий. - Суми, 2011.- 214 c.
21. Павко А. Партійно-політична система України перед викликами сучасності / А. Павко // Віче. – 2012. - № 15.
22. Партійна система України: особливості становлення, проблеми функціонування, тенденції еволюції. Дослідження Центра Разумкова / Національна безпека і оборона. - 2010. - № 5.
23. Політологія: Навчально-методичний комплекс / За ред Ф. М. Кирилюка. – К., 2009. – 286 с.
24. Політологія: навч. посіб. / М.П. Гетьманчук та ін.; за заг. ред. д-ра іст. наук, проф. М.П. Гетьманчука. - К. : Знання, 2011. - 415 с.
25. Політологія: Підручник / За ред. М.Ф. Юрій. – К.: Видавництво «КНТ», 2006.
26. Політологія / Авт. кол.: Ф.М. Кирилюк, М.І. Обушний, М.І. Хилько та ін. / За ред. Ф. М. Кирилюка. – К., 2009.
27. Політологія: підручник / Ю.М. Розенфельд, Л.М. Герасіна, Н.П. Осипова, М.І. Панов, О.М. Сахань, О.В. Ставицька. – Харків: Право, 2001.
28. Політологія (теорія та історія політичної науки) / За заг. ред. П.П. Шляхтун. - К.: Либідь, 2006.- 576 c.
29. Проблеми модернізації політичних систем сучасності: Монографія / М. І. Панов (кер. авт. кол.) / За заг. ред. Л.М. Герасіної, О. Г. Данильяна. – Х.: Право, 2012. – 320 с.
30. Проблеми та перспективи розвитку багатопартійності в Україні: експертні оцінки [Текст] // Національна безпека і оборона. – К.: Центр Разумкова, 2010. – № 5. – 84 c.
31. Рагозін М. Розвиток партійної системи в Україні: кількісний аналіз / М.Рагозін // Національний університет “Києво-Могилянська академія”. Наукові записки. Політичні науки. – 2010. – Т. 21. – С. 45-51.
32. Романюк А. Соціополітичний поділ «нової політики» в країнах Західної Європи / А. Романюк // Політологічний вісник. — 2007. — № 27. — С. 239–253.
33. Савчин М. Політичні партії та виборчі системи: спроби конституційної інженерії у контектсі сучасного конституціоналізму / М.Савчин // Вісник Центральної виборчої комісії. 2008. - №3(13) - С.63-75.
34. Україна в 2005–2009 рр.: стратегічні оцінки суспільно-політичного та соціально-економічного розвитку: Монографія / За заг. ред. Ю.Г. Рубана. – К.: НІСД, 2009. – 655 с.
35. Філософія політики: Підручник / Авт.-упоряд.: В.П. Андрущенко (кер.) та ін. — К.: Знання України, 2009. - 400 с.
36. Шведа Ю.Р. Партійна системи незалежної України: етапи трансформації / Ю.Р. Шведа // Освіта Регіону. Політологія. Психологія. Комунікації. - 2010. - № 5. - С. 75-85.
37. Шведа Ю.Р. Теорія політичних партій і партійних систем: Навч. посібник / Ю.Р.Шведа. – Львів: Видавничий центр ЛНУ імені Івана Франка, 2010. – 325 с.
38. Шведа Ю. Партійна система незалежної України: етапи трансформації [Текст] / Ю. Шведа // Освіта регіону. Політологія. Психологія. Комунікації. – 2009. − №3. – С.50-55.
39. Щедрова Г.П. Основи політології: Навчальний посібник / Г.П.Щедрова, Ф.В.Барановський, О.В.Новакова, Н.П. Пашина та ін. - Луганськ: вид-во СНУ ім. В.Даля, 2005. - 170 с.
40. Цюрупа М.В. Основи сучасної політології: Підручник для студентів ВУЗів / М. В.Цюрупа, B. C.Ясинська. - К.: Кондор, 2009. - 354 с.