Зразок роботи
Актуальність магістерської роботи. Електронні гроші як економічний феномен та інститут права з’явилися ще на початку 1990-х років. В Україні вони почали активно розвиватися з кінця 1990-х років. Комплексне правове регулювання обороту електронних грошей в Україні з’явилося тільки в 2001 році з прийняттям Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» від 05.04.2001 № 2346-III (далі – Закон № 2346-III), до цього обмежуючись лише окремими нормативними правовими актами Банків України, що стосуються лише кількох аспектів обігу електронних грошей (передплачених фінансових продуктів, передплачених карток). Протягом цього часу також були відсутні теоретико-правові наукові дослідження, присвячені проблемам обігу електронних грошей в Україні та за кордоном. Постійний розвиток систем переказу електронних грошей в Україні та все більша популярність цього засобу платежу серед населення притягують увагу суспільства і держави до проблеми сутності електронних грошей та їх місця в системі засобів платежу на ринку платіжних послуг. З огляду на те, що з економічного та технічного боку електронні гроші та власне їх обіг були вже піддані досить масштабним дисертаційним дослідженням, існує нагальна необхідність в комплексному правовому дослідженні даних відносин.
Метою даної роботи є комплексний аналіз та систематизація інформації про правовідносини, що виникають при обігу електронних грошей.
Задля досягнення вказаної мети поставлені наступні завдання:
• з’ясувати поняття та ознаки електронних грошей;
• проаналізувати відмінність електронних грошей від безготівкових та права вимоги;
• дослідити види електронних грошей та їх нормативно-правове регулювання;
• розглянути структуру правовідносин між учасниками обігу електронних грошей;
• розкрити сутність криптовалют та їх правових статус;
• вивчити правовідносини на різних стадіях обігу електронних грошей (емісія, переказ, погашення);
• провести порівняльний аналіз вітчизняних та зарубіжних систем електронних грошей (ГлобалМані, Максі, WebMoney, Яндекс. Деньги, QIWI Wallet, RBK-Money, E-Gold);
• сформулювати переваги та недоліки електронних грошей;
• комплексно дослідити проблемні аспекти використання електронних грошей та розробити пропозиції щодо вдосконалення їх правового статусу.
Об’єктом магістерської роботи виступають електронні гроші як об’єкт суспільних правовідносин, врегульованих цивільним законодавством.
Предметом магістерської роботи є норми чинного законодавства України, які регламентують правове становище електронних грошей в Україні, а також практика їх застосування.
Наукова новизна роботи обумовлена колом поставлених завдань та отриманими результатами теоретичного і практичного характеру. На основі фундаментальних принципів правової і соціальної держави з урахуванням втілення їх в українському суспільстві визначені загальнотеоретичні засади та особливості регулювання обігу електронних грошей в Україні.
Теоретична і практична значущість дослідження. Електронні гроші наразі виступають важливим інститутом права, який активно розвивається та предметом регулювання якого є майнові відносини. Сфера роздрібних платежів, яка обслуговується операторами електронних грошових коштів, зачіпає широкі верстви населення та значні за сумами грошові потоки, а тому є соціально значимою. Дані факти зумовлюють підвищену увагу до забезпечення і захисту прав учасників правовідносин, пов’язаних з обігом електронних грошей.
Магістерське дослідження носить теоретико-прикладний характер. У ньому розглянуті як теоретичні, так і практичні аспекти обігу електронних грошей. Дана робота заповнює прогалину в українській цивілістиці в контексті обраної тематики та може бути використано для подальших теоретичних досліджень в даній області, а також в освітній діяльності при підготовці студентів та аспірантів вищих навчальних закладів.
Стан дослідження проблеми. Розробкою проблем юридичної природи та поняття електронних грошей, їх ознак, стадій обороту, підходів до правового регулювання в тій чи іншій мірі займалися: А.П. Семенець,
П.М. Сенищ, С.А. Толкачев, В.М. Усоскін, М.А. Кутирін, О. В. Мельниченко, Л.А. Чалдаєва, В.А. Челноков, А.С. Воронін, С.І. Шимон, М.В. Шевчук. Автори, які почали досліджувати інститут електронних грошей ще на початку 2000-х років, пропонували свою кваліфікацію правовідносин по використанню електронних грошей та свої погляди на юридичну природу електронних грошей. Позиції даних авторів в умовах відсутності правового регулювання мали неоднозначний характер, часто припускаючи множинність трактувань. Найбільш детальне юридичне дослідження електронних грошей як об’єкта цивільних прав проведено в книгах «Оплачені інструменти роздрібних платежів – від дорожнього чека до електронних грошей» та «Електронні гроші та мобільні платежі. Енциклопедія», які створені були колективом авторів, в який, зокрема, увійшли А.В. Шамраев, В.А. Кузнєцов і А.В. Пухов. У зазначених працях розглядається поняття, юридична природа електронних грошей, їх співвідношення з іншими передплаченими інструментами платежів, правове регулювання обігу електронних грошей за законодавством Росії та деяких зарубіжних країн (у тому числі України), а також розглянуті конкретні системи інтернет-платежів і системи мобільних платежів.
Також досить докладний юридичне дослідження провела у 2016 році Валерія Рядінська в статті «Проблеми правового регулювання обігу електронних грошей в Україні». Остання коротко розглянула всі основні аспекти, пов’язані з обігом електронних грошей: поняття та операції електронних платіжних систем, їх суб’єктний склад, співвідношення даної діяльності з банківською діяльністю, визначення поняття електронних грошей, а також провела відмінність між відкритими та закритими електронними платіжними системами.
Під час написання кваліфікаційної роботи автор спирався на праці сучасних представників науки цивільного права, в число яких входять:
М.А. Кутирін, В.В. Вітрянський, Р.Е. Мірзоян А.С. Горбунова,
А.Я. Курбатов, М. В. Єрмолаєва, Г. Т. Карчева С. М. Нікітчук, Е.А. Суханов, А.В. Шамраев та ін. Крім того, в своєму дослідженні автор спирався й на праці представників радянської школи цивільного права, таких як М.М. Агарков, А.В. Венедиктов, В.М. Усоскін.
В роботі також було використано погляд класика дореволюційної науки цивільного права Г.Ф. Шершеневича.
Також були використані праці зарубіжних юристів, серед яких:
P. Corwin, A.C. Harrell, F.H. Miller, S.M. O’Connor.
Правова база дослідження: Конституція України, Цивільний кодекс України, Закон України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» від 05.04.2001 № 2346-III, інші закони, нормативно-правові акти Національного Банку України, а також законодавство Європейського союзу (наднаціональний рівень), США, Великобританії, Росії, Білорусі, Казахстану, Молдови.
Методологічну основу дослідження склали загальнонаукові та спеціальні методи пізнання, в тому числі діалектичний, системний, комплексний, цільовий підходи до досліджуваної проблеми, логічний, формально-юридичний, загально-соціологічний, порівняльно-правовий та інші методи.
Комплексне застосування різних методів пізнання та результатів наукових досягнень дозволило всебічно розкрити узагальнюючі закономірності об’єкта дослідження, розглянути компоненти предмета дослідження в їх ретроспективі, а в кінцевому рахунку – вирішити поставлені завдання.
Поставлені завдання визначили структуру роботи. Вона складається зі вступу, трьох розділів, висновків та списку використаних джерел.
У розділі 1 розглядається загальна характеристика електронних грошей як об’єкта цивільних правовідносин.
У розділі 2 детально досліджені стадії обігу електронних грошей крізь призму діючого законодавства України.
У розділі 3 розглянуті проблеми та перспективи подальшого використання електронних грошей в Україні.