Зразок роботи
Досудове розслідування - діяльність компетентних органів, уповноважених на проведення досудового розслідування, основною метою якого є забезпечення реалізації завдань кримінального провадження, яке відповідно бере початок з моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі – ЄРДР) та завершується однією, з передбачених Кримінальним процесуальним кодексом форм закінчення досудового розслідування [1, c. 256].
Форми досудового розслідування – врегульований кримінальним процесуальним законом порядок здійснення кримінального провадження в залежності від ознак кримінального правопорушення. КПК передбачено дві форми досудового розслідування: дізнання та досудове слідство. Дізнання - форма досудового розслідування, в якій здійснюється розслідування кримінальних проступків. Досудове слідство - форма досудового розслідування, в якій здійснюється розслідування злочині.
Особливості досудового розслідування кримінальних проступків (дізнання):
- не допускається застосування запобіжних заходів у вигляді домашнього арешту, застави або тримання під вартою (ст. 299 КПК);
- не проводяться негласні слідчі (розшукові) дії (ст. 300 КПК);
- строк дізнання - до 1 місяця, а в разі складності провадження може бути продовжений до 2 місяців (п. 1 ч. 1 ст. 19, ч. 1 ст. 294 КПК).
Відповідно до статті 214 КПК відомо, які особи мають право на внесення відомостей до даного реєстру – це слідчий та прокурор. Розслідування почтнається з моменту внесення інформації до відповідного порталу, основною вимогою де є деякий час - не пізніше 24 годин отримання відомостей. Вони можуть бути отримані кількома шляхами:
1. подання заяви певною особою;
2. надходження повідомлення про вчинене діяння від інших осіб;
3. самостійне виявлення кримінального правопорушення компетентною особою, мається на увазі – слідчий або прокурор. Джерело отримання інформації у цьому випадку значного місця не займає.
Відповідна заява може бути подана як фізичною, так і юридичною особою. У випадку подачі заяви зі сторони юридичної особи, подавачем має бути фізична особа, яка представляє інтереси відповідного підприємства, установи чи організації. Громадяни та юридичні особи подають свої заяви службовій особі правоохоронного органу або прокурору, які не мають жодного права відмовити у цьому[1, c. 345].
Відповідна заява може бути подана як фізичною, так і юридичною особою. У випадку подачі заяви зі сторони юридичної особи, подавачем має бути фізична особа, яка представляє інтереси відповідного підприємства, установи чи організації. Громадяни та юридичні особи подають свої заяви службовій особі правоохоронного органу або прокурору, які не мають жодного права відмовити у цьому[1, c. 345].
Бувають випадки, коли заяви та повідомлення не містять будь-яких даних про автора і неможливо встановити ідентифікацію автора, тоді такі повідомлення повинні бути визнані анонімними і вони не підлягають розгляду. Виключенням є лише ті, в яких містяться явні характеристики кримінального правопорушення, які не викликають сумнівів[4, c. 17].
Якщо заяву про здійснене кримінальне діяння прийняла інша службова чи посадова особа правоохоронного органу, то вона повинна бути в найкоротші строки передана для подальшого розслідування в визначеному порядку слідчому або прокурору. Час подання заяви- це час (рік, місяць, день, година), коли вона надійшла до уповноваженої особи правоохоронного органу, що обов’язково вказується в письмовій заяві або при поданні усного повідомлення, а також в протоколі відібрання усної заяви чи повідомлення[4, c. 28].
Самостійний вияв слідчим чи прокурором обставин, що носять явний характер злочину, може мати місце лише під час здійснення ними посадових обов’язків, зв’язаних із здійсненням діяльності по розслідуванню правопорушень або проведенням прокурорського нагляду за дотриманням законності суб’єктами[8, c. 185].
Як зазначено вище, надання відмови у прийнятті та подальшій реєстрації заяви чи усного повідомлення не дозволяється, навіть незважаючи на те, чи відносяться функції слідства повідомлених кримінальних правопорушень до територіальної юрисдикції або процесуальної компетенції органу, до якого надійшла заява чи повідомлення [4, c. 8]. .
Після фіксації необхідних фактів у реєстрі та прийняття рішення про відкриття досудового розслідування, слідчий терміново у письмовій формі терміново повідомляє прокуророві про початок та підстави такого рішення та всі інші необхідні факти[, c. 32].
Основним змістовним наповненням досудового розслідування є проведення слідчих дій, тобто дій, спрямованих на отримання (збирання) доказів або перевірку вже отриманих доказів у конкретному кримінальному провадженні.
Слідчі дії розподіляються на гласні та негласні.
У цій стадії особі повідомляється про підозру у вчиненні кримінального правопорушення і надається право мати захисника та захищатись самому всіма передбаченими законом засобами. До підозрюваного можуть застосовуватись запобіжні заходи — застава, взяття під варту й інші. Прокурор та слідчий суддя здійснюють нагляд за додержанням законності в діяльності органів досудового розслідування, санкціонують окремі рішення слідчого.
Встановивши під час досудового розслідування, що підозрюваний беззаперечно визнав свою винуватість, не оспорює встановлені досудовим розслідуванням обставини і згоден з розглядом обвинувального акта за його відсутності, а потерпілий не заперечує проти такого розгляду, прокурор має право надіслати до суду обвинувальний акт, в якому зазначає клопотання про його розгляд у спрощеному порядку без проведення судового розгляду в судовому засіданні.
Правила підслідності визначають, слідчі яко́го органу здійснюють досудове розслідування у тих чи інших кримінальних справах. Крім поліції, в різних державах це можуть бути податкові, митні, екологічні, антикорупційні органи, прокуратура, спецслужби, органи нагляду в інформаційній галузі, збройні сили (щодо військових злочинів).
Досудове розслідування здійснюється тими органами та слідчими здійснюється здебільшого за місцем вчинення злочину, тобто знову ж таки діє правило територіальної юрисдикції. У випадку порушення цього правила з певним причин слідчий веде слідство до того часу, до поки прокурор не визначить іншу підслідність. Також слідчим має бути проведено перевірку вже відкритих досудових розслідувань відносно цього кримінального діяння. У випадку вже розпочатого слідства іншим органом, слідчий віддає іншому слідчому наявні матеріали з повідомленням прокурора. В результаті проводяться слідчі (розшукові) дії та негласні слідчі (розшукові) дії[4, c. 17].