Зразок роботи
Н.В. Іванчук вказує на те, що відповідальність безпо¬середньо пов'язана з правами та обов'язками громадян, із виконанням взаємно прийнятих зобов'язань різними суб'єктами, із рівнем розвитку правосвідомості, правової культури громадян у суспільстві, тобто це «певна міра сво¬боди» [7, с. 10].
О.В. Мелехін розуміє юридичну відповідальність як обов'язок правопорушника нести покарання, зазнавати санкцій, що передбачені правовими нормами і застосову¬ються компетентними органами за вчинення ним проти¬правного діяння [12, с. 407].
На думку A.C. Піголкіна, юридичнавідповідальність - це вид державного примусу, що пов'язаний з державним осудженням винних протиправних діянь, які є небезпечни¬ми і шкідливими для держави та з якими ведеться боротьба шляхом застосування примусових заходів [18, с. 535].
О.Ф. Скакун вважає, що юридична відповідальність - це передбачені законом вид і міра державно-владного (примусового) зізнання особою втрат благ особистого, організаційного і майнового характеру за вчинене правопорушення [16, с. 364].
Отже, юридична відповідальність - це застосуван¬ня заходів державного примусу до правопорушника для відновлення правопорядку та покарання особи, що вчини¬ла правопорушення.
Якщо звернути увагу на те, що поведінку людини можна розглядати як корисну і шкідливу, то відповідальність також можна поділити на два види: позитивну та негативну.
У першому випадку під відповідальністю розуміють соціально необхідну й корисну діяльність осіб, що є важливою для всього суспільства, розуміння цього й прагнення викона¬ти її якнайефективніше. Якщо проаналізувати з правового погляду, то це активна поведінка людини під час виконання державно-правових приписів, сумлінне виконання своїх обов'яз¬ків перед громадянським суспільством, демократичною, соціальною, правовою державою, колективом людей та окремою особою [8, с. 149].
Відповідальність у негативному значенні - це відповідальність за негативний вчинок, яким особа зашкодила суспільству, державі й самій собі.
Характеристика юридичної відповідальності була б не¬повною без розгляду ознак юридичної відповідальності. Юридичній відповідальності притаманні такі ознаки:
1. Застосування заходів державного примусу. Держава через уповноважені органи по¬винна застосовувати відповідні заходи примусового характеру до осіб, котрі вчинили певне правопорушення, яке кваліфікується відповідною галуззю.
2. Уживання щодо особи певних обмежень як особистого, так і майнового характеру. Норми чинного законодавства України передбачають як позбавлення волі, так і оплату штрафу.