Зміст
1. Відповідальність за порушення земельного законодавства. Вирішення земельних спорів
Задача № 1
На підставі усної домовленості філії «Прибужжя» агрофірми «Нібулон» Миколаївської області Тризубової К.З. з начальником мехзагону АТ «Родючість» Косовим П.А., останній своєю технікою в період квітня 2002 р. при вивозі на поля філії хімічних добрив, проклав дорогу по полю фермера Крапивко В.Г., де посіяна пшениця. Довжина смуги дороги 800 м, ширина – від 5 до 10 м (в місцях, де розминались трактори).
Потравлено 1 га посівів озимої пшениці. Збитки нанесені фермеру Крапивці за підрахунками компетентної комісії склали 15,6 тис. гривень. Голова АТ «Родючість» Кривоножко Ю.А., ознайомившись із матеріалами справи, заявив, що смуга дороги буде розорена, а збитки, нанесені фермеру, будуть покриті із заробітної плати начальника мехзагону, крім не отриманого врожаю, бо ще невідомо, який би він був. Він відмовився від оплати штрафу згідно ст.104 Кодексу України про адміністративні правопорушення з причин відсутності письмового договору між філією «Прибужжя» агрофірми «Нібулон» і АТ «Родючість». Штрафи він вважає повинні заплатити голова філії і начальник мехзагону акціонерного товариства «Родючість».
Завдання
1. Які існують підстави і порядок відшкодування збитків власникам земельних ділянок?
2. До яких органів повинен звернутися фермер Крапивко, щоб вирішити справу?
4. Як вирішити справу?
Задача № 2
До Верховної Ради України в 2003 р. звернулися жителі м. Черкас з проханням допомогти завершити приватизацію земельних ділянок за таких обставин: земельна ділянка, про яку йде мова, була куплена прадідом заявників у 1889 р. (є купча того періоду), якою вони користуються по даний час. У 1979 р. зазначена земельна ділянка, площею 0,36 га, була розділена між співвласниками будівлі рішенням суду м. Черкас. В даний час під одним номером зареєстровано два домоволодіння з п’ятьма господарями, в яких є свої сім’ї.
У 2001 р. усі п’ять домовласників подали необхідні документи на приватизацію 0,36 га землі. Нам відповіли, що всім нам належні лише 0,10 га на 5 домовласників, незважаючи на рішення суду від 1979 р. про закріплення 0,36 га землі за двома домоволодіннями.
Завдання
Як правомірно вирішити описаний спір? Відповідь аргументуйте посиланням на конкретні нормативні акти.
Задача № 3
Землі СГВК «Промінь» Вознесенського району Миколаївської області після його реорганізації СГВК відійшли частково до приватно-орендного сільськогосподарського підприємства «Бузьке», а частково до Міжнародної агрофірми «Нібулон». В 2002 р. керівництво фірми вирішило на землях полів № 5 і 6 вирощувати кормові буряки, для чого на оранку задіяло тяжкі трактори К-700 та Т-150. В зв’язку з тим, що довгий час ці поля експлуатували наймані бригади по вирощуванню цибулі і обробляли їх як їм зручніше. Утворились заглиблення, що створювало сприятливі умови вимиванню родючого гумосу.
Головний агроном «Нібулону» дала розпорядження, оранку проводити упоперек. По полю проходив підземний кабель урядового зв’язку і обминути в цьому випадку його не було можливості.
Коли стало відомо про це регіональній організації «Кабельелектрозв’язок», на місце виїхав представник цієї організації і заборонив оранку, бо тяжкі плуги робили оранку на 0,48-0,50 м, а правила охорони ліній зв’язку забороняють на орних землях виконувати роботи на глибину понад 0,45 м. Трактористи підкорились і не виконали розпорядження головного агронома «Нібулону». Коли дізнався про це через 6 днів головний агроном, він від імені керівництва звільнив трактористів від роботи і поставив питання про відшкодування збитків за простій техніки за рахунок регіональної організації «Кабельелектрозв’язок».
Завдання
Як на Вашу думку буде вирішено спір між сторонами і який судовий орган буде його розглядати, якщо сторони не знайдуть компромісного рішення?
Задача № 4
Житель смт Возсіятське Миколаївської області Гайовий П.П. знаходився в обласній лікарні після тяжкого поранення в автокатастрофі, коли сходка жителів вул. Жванецького, Жовтневої революції та Івана Франка вирішили просити селищну раду надати їм земельну ділянку для побудови на ній маленької церкви (каплиці), яка зайняла б частково земельну ділянку Гайового П.П. і вільну земельну ділянку, яка розташована поряд з вулицями Франко і Жовтневої революції. Земельна ділянка була виділена і підприємець Скворцов П.З. почав готувати будівельний майданчик, викорчувавши 21 дерево (груші, сливи, вишні, абрикоси) з площі Гайового П.П. Про це йому письмово повідомлено по місцю лікування. Через місяць Гайовий повернувся з лікарні і поставив вимоги про відшкодування збитків і компенсацію 0,01 га земельної ділянки.
Завдання
1. Дайте правову оцінку рішенню селищної Ради.
2, Який існує порядок відшкодування збитків при вилученні земельних
ділянок для суспільних потреб.
3. Хто буде відшкодовувати збитки за знищені фруктові дерева, а також
за 0,01 га землі?
Список використаних джерел