Зразок роботи
ВСТУП
Актуальність теми дослідження. Конституція України проголосила людину, її права та свободи найвищою соціальною цінністю. Одним із гарантованих Основним законом є право людини на працю. Закріплення, забезпечення та захист цього права є функцією трудового законодавства України. Таким чином, можливість людиною якнайповніше реалізувати своє конституційне право залежить від ефективності норм трудового права, їх здатності всебічно регулювати трудові правовідносини.
Належне виконання трудовим законодавством своїх функцій набуває особливого значення у зв’язку з активним формуванням в Україні ринкової економіки, для якої характерне превалювання виробничого інтересу над інтересами працівників. За такої ситуації норми трудового права мають слугувати надійним інструментом забезпечення гармонійного поєднання інтересів роботодавця та працівника задля прогресивного розвитку суспільства й держави в цілому, успіхи якої, у тому числі й економічні, ґрунтуються передусім на трудовій діяльності людей.
З огляду на вищезазначене, виникає необхідність створення правового механізму, за допомогою якого можна було б усунути економічні, юридичні та організаційні обмеження, що перешкоджають вільному продажу громадянами своєї робочої сили (як товару на ринку праці) роботодавцю на найбільш вигідних умовах. Складовою частиною такого механізму є контрактна система наймання працівників. Як нова форма регулювання трудових правовідносин контракт передбачає більшу гнучкість в умовах наймання працівників, режиму їх трудової діяльності та її оплати. Трудове законодавство і практика його застосування свідчать, що трудовий договір (контракт) в умовах ринкової економіки слід розглядати не тільки як форму реалізації права на працю, а й як дійовий засіб правового регулювання трудових відносин і захист прав та свобод людини і громадянина.
Поява контракту як особливої форми врегулювання трудових відносин стала реакцією на невиразний, нечіткий і занадто загальний зміст трудових договорів, які не враховують ні особисті якості працівника, ні специфіку його діяльності, ні рівень професійності та стала одним із способів поглиблення індивідуального договірного характеру найманої праці, способом чіткішого й повнішого врегулювання умов праці та її оплати, способом підвищення відповідальності за покладені на працівника обов’язки.
Контрактна система найму працівників дуже актуальна і популярна серед роботодавців. Однак у чинному законодавстві про працю є ряд недоліків на які необхідно звернути особливу увагу, оскільки практика застосування контрактної форми трудового договору змінила ті основи, які передбачалися правовою природою контракту. Мається на увазі, недотримання роботодавцями вимог законів щодо сфери застосування контракту та категорій працюючих з якими можна укладати контракти, підстав звільнення, передбачених контрактом, які погіршують становище працівників, існування інших обмежень у контракті для працівників.
Нині контрактна форма трудового договору широко застосовується на підприємствах і в організаціях різних форм власності, в тому числі у закладах освіти, науково-дослідних інститутах, засобах масової інформації. Найбільш ефективно вона використовується на спільних підприємствах з участю іноземного капіталу. Контракт є головним регулятором правовідносин, що складаються на ринку праці. Його роль визначається тим, що він є основною формою прилучення до праці і розподілу робочої сили в системі підприємств і організацій, які функціонують на базі усіх форм власності.
Ступінь наукової розробки. Правое регулювання контрактої форми трудового договору досліджуються такими вченими-науковцями: Н.Б. Болотіна, Н.Д. Гетьманцева, Ю.П. Дмитренко, Н.П. Долгіх, Н.О. Мельничук, В.І. Нікітінський, Б.А. Римар, С.В. Селезень, О.А Яковенко, Т. П. Яценко та ін.
Метою даної роботи є оцінка сучасного стану та напрямів розвитку застосування контрактної форми трудового договору в Україні.
Для досягнення мети роботи слід виконати наступні завдання:
1) дослідити історію застосування трудових договорів та контрактів для регулювання трудових відносин;
2) здійснити правову характеристику трудового договору;
3) проаналізувати поняття контракту як особливої форми трудового договору;
4) проаналізувати законодавство України, що передбачає можливість укладення трудового договору у формі контракту;
5) визначити суб’єктний склад та умови контракту відповідно до трудового законодавства України;
6) проаналізувати характерні особливості укладення, зміни та припинення контракту;
7) дослідити міжнародно-правовий аспект вдосконалення та правової регламентації застосування контракту в трудових відносинах.
Об’єктом курсового дослідження є трудові відносини, що виникають при укладенні, зміні та припиненні контракту, а предметом є поняття контракту та його теоретичні та методологічні особливості як форми трудового договору.
Нормативну базу дослідження становлять: Конституція України, Кодекс законів про працю України, Постанови Кабінету Міністрів України «Про впорядкування застосування контрактної форми трудового договору», «Про застосування контрактної форми трудового договору з керівником підприємства, що є у державній власності», Наказ Міністерства праці України «Про затвердження Типової форми контракту з працівником».
Структура даної роботи визначається метою і завданнями дослідження та включає в себе вступ, три розділи, які поділяються на 8 підрозділів, висновки та список використаних джерел. Використанні джерела (загальною кількістю 33 джерела) подано в алфавітному порядку. Загальний обсяг курсової роботи 39 сторінок.