Зразок роботи
РЕЦЕНЗІЯ
на бакалаврську роботу студента 5 курсу Черкаського факультету
Національного університету «Одеська юридична академія»
Коростильова Миколи Вадимовича за темою:
«Криміналістична характеристика корисливо-насильницьких злочинів»
Корисливо-насильницька злочинна діяльність є різновидом злочинної діяльності й являє собою специфічну систему. Першим системоутворюючим фактором даної категорії злочинів виступає корисливий мотив дій суб'єктів, що їх вчиняють. Другим фактором є ціль: заволодіння чужим майном. Саме ці фактори виділяють дані злочини з категорії насильницьких. Третім системоутворюючим фактором є спосіб заволодіння майном – насильство, як фізичне, так і психічне, що виділяє корисливо-насильницькі злочини з ряду тих, що спрямовані на заволодіння державним, колективним чи індивідуальним майном.
Систематичне вчинення корисливо-насильницьких злочинів утворює злочинну діяльність зазначеної спрямованості.
Таким чином, корисливо-насильницька злочинна діяльність є система злочинів (епізодів), що вчиняється однією особою чи організованою групою осіб, зумовлених корисливою спрямованістю і розрахованих на досягнення поставленої мети з застосуванням фізичного чи психічного насильства.
Актуальність теми визначається необхідністю аналізу окремих елементів криміналістичної характеристики цього виду злочинів, з’ясуванням типових слідчих ситуацій, окресленням комплексу слідчих та оперативно-розшукових дій, що забезпечують ефективність розслідування. Перелічені обставини дозволяють віднести досліджувані проблеми до актуальних.
Автором у вступі обґрунтовується актуальність теми дослідження, визначаються її мета і завдання дослідження, об'єкт та предмет, методологія.
Для досягнення мети автором роботи досліджено:
1) поняття та криміналістична класифікація корисливо-насильницьких злочинів (Розділ 1);
2) теоретичні положення криміналістичної характеристики корисливо-насильницьких злочинів та аналіз структурних елементів: поняття та значення криміналістичної характеристики корисливо-насильницьких злочинів для розробки окремої методики розслідування; структура та зміст криміналістичної характеристики корисливо-насильницьких злочинів; система елементів криміналістичної характеристики корисливо-насильницьких злочинів; дані про особу злочинця; дані про особу потерпілого та предмет злочинного посягання; дані про обстановку вчинення корисливо-насильницьких злочинів; механізм вчинення корисливо-насильницьких злочинів (Розділ 2).
Завершив автор роботу вичерпним висновком та списком джерел.
На основі вищезазначеного, не дивлячись на позитивне враження від роботи, є ряд зауважень, що носять в певній мірі дискусійний характер, які потребують уточнення автора:
1. У Роботі належним чином не структуровані завдання, підрозділи та Висновки!
2. Рoздiл 2. Структура та зміст криміналістичної характеристики корисливо-насильницьких злочинів – не повністю розкрито, оскільки, не визначені (структурно) базові такі її елементи, як: типова вихідна інформація про корисливо-насильницькі злочини; дані про сліди вчинення (слідова картина) корисливо-насильницьких злочинів; мотив і мета корисливо-насильницьких злочинів.
На основі означеного, прошу пояснити дані елементи!
3. У підрозділі 2.5. автор визначив Механізм вчинення корисливо-насильницьких злочинів, як структурний елемент криміналістичної характеристики. Якщо це так, то, тоді потрібно було б вести мову й про: 1) механізм слідоутворення; 2) механізм встановлення цих слідів (пошук, виявлення, фіксація, вилучення); 3) механізм «перетворення» слідів в докази (ме¬ханізм доказування), це вже не криміналістична характеристика, а криміналістичний аналіз злочинів, прошу пояснити!
Означене жодним чином не впливає на позитивне враження від роботи.
Зміст роботи свідчить про вміння автора користуватися науковою й методичною літературою, аналізувати, викладати матеріал у логічній послідовності й робити відповідні висновки.
Робота Коростильова Миколи Вадимовича за темою: «Криміналістична характеристика корисливо-насильницьких злочинів» відповідає пропонованим вимогам, може бути допущена до захисту перед Державною екзаменаційною комісією й заслуговує, за результатами захисту, високої оцінки.
Рецензент роботи,
доцент каф. криміналістики _______________ Р.В. Комісарчук
“___” ______________ 2017 року