Зразок роботи
ВСТУП
Правові положення Основного закону держави – Конституції України, зокрема ст. 43, встановлюють, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він обирає або на яку вільно погоджується [1]. Натомість держава створює умови для всебічної реалізації громадянами свого права на працю, гарантує тотожні для усіх можливості щодо вибору професії та виду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки та перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб.
В умовах сучасних економічних реалій, включно із запровадженням Кабінетом Міністрів України протиепідемічних та карантинних заходів, результативність господарської діяльності підприємств усіх форм власності у більшій мірі залежить від компетентності його працівників. Із огляду на це, виникає необхідність запровадження та використання такого юридичного механізму, що дозволив би послабити економічні та організаційні обмеження, які перешкоджають вільному продажу спеціалістами різних галузей своїх трудових здібностей та компетентностей роботодавцю. За загальним правилом, наймані працівники реалізують своє право на працю шляхом укладення трудового договору про роботу на підприємстві, в установі, організації або з фізичною особою-підприємцем, в тому числі трудового договору у формі контракту. Саме трудовий контракт є складовою вищевказаного механізму й передбачає більшу гнучкість в умовах наймання працівників, режиму їх трудової діяьності та її оплати.
Дослідженню контракту як особливого виду трудового договору присвячено роботи багатьох науковців. Серед них ми можемо виділити: В. Д. Авескулова, Д. В. Журавльова, Н. О. Мельничук, Б. А. Римара, С. О. Сільченка, А. М. Слюсара, П. Д. Пилипенка тощо.
Правники часто використовують наступний вираз: «усі контракти є договорами, але не усі договори є контрактами» (англ. «all contracts are an agreement, but all agreements are not contracts»). Таким чином, стає зрозумілим, що між трудовим договором та трудовим контрактом існує ряд суттєвих розбіжностей. Правове становище громадян, які працюють за контрактом, відрізняється від правового статусу працівників, які виконують трудові обов’язки на підставі трудового договору. Контракт сприяє поглибленню індивідуально-договірного регулювання трудових відносин. На сучасній стадії розвитку держави та її економіки питання ефективності правового регулювання контракту як особливого виду трудового договору постає надзвичайно гостро, чим і обґрунтовується актуальність теми дослідження. Попри це, на сьогодні застосування контрактної форми найму має ряд суттєвих недоліків й проблем. Для прикладу, у трудовому законодавстві нечітко визначено коло суб’єктів, які беруть участь в укладанні контракту, що дає змогу недобросовісним роботодавцям зловживати контрактною формою трудового договору. Як наслідок, працівники, які його уклали, потрапляють у невигідне становище. У свою чергу, це додатково обґрунтовує інтерес автора до теми курсового дослідження.
Метою курсового дослідження є встановлення базових теоретичних та практичних засад контракту як особливого виду трудового договору в Україні.
У контексті досягнення поставленої мети варто визначити завдання даного дослідження. Серед них можна виділити такі:
встановити поняття та індивідуальні риси контракту як особливого виду трудового договору;
визначити акти, що складають нормативно-правову базу з питань укладання трудового контракту в Україні;
окреслити сферу дії трудового контракту згідно чинного українського законодавства;
дослідити питання порядку укладення трудового контракту;
проаналізувати особливості порядку укладення контрактів з керівниками державних підприємств;
здійснити характеристику змісту трудового контракту як сукупності його умов (основних, додаткових) на підставі положень діючого законодавства України та реального прикладу;
визначити особливості порядку припинення трудового контракту та узагальнити українську судову практику із цього питання.
Об’єктом дослідження є суспільні відносини, що виникають у процесі укладання трудового контракту в Україні.
Предметом дослідження є поняття та індивідуальні риси трудового контракту; акти, що складають нормативно-правову базу з питань укладання трудового контракту в Україні; сфера дії трудового контракту згідно чинного українського законодавства; зміст трудового контракту; порядок укладення трудового контракту; особливості порядку припинення трудового контракту та українська судова практика із цього питання.
В процесі дослідження використано як загальнонаукові, так і спеціальні методи пізнання правових явищ: вивчення та аналіз літературних джерел, узагальнення та систематизація, системно-структурний, діалектичний, історичний, логіко-юридичний тощо. При цьому, наведені вище методи використано з врахуванням взаємозв’язку між ними, що забезпечує повні, всебічні та істинні результати дослідження.
Зв’язок роботи з науковими планами, програмами, темами закладу вищої освіти полягає у тому, що курсова робота виконувалася на основі програми досліджень Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого в межах освоєння навчальної дисципліни «Трудове право».
Результати, висновки та пропозиції, що були одержані в процесі дослідження, можна використати для удосконалення та покращення трудового законодавства, що регламентує процедуру укладання трудового контракту в Україні. Окрім того, роботу можна використати для здійснення викладацької діяльності, а також як основу для подальших наукових розробок у даній галузі. У цьому полягає її практичне значення.
Відповідно до мети й завдань дослідження структура курсового дослідження складається з вступу, п’яти розділів, висновків та списку використаних джерел. Список використаних джерел включає 43 найменування.