Зразок роботи
Римське право, як і римська республіканська державність, належить до тих культурних, політичних і юридичних цінностям, які з'явилися на світ в нашому спільному європейському домі близько двох з половиною тисяч років тому. За влучним висловом Ф. Енгельса, "римське право є настільки класичним вираженням життєвих умов і конфліктів суспільства, в якому панує чиста приватна власність, що всі пізніші законодавства не могли ввести в нього ніяких істотних змін".
Ці особливості римського права сприяли його рецепції в Середні століття і в Новий час, з тим, щоб через сторіччя пронизати наступні кодифікації середньовічної Європи, стати основою десятків буржуазних кодифікацій цивільного права, нескінченним термінологічним джерелом, зборами понять і визначень, що зберіг свій авторитет до наших днів .
Дійсно, римське право пережило свого творця - античне рабовласницьке суспільство. Воно безпосередньо або опосередковано лягло в основу цивільного, а частиною - кримінального та державного прав багатьох феодальних, а потім буржуазних держав (наприклад, послужило одним з джерел зразкового зводу законів - Цивільного кодексу Наполеона 1804 року).
Римське право стає предметом вивчення: воно починає застосовуватися в судах, переходить в місцеві і національні законодавства. Здійснюється то, що носить назву рецепції. Слово receptio (лат.) Означає "сприйняття, засвоєння, запозичення", мається на увазі запозичення положень римського права іншими державами більш пізнього періоду, в основному - західноєвропейськими, коли не тільки романо-германська, англо-саксонська, пізніше - російська, але що парадоксально - і сучасна китайська правові системи ввібрали в себе основні положення римсько-правового юридичного мистецтва, того юридичного тезауруса, значення якого не може применшити навіть час.
Весь правовий розвиток Західної Європи аж до теперішнього часу йде під знаком римського права, його матеріальна дія не зникло і тепер: все саме цінне з нього перелито в параграфи і статті сучасних кодексів багатьох держав світу і діє під ім'ям цих останніх.