Зразок роботи
ВСТУП
Актуальність даної теми. Гуманне суспільство, як і будь-котра інша складна система, дійсно може нормально функціонувати й розвиватися лише на підґрунті певних правил, з-поміж котрих обирається один з декількох можливих варіантів поведінки одного або іншого суб'єкта. Заради регулювання поведінки людей й їхніх об'єднань у суспільстві виникають певні правила поведінки, що орієнтують на досягнення тої чи іншої мети. Канони, що покликані регулювати процеси життя у суспільстві, забезпечувати в ньому потрібний порядок і стабільність, найчастіше називаються нормами права.
Так як показує процес законотворення, правозастосовна практика попередніх років, все більше поглиблюється суспільні відносини в сферах економіки й соціального життя пред'являють підвищенні вимоги до атрибутів правових актів, рівню їхньої конкретизації й спеціалізації, регулюючої « працездатності » і ефективності. Отже, дієвість й ефективність норм права відзначуються, насамперед, науково - обгрунтованою систематичністю спеціалізації кожної підгалузі права, кваліфікованим співвідношенням у них загальних, спеціалізованих й спеціальних норм . Це й визначає актуальність теми «Класифікування норм права» у даний період, так як у процесі розвитку й становлення суспільства на будь-котрому етапі й вже у сучасному його значенні, систематичність соціальних норм безперервно ускладнюється, поступово розкладається на різні групи: правила моралі, правила звичаїв, правила традицій й ритуалів, норми громадських товариств, економічні, естетичні, релігійні правила й, нарешті, норми права, які є предметом дослідження даної курсової роботи . Проте, як показує розгляд науково-інформаційних регулярних видань у останні роки, питанням конкретизації й спеціалізації правових актів в даний час не уділяється належна уваги.
В процесі створення курсової роботи було досліджено багато літературних джерел, проте найбільш повно й всебічно розкривають обрану тематику наступні наукові роботи: Нерсесянц С.В. «Право й закон», Томашевський В.П. «Про конструкцію правової норми й класифікації її елементів», Пиголкин С.А. «Норми радянського права й їхня структура», Венгеров А.Б. «Концепція держави й права». В сучасних навчальних посібниках із теорії держави й права для ВНЗ різноманітних авторів також приділяється значна увага питанням класифікації засад права . Всі джерела обирають різні підстави для систематизації норм права й детально розкривають їх, проте і згадують й про існуючі інші . Вивчені джерела знайомлять з структурами норм права, дозволяють зрозуміти, саме що вона собою зображає, а систематика норм права дозволяє чітко позначити місце й роль юридичних норм у системі правового регулювання, більш глибоко пізнати цей інститут й реалізувати перехід до його трактування як системи .
Об’єктом розвідки є норми права, що постають як регулятори соціальних відносин.
Об'єктом дослідження є загальнотеоретичні теорії про правові засади.
Метою роботи є розвідка правових норм, їхніх ознак та типів, співвідношення юридичних й інших соціальних засад.
Виходячи із мети мого дослідження, саме переді мною постають подальші завдання:
1. Відкрити поняття норми права й показати їхні ознаки;
2. Вказати види соціальних норм й їхні відмінності;
3. Схарактеризувати сутність серед норм права;
4. Дослідити норми права й їх взаємодію із іншими соціальними правилами.
Методи дослідження. Відповідаючи меті дослідження у роботі широко використовувалися такі традиційні загальнонаукові методи пізнавання, як історично-правовий, логіко-юридичний (формулювання правової природи й змісту норм права), висновк (думок вчених), порівнюючий, формально-логічний.
Будова роботи відповідає загальним канонам та складається з вступу, трьох розділів, умовиводів й списку використаних джерел.