Зміст
Задача 1
Л. уклав з Н. договір позики на суму 10 тис. гривень. На підтвердження факту отримання позики Л. видав Н. боргову розписку із своїм підписом. Чи можна вважати, що форма правочину в даному випадку дотримана?
Проаналізуйте ст. 207 та ст. 1047 ЦК України.
Задача 2
Нотаріус з’явився на виклик додому для посвідчення заповіту. Родичі спадкодавця дали нотаріусу заповіт, власноручно підписаний спадкодавцем, який на момент приходу нотаріуса був уже непритомний. Нотаріус посвідчив цей заповіт.
Задача 3
Протопопов та Протасова уклали договір купівлі-продажу житлового будинку, який нотаріально не посвідчили, але домовилися, що покупець Протопопов сплатить за будинок половину суми, а іншу половину віддасть після нотаріального посвідчення договору. Протопопов розпочавши ремонт будинку, виявив його суттєві недоліки, які не були застережені в договорі: зафарбовані новою фарбою трухляві рами, заклеєні новими шпалерами сирі стіни. Внаслідок цього покупцем була висунута вимога про зменшення ціни будинку. Протасова не погодилася з цим і звернулася з вимогою про повернення сторін в первісний майновий стан. Протопопов після цього звернувся до суду з вимогою визнати договір купівлі-продажу будинку дійсним.
Як повинна бути вирішена справа?
Задача 4
Громадянин Буйнов В.М. просив приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Гребенюка посвідчити угоду між ним та Василишиним П.І. про купівлю-продаж будинку, що знаходиться за адресою: м. Бровари, вул. Київська, 165. Він заявив, що неодружений і дітей немає, будинок належить йому на праві приватної власності.
Які документи має витребувати нотаріус Гребенюк для посвідчення угоди?
Задача 5
Оксана Пугачова, 65 років, за договором довічного утримання передала безоплатно належну їй 3-кімнатну квартиру у власність Глеба Колобкова. Згідно з договором Пугачова повинна була проживати в ізольованій кімнаті і забезпечуватись харчуванням, одягом і доглядом у випадку її захворювання. Прийнявши квартиру Колобков без погодження з Пугачовою здав в оренду 2 кімнати студентам з Африки за високу плату. Через 5 років квартира набула захаращеного вигляду, стала такою, що потребує капітального ремонту. Пугачова вимагала від Колобкова проведення ремонту, але він відмовився. Тоді Пугачова подала позов до суду з вимогою сплатити ринкову вартість квартири у зв’язку з неналежним використанням квартири і неналежним доглядом за нею.
Чи правомірні дії Колобкова при укладенні договору оренди? Чи правомірні позовні вимоги Пугачової до Колобкова про сплату ринкової вартості квартири у зв’язку з неналежним використанням квартири і неналежним доглядом за нею? Яке рішення повинен прийняти суд?
Задача 6
Громадяни Гаврилов і Борчук уклали договір купівлі-продажу житлового будинку і посвідчили його у нотаріуса. Після розрахунку з Борчуком Гаврилов поселився в будинку разом із сім’єю. Через деякий час дружина Борчука заявила вимогу до суду про визнання договору недійсним. В судовому засіданні було встановлено, що при укладенні договору була порушена вимога про необхідність згоди іншого подружжя на відчуження нерухомого майна.
Проаналізуйте ситуацію.
Вирішить спір.
Задача 7
За договором найму Лєсков передав Суркову на три роки квартиру. За погодженням із Лєсковим Сурков замінив шпалери, поставив пластикові вікна, провів світло на балкон, поставив лічильники на воду та газ, замінив газове обладнання. Через рік Лєсков продав квартиру Балаганову, який зажадав, щоб Сурков терміново звільнив її. Наймач звільнити квартиру відмовився і, в свою чергу, зажадав від Балаганова відшкодування витрат, пов’язаних із переобладнанням. Цю вимогу Балаганов відхилив, посилаючись на те, що згоди на переобладнання він не давав.
Як вирішити справу?
Задача 8
У 2010 р. міським жителям були надані в оренду строком до 2014 р. земельні ділянки площею по 0,03 га для індивідуального городництва. У 2014 р. громадяни звернулися до сільської ради про передачу їм у приватну власність вказаних земельних ділянок, посилаючись на Закон України «Про оренду землі», за яким орендарі мають переважне право на отримання орендованої земельної ділянки у власність.
Вирішіть справу.
Задача 9
Громадянин Вітренко заборгував платню за користування трикімнатною квартирою та побутові послуги на суму 7 тис. грн. Водночас, маючи намір приватизувати займане житло, він звернувся до органів приватизації, але йому було відмовлено в реалізації його права. Громадянин Вітренко за роз’ясненням звернувся до адвоката.
Чи законною є відмова у приватизації?
Чи може громадянин Вітренко приватизувати займане ним житло і яким чином?
Задача 10
Юрченко І.І. звернувся до суду з позовом про визнання договору купівлі-продажу дійсним та визнання права власності на будинок. Він пояснив, що 15.01.2013 року придбав у Кукушкіна В.Г. житловий будинок за договором купівлі-продажу. Правочин вони не посвідчили нотаріально, так як Кукушкін В.Г. не мав правовстановлюючих документів на будинок.
Кукушкін В.Г. пояснив, що будинок йому перейшов у спадщину від бабусі. Після її смерті він фактично вступив в управління майном, залишився проживати в будинку, зробив там ремонт. Таким чином, він вважає себе власником даного жилого будинку, яким може розпоряджатися ним на власний розсуд.
До якої черги спадкоємниців належать онуки спадкодавця? Чи буде судом встановлено факт прийняття спадщини онуком? Чи є договір купівлі-продажу дійсним? Може в цьому випадку бути визнано право власності на будинок?
Список літератури