Зразок роботи
ВСТУП
Конституція України закріпила основні принципи створення демократичної соціально-правової держави, в якій людина, її права, свободи і безпека вважаються найвищою соціальною цінністю. Поруч із визначенням цих основних прав і свобод, закон встановив основний принцип функціонування правової держави та громадянського суспільства – розділ влади на законодавчу, виконавчу та судову. Органи судового слідства та органи досудового розслідування, узагальнено виконуючи свої повноваження за наявності законних підстав і умов, наділені правом застосовувати заходи кримінально-процесуального примусу, одним із яких є затримання підозрюваного. Цей запобіжний захід (згідно із чинним КПК) суттєво обмежує право на свободу та особисту недоторканність, порушує людську честь і гідність, і спричиняє моральні страждання, які часто викликають погіршення стану здоров'я та психічних розладів.
Дослідження, пов'язані з затриманням підозрюваного, привертали увагу багатьох учених в Україні та за кордоном. Труди Ю.П. Аленіна, О.І. Білоусова, А.Ф. Волобуєва, Ю.М. Грошевого, А.П. Гуляєва, І.М. Гуткіна, А.Я. Дубинського, З.З. Зінатуліна, Л.М. Карнєєвої, В.М. Корнукова, О.М. Ларіна, В.З. Лукашвича, В.Т. Маляренка, О.Р. Михайленка, М.М.Михеєнка, М.Я. Никоненка, В.Т. Нора, В.В. Рожнової, С.М. Смокова, М.С. Строговича, В.М, Тертишника, А.К.Чернової, В.П. Шибіка, С.А. Шейфера та інших присвячені загальній характеристиці цього заходу кримінального процесуального примусу та його окремим аспектам.
Конкретні примусові заходи, зокрема запобіжний захід у вигляді взяття під варту і затримання підозрюваного, розглянуті в працях В.М. Батюка, В.П. Бекешка, І.М. Гуткіна, В.Н. Григор’єва, А.П. Гуляєва, П.М. Давидова, Б.О. Дєнєжкіна, В.С. Зеленецького, В.Г. Кочеткова, В.Г. Клочкова, Є.М. Клюкова, Л.Д. Кудінова, Ю.Д. Лівшиця, О.М. Матвієнка, В.В. Рожкової, Г.О. Омельченка, В.В. Онопенка, Л.Ф. Франка, О.Г. Шило, П.П. Якімова. Дослідження цих авторів важливі як з точки зору теорії, так і з практичної перспективи, ідеї яких відзначили в законодавстві та знайшли застосування у правозастосовній практиці.
Кримінально-процесуальне законодавство сьогодні пройшло значні прогресивні зміни, відповідні європейським стандартам. Однак окремі аспекти вимагають докладнішого дослідження, а деякі з них потребують швидкого вирішення та включення в новий кримінально-процесуальний кодекс України.
Метою даної курсової роботи є сформулювання на основі аналізу чинного кримінального процесуального законодавства та практики його застосування цілей, умов і мотивів, що лежать в основі затримання особи уповноваженою службовою особою, а також вивчення взаємозв'язку цих понять з підставами для затримання.
Об'єктом дослідження у цій курсовій роботі є процес затримання особи в кримінальному провадженні, розгляд якого в контексті кримінально-процесуального примусу.
Предмет роботи включає в себе різні питання, такі як свобода, недоторканність, моральні страждання, психічне здоров'я тощо, пов'язані з затриманням підозрюваного.
Мета виконання курсової роботи включає розгляд наступних завдань:
1. визначення підстав і умов для затримання особи;
2. представлення процедур обрання та скасування рішення про затримання особи;
3. аналіз різних варіантів затримання без рішення слідчого судді;
4. розгляд варіантів затримання уповноваженою службовою особою без рішення слідчого судді;
5. оцінка ролі слідчого судді у застосуванні затримання як запобіжного заходу;
6. виявлення проблем, пов'язаних із затриманням особи в кримінальному провадженні;
7. пошук шляхів вирішення цих проблем.
У першому розділі курсової роботи розкриваються теоретико-правові аспекти затримання особи в кримінальному провадженні. Другий розділ містить аналіз кримінально-процесуальних характеристик затримання. Третій розділ присвячений проблемам затримання особи та пошуку шляхів їх вирішення.
Курсова робота складається із 42 сторінок тексту, включаючи вступ, три розділи, висновки та список використаної літератури, який включає 30 джерел.