Зразок роботи
Державні символи кожної країни є не просто графічним зображенням або піснею, а несуть у собі право на свободу та визначеність у політичних, культурних, економічних та територіальних питаннях. Державний Прапор, Державний Герб і Гімн України є офіційними символами країни відповідно до Конституції України.
У статті 11 Конституції України наголошується, що держава зобов’язаний утверджувати та розвивати історію, культуру, традиції та етнічну приналежність України, а також сприяти розвитку всіх корінних народів і національних меншин. Історико-культурну спадщину України представляють кольори Державного Прапора, зображення Державного Герба, текст Державного Гімну. Через використання жовто-блакитних прапорів і символу герба український народ протягом століть був єдиним у боротьбі за свободу і незалежність. Державні символи відіграють вирішальну роль в історичному усвідомленні українців та становленні їхньої держави. Культурна спадщина українського народу ґрунтується на традиційному використанні державної символіки на своїй землі. Тому важливо вивчати українську державну символіку.
Метою курсової роботи виступає історичний та правовий аналіз державних символів України, вивчення нормативно-правового регулювання використання та охорони державної символіки.
Відповідно до вказаної мети було поставлено наступні завдання:
- дослідити сутність державних символів та їх значення для державного суверенітету України;
- проаналізувати значення Державного Гербу, як однієї із ознак суверенної держави;
- розкрити поняття Державного Гімну, та його значення;
- вказати особливості емблеми суверенної держави – Державного Прапора;
- здійснити аналіз нормативно-правового регулювання державних символів України;
- дослідити проблеми законодавчої охорони державних символів України.
Об’єктом дослідження є суспільні відносини у сфері розвитку правового інституту державних символів України.
Предмет курсової роботи - історико-правовий аспект державної символіки України.
Під час написання курсової роботи було використано такі методи, як діалектичний, історико-правовий метод, системно-структурний, структурно-функціональний, метод тлумачення правових норм, прогностичний метод тощо.
РОЗДІЛ 1. ДЕРЖАВНІ СИМВОЛИ – ВІДОБРАЖЕННЯ ДЕРЖАВНОГО СУВЕРЕНІТЕТУ
Україна проголошена соціальною державою, де найвищою соціальною цінністю є людина, її гідність, життя і здоров'я, недоторканність. Це правда щодо українців. Держава функціонує для людини, а не навпаки. Соціальна спрямованість економіки забезпечується тим змістом, який закріплюється в конституційних нормах і є основою державної політики в соціальній сфері [12].
Відповідно до Конституції Україна є правовою державою. Таке закріплення в Конституції звичайно ж іще не відображає реальності сьогодення, а є лише одним із перспективних завдань, яке необхідно вирішувати. Це — норма-мета. Слід зазначити, що правова держава характеризується різними елементами, такими як верховенство права, конституційна влада та визнання прав і свобод особистості, спільна відповідальність між державою та громадянами, демократична форма правління, соціальна справедливість та гуманізм [9].
Сучасні держави значною мірою покладаються на державні символи як на суттєвий аспект своєї ідентичності. Державні символи, створені Українською державою під час власного державотворення, мають міцний зв’язок з історією країни, політичною ситуацією, менталітетом. Виявлення національних символів, що уособлюють державний суверенітет, національну єдність, суспільну повагу до своєї держави, потребує системного вивчення з метою регулювання правовідносин щодо них, у тому числі щодо їх використання та охорони.
Суверенітет держави підтверджується державними символами, які встановлюються конституцією, спеціальними законами чи традиціями і відображають історичні події суспільства. Ці символи також можуть використовуватися для різних функцій в урядових установах і державних службовців в умовній формі для підтвердження самої держави [7].