Зразок роботи
ВСТУП
Правове значення припинення зобов'язань зводиться до того, що воно, представляючи собою невід'ємну складову частину зобов'язальних правовідносин і економічного обороту, є одним з основних інститутів цивільного права, поряд з виникненням, зміною, виконанням, забезпеченням виконання і відповідальністю за порушення зобов'язань. Тому вивчення питань припинення зобов'язань представляє певне значення для цілісного сприйняття зобов'язального права.
Вивчення нетрадиційних підстав припинення зобов'язань є необхідною умовою для встановлення законності припинення зобов'язань і дотримання прав і законних інтересів учасників цивільного обороту - не лише сторін зобов'язання, а й інших осіб, яких так чи інакше стосуються умови виниклого і припиняється зобов'язального відносини. Новизна цієї теми обумовлена тим, що в сучасному цивільному праві питання підстав припинення зобов'язань у цілому розроблені недостатньо. Особливо очевидна нестача робіт, націлених на детальний аналіз поняття припинення зобов'язань, їх класифікацію, а також характеристику окремих підстав, в тому числі, і підстав, не пов'язаних з фактичним виконанням зобов'язань. Відсутність повноцінних доктринальних робіт і досліджень у цій галузі призводить до неоднозначності судової практики щодо застосування норм, що регламентують припинення зобов'язань. Спостерігається змішання близьких категорій, наприклад, відступного і новації, заліку та взаємозаліків, використовуваних між юридичними особами.
Ступінь розробленості проблеми. У цивілістиці можна зустріти роботи, присвячені лише окремим проблемам, пов'язаним з темою даного дослідження.
До них відносяться, перш за все, праці цивілістів: Н. П. Боголєпов, Д. Д. Грімм, Д. І. Мейер, С. В. Пахман, К. П. Побєдоносцев, В. І. Синайський, Г. Ф. Шершеневич, В. А. Бєлов, М. І. Брагінський, В. В. Витрянский, О. С. Іоффе, Д. В. Мурзін, Н. Ю. Мурзіна, Е. А. Суханов, О. Ю. Шилохвіст, А. М. Ерделевскій, Р. С. Бевзенко, Т. Р. Фахретдінов
Об'єктом дослідження є суспільні відносини, що складаються у зв'язку з припиненням зобов'язань з підстав, які можуть бути позначені як нетрадиційні в цивільному праві.
Предметом дослідження виступають норми білоруського громадянського законодавства, складові інститут припинення зобов'язань, а також законодавства зарубіжних країн, положення та доктрини цивільного права.
Метою наукового дослідження є аналіз сутнісної характеристики нетрадиційних підстав припинення зобов'язань, освітлення спірних питань теорії і практики, вироблення власного бачення на їх вирішення.
У відповідності з поставленою метою визначаються наступні завдання:
1. розкрити поняття і правове значення нетрадиційних підстав припинення зобов'язань;
2. дослідити напрями класифікації нетрадиційних підстав припинення зобов'язань;
3. розглянути підстави припинення зобов'язань угодою;
4. проаналізувати підстави припинення зобов'язань незалежно від волі сторін.
Методологічною основою роботи виступають різноманітні загальнонаукові та приватноправові методи дослідження: діалектичний, що є основним способом об'єктивного пізнання дійсності, метод порівняльного правознавства, історичний, системний, лінгвістичний, структурно-функціональний аналіз, моделювання, формально-юридичний.