Кримінальні правопорушення проти правосуддя (ID:629195)
Зміст
ЗМІСТ
ВСТУП 3
РОЗДІЛ 1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ЗЛОЧИНИ ПРОТИ ПРАВОСУДДЯ ЗА ЗАКОНОДАВСТВОМ УКРАЇНИ ПРО КРИМІНАЛЬНУ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ 6
1.1. Поняття та система кримінальних правопорушень проти правосуддя 6
1.2. Загальна характеристика кримінальних правопорушень проти правосуддя 8
РОЗДІЛ 2. КРИМІНАЛЬНО-ПРАВОВА ХАРАКТЕРИСТИКА ОКРЕМИХ КРИМІНАЛЬНИХ ПРАВОПОРУШЕНЬ ПРОТИ ПРАВОСУДДЯ 13
2.1. Юридична характеристика складу кримінального правопорушення, передбаченого ст. 374 Кримінального кодексу України «Порушення права на захист» 13
2.2. Юридична характеристика складу кримінального правопорушення, передбаченого ст. 391 Кримінального кодексу України «Злісна непокора вимогам адміністрації установи виконання покарань» 17
ВИСНОВКИ 21
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ 24
Зразок роботи
ВСТУП
Вже не перший рік однією з найгостріших проблем української державності є питання забезпечення верховенства права та законності у роботі судів, правоохоронних органів, а також органів й установ, які виконують судові рішення. Вирішити вищевказану проблему можливо лише шляхом науково-обґрунтованого забезпечення кримінально-правової охорони діяльності таких органів.
У деяких міжнародно-правових актах, ратифікованих Парламентом України, нормативно визначено необхідність закріплення у національному законодавстві гарантій незалежності суду та органів, які здійснюють функції досудового розслідування. В цьому аспекті варто також звернути увагу на положення статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, у якій закріплено право на справедливий суд [1]. Відзначаємо, що за даними Європейського суду з прав людини наша держава є своєрідним антилідером у даній сфері – Україна перебуває на третьому місці за числом рішень Європейського суду з прав людини, у яких зафіксовано порушення права на справедливий суд. На думку багатьох правників – як практиків, так й теоретиків, зміни та доповнення до Розділу ХVIII Особливої частини Кримінального кодексу України (надалі – КК України) «Кримінальні правопорушення проти правосуддя» є у певній мірі ситуативними та такими, які спричиняють суперечать іншим кримінально-правовим нормам. Для прикладу, внесення вищевказаних змін та доповнень суттєво розширило коло суспільних відносин, що охороняються нормами даного розділу, що не є виправданим – до них було включено суспільні відносини, що за своєю природою є адміністративно-правовими. Помітна різниця у кількості кримінальних проваджень, відкритих за статтями розділу та кримінальних проваджень, які «дійшли» до суду із обвинувальним актом, може свідчити про недосконалість кримінально-правового регулювання зазначених суспільних відносин та (або) про неефективність досудового розслідування у цій категорії кримінальних правопорушень. Зазначене обґрунтовує актуальність обраної теми роботи та підтверджує доцільність здійснення юридичної характеристики кримінальних правопорушень проти правосуддя.
Питання юридичної характеристики кримінальних правопорушень висвітлювалися в працях багатьох науковців. Серед таких праць варто виділити:
дисертаційне дослідження М. В. Шепітька «Теоретико-методологічні засади формування системи протидії злочинам у сфері правосуддя» [11];
дисертаційне дослідження Л. М. Палюх «Кримінальна відповідальність за кримінальні правопорушення проти правосуддя» [9];
монографію С. С. Мірошниченка «Злочини проти правосуддя: теорія та практика протидії» [8] та ін.
Також розгляду проблем кваліфікації кримінальних правопорушень проти правосуддя присвячені праці В. І. Борисова, Н. Ю. Карпової, В. І. Тютюгіна.
Метою реферативної роботи є здійснення юридичної характеристики кримінальних правопорушень проти правосуддя.
Поставлена мета передбачає розв’язання наступних завдань:
визначити поняття та систему кримінальних правопорушень проти правосуддя;
здійснити загальну характеристику кримінальних правопорушень проти правосуддя;
провести юридичну характеристику складу кримінального правопорушення, передбаченого ст. 374 Кримінального кодексу України «Порушення права на захист»;
охарактеризувати з правової точки зору склад кримінального правопорушення, передбаченого ст. 391 Кримінального кодексу України «Злісна непокора вимогам адміністрації установи виконання покарань».
Об’єктом реферативної роботи є суспільні відносини, що складаються в процесі забезпечення кримінально-правовими засобами встановленого законом порядку здійснення судочинства та виконання судових рішень.
Предметом реферативної роботи є поняття та система кримінальних правопорушень проти правосуддя, юридична характеристика кримінальних правопорушень проти правосуддя.
Під час здійснення реферативної роботи використано комплекс методів наукового пізнання – концептуальні підходи (системний та функціональний), методи (загальнонаукові та спеціально наукові) та прийоми дослідження.
Реферативна робота складається із вступу, двох розділів, висновків та списку використаних джерел.
Інші роботи з даної категорії: