Зразок роботи
ВСТУП
Актуальність теми дослідження. Права і свободи людини є найважливішою складовою сучасної системи загальнолюдських цінностей, завоюванням цивілізації в правовій і політичній сферах, загальновизнаним критерієм соціального і державного розвитку на су¬часному етапі. Разом із тим, з моменту появи ідеї прав людини пропонувалися різні їх класифікації. Залежно від рівня наукової роз¬робки цієї проблематики, обраного критерію, особливостей бачення прав людини, склалася історична послідовність розвитку класифікації прав людини – від простого поділу на довільно виокремлені компонен¬ти до пропозицій складних систем взаємопов’язаних прав людини. Практичного значення класифікація ос¬новних прав набуває, зокрема, при розробці, творенні конституцій та інших законів будь-якої держави, оскільки здатна сприяти забезпеченню повноти й обґрунтованості послідовності викладу таких прав у зако¬нодавстві, а також диференційованому визначенню юридичних засобів їх охорони та захисту.
Зауважимо, що в XXI столітті завдяки прогресивному роз¬витку людства виникають і розвиваються нові групи прав людини. Такі права називають «четвертим поколінням» прав людини, проте регулювання цих прав ще недостаньо розроблене. Це зумовлює актуальність дослідження класифікації прав людини, що послугує стимулом для подальшої розробки та регулювання вищезгаданих прав.
Крім цього, у процесі розбудови та функціонування України як демократичної та правової держави діяльність якої спрямована на утворення умов, що забезпечують життя та вільний розвиток прав людини, актуальним постає питання аналізу цих прав людини і громадянина, реалізація яких не можлива без активної участі держави в їх забезпеченні. При цьому особливої важливості набуває вирішення питання визначення поняття та систематизації цієї групи прав, оскільки проголошення забезпечення державою соціальних прав людини практично унеможливлюється у разі, якщо не існує чіткого розуміння того, які саме права належать до цієї групи та який взаємозв’язок між ними існує.
Мета бакалаврської роботи полягає в комплексному аналізі прав людини в міднародному праві, особливостей їх класифікації та юридичному значенні класифікації прав людини.
Досягнення мети бакалаврської роботи передбачає вирішення наступних завдань:
1. Дослідити еволюцію поглядів щодо суті поняття «прав людини»;
2. Проаналізувати сучасні концепції розуміння прав людини;
3. Охарактеризувати критерії класифікації прав людини;
4. Розкрити суть поняття прав людини в міжнародному праві;
5. Охарактеризувати «покоління» прав людини: розкрити їх суть та особливості;
6. Дослідити особливості класифікації міжнародних стандартів в області прав людини;
7. Розкрити правові механізми забезпечення і захисту прав людини.
Об’єктом дослідження виступає класифікація прав людини в міжнародному праві.
Предметом дослідження є особливості еволюції поглядів щодо суті поняття «прав людини», що зумовило формування різноманітних критерій класифікації прав людини в міжнародному приватному праві, характеристика підходів до класифікації прав людини та її юридичне значення.
Методи дослідження. В основу методології покладено комплексний підхід до аналізу об’єкта та предмета дослідження, який передбачав використання широкого кола філософських, загальнонаукових, спеціально наукових та власних правових методів. Так, діалектичний метод дозволив обґрунтувати закономірний характер формування еволюційного підходу до тлумачення поняття «права людини», виявити правові традиції, під впливом яких відбувався його розвиток. Антропологічний підхід відіграв важливу роль при розгляді прав людини як особливого об’єкту правової інтерпретації. З використанням герменевтичного методу розкрито концепт автономного тлумачення термінів з вказаної теми.
У дослідженні також було використано системний метод, за допомогою якого, зокрема, розкрито принципи та критерії класифікації прав людини. Історичний метод було використано для визначення історії розвитку поглядів мислителів та вчених-юристів на сутність прав людини, формування поняття «права людини», а також розвиток різноманітних класифікацій прав людини. Формально-юридичний метод використано під час вивчення міжнародних документів, а також національного законодавства України щодо проблем захисту прав людини.
Науково-теоретична база. Комплексний аналіз літератури з зазначеної тематики дає підстави вважати, що дослідження класифікації прав людини було предметом уваги як українських, так і зарубіжних вчених-правознавців, свідченням чого є різноформатні праці, які було видано за останні десятиліття. Науково-практичний внесок у розробку проблематики зазначеної теми внесли українські та зарубіжні вчені-правознавці, як Ю.Бадальянц [28], Дж. Донеллі, [29;30], В.Капіцин [35], Ю. Кириченко [36], І. Литвиненко [39], Д. Луковська [41], Н.Мушак [46], Г.Пеньковська [51;52], П. Рабінович [55; 56;69], Д.Шебаніц [63], М.Антонович [64] та ін.