Зразок роботи
Завдання № 3
Під час перебування в геологорозвідувальній групі в Албанії зник громадянин Т., який постійно проживав у м. Києві. Пошуки його результатів не дали. Через шість років за заявою його дружини суд оголосив Т. померлим, унаслідок чого їхній шлюб було припинено. Невдовзі його дружина О., яка раніше не мала дітей, уклала новий шлюб з Л., узявши його прізвище у шлюбі. У тому самому році вона народила дитину. Невдовзі після цього повернувся її колишній чоловік Т. і пояснив, що не міг повідомити про себе додому з поважних причин, оскільки був захоплений незаконно озброєною групою і знаходився на території Албанії під суворим контролем. Можливість звільнитися зʼявилася тільки зараз, чим він і скористався. Дізнавшись про новий шлюб дружини, він наполягав на відновленні шлюбних стосунків з ним і розірванні шлюбу з Л. Однак колишня дружина не погодилася з його вимогами, мотивуючи своє рішення створенням нової сімʼї і народженням дитини. Тоді Т. подав заяву до суду про скасування рішення щодо оголошення його померлим і відновлення шлюбу з дружиною.
Вирішити справу. Які підстави відновлення шлюбу у разі зʼявлення одного із подружжя, котрого було оголошено померлим?
Завдання № 4
Б. звернувся до суду із позовом про розірвання шлюбу з О., посилаючись на те, що впродовж чотирьох років він перебуває з відповідачкою у шлюбі, проте їх подружнє життя не склалося, останні півроку вони фактично не проживають однією сімʼєю. О. проживає в Італії, збереження їх шлюбу неможливе і суперечить його інтересам. Також Б. посилався на той факт, що на час подання позову він підтримує більш дружні стосунки з іншою жінкою.
У судовому засіданні О., заперечуючи проти позову, посилалася на те, що позивач не надав суду доказів, які свідчать про те, що їх подружнє життя не склалося та збереження шлюбу є неможливим, не встановлено цього й у судовому засіданні, а тимчасовий розлад у сімʼї, конфлікти між подружжям, викликані випадковими причинами, а також необґрунтоване серйозними доказами небажання позивача перебувати в шлюбі з відповідачкою не є достатніми підставами для розірвання їх шлюбу. В Італії ж вона проживає тимчасово у звʼязку з бажанням частіше бачитися зі своєю матірʼю.
Вирішіть справу. Чи підлягає позов задоволенню?
Завдання № 5
М. звернувся до суду з позовом до З. про встановлення режиму
окремого проживання.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що він перебуває у шлюбі з відповідачкою, однак тривалий час вони проживають окремо, шлюбних стосунків не підтримують, спільного господарства не ведуть. Маючи надію повернутися до нормальних сімейних стосунків, позивач просить суд встановити режим окремого проживання, що дасть змогу, на його думку, зберегти шлюб. Відповідачка З. у судовому засіданні позовні вимоги не визнала та суду пояснила, що з позивачем М. вони мають гарну сімʼю, виховують двох синів та проживають разом. Шлюбні стосунки між ними ніколи не припинялися. Позивач дійсно працює у м. Одеса, однак всі вихідні та святкові дні він проводить разом із сімʼєю у Києві. Також З. посилалась на ту обставину, що нещодавно вони купили нову квартиру, на яку ще не оформили право
власності. Дійсним наміром М. щодо встановлення режиму окремого проживання є саме вказаний факт, оскільки в цьому випадку квартира не буде спільно нажитим майном подружжя. У звʼязку з цим З. просила суд відмовити в задоволенні позову.
Чи наявні підстави для встановлення режиму окремого проживання подружжя? Вирішіть справу.