Зразок роботи
ВСТУП
Актуальність даної проблеми полягає у тому, що зґвалтування є одним із найнебезпечніших злочинів, що порушує статеву свободу та статеву недоторканість особи. Його небезпека визначається можливістю спричинення серйозних наслідків, негативним впливом на психіку та здоров'я постраждалої особи, часто веде до розриву відносин та сприяє поширенню розпусти, що має відбиток на рівні культури суспільства. Проблема боротьби з насильством, зокрема у сфері статевих відносин, привертає увагу міжнародних організацій.
Людське життя, здоров'я, гідність та безпека є найвищими соціальними цінностями в Україні. Зґвалтування, як найнебезпечніший із злочинів проти статевої свободи та статевої недоторканості особи, порушує ці природні права, які визначені Основним Законом України та визначають напрямок діяльності держави. Запобігання цьому суспільно небезпечному явищу є однією з передумов фізичного та морального здоров'я нації та окремих громадян. Проте в сучасний час, коли Україна активно будує демократичну, соціальну та правову державу, спостерігається загострення численних економічних, соціальних, політичних, правових і моральних проблем. Не тільки суспільство зазнає змін, але й погляди людей на певні цінності, зокрема на вчинення статевого насильства, перетворюються. І дуже тривожно, що це явище часто залишається безкарним або взагалі не розглядається як злочин. Такий підхід характерний для ґвалтівників, які в більшості своїй є чоловіками, хоча Кримінальний кодекс України 2001 року включає до них і жінок. Тим часом жертви цього злочину часто стикаються з іншою реакцією на вчинене, оскільки напад ґвалтівника, зазвичай, залишає негативні фізичні, моральні, психологічні та психічні наслідки. Іноді навіть виникає ситуація летального випадку для постраждалої особи.
Протягом різних періодів часу вчені, такі як Г.В. Антонов-Романовський, П.П. Андрушко, Ю.М. Антонян, Л.М. Балабанова, В.І. Борисов, В.В. Голіна, Б.М. Головкін, Б.Л. Гульман, О.М. Джужа, Л.В. Дорош, В.М. Дрьомін, О.П. Дяченко, А.О. Едельштейн та інші, досліджували питання боротьби зі злочинністю загалом і особливо з ґвалтуваннями. Подібна тематика також вивчалася в роботах психіатрів і сексопатологів, які включають Г.Є. Введенського, М.В. Дворянчикова, Р. Крафт-Ебінга, В.В. Кришталю, А. Нохурова, А.А. Ткаченка, А.П. Чуприкова та інших.
Мета та завдання дослідження полягають у здійсненні комплексного системного порівняльно-правового аналізу кримінально-правових норм, що регулюють відповідальність за зґвалтування. З цією метою передбачено такі ключові завдання:
Здійснити порівняльно-правовий аналіз об'єктивних та суб'єктивних ознак зґвалтування.
Вивчити обставини, які ускладнюють зґвалтування, у порівняльно-правовому контексті та дослідити особливості змісту окремих з них.
Проаналізувати специфіку караності зґвалтування згідно з кримінальним правом України та законодавством окремих іноземних країн.
Сформулювати конкретні рекомендації стосовно удосконалення кримінального законодавства, що регулює питання відповідальності за зґвалтування.
Дослідження курсової роботи охоплює законодавство України та законодавство окремих іноземних країн, що визначає відповідальність за зґвалтування.
Предметом аналізу є кримінальна відповідальність за зґвалтування.
Структура курсової роботи полягає у вступі, двох розділах, висновках та списку використаних джерел та літератури.