Зразок роботи
ВСТУП
Аналіз умов українського сьогодення дає можливість стверджувати, що соціально-економічний та політичний сектори країни перебувають у стані активної модифікації. Поряд із цим, правова система України, у зв’язку із бажанням нашої держави набути членства у Європейському Союзі та утворити правовий, соціальний та демократичний соціум, інтенсивно реформується й постійно змінюється.
Сучасна Україна – унітарна демократична парламентсько-президентська республіка, що знаходиться на етапі суспільних перетворень, які ускладнюються багатьма негативними явищами, зокрема й злочинністю. Хоча статистичні дані про стан злочинності та результати прокурорсько-слідчої діяльності в Україні за 2019 рік свідчать про зниження рівня злочинності на одинадцять відсотків (варто зауважити, що рівень української злочинності у 2019 році став найнижчим за усі роки незалежності держави) [24], остання залишається серйозним викликом для правоохоронних органів та народу України в цілому, адже набуває ознак дедалі більшої організованості.
Стає очевидним, що за таких нестабільних реалій, в рази зростає роль успішного розслідування та викриття злочинів органами досудового розслідування та судом. Ефективність діяльності вищевказаних органів напряму пов’язана із інстититутом експертизи у кримінальному процесуальному праві України. Адже, міжнародна спільнота активно пропагує ідею широкого використання сучасних експертиз, своєчасного їх проведення й умілого застосування. Маючи у своєму арсеналі спеціальні знання, що являють сукупність пристосованих для цілей доказування по кримінальному провадженню досягнень наукового та технічного прогресів, експерти вносять неоціненний вклад у діяльність із встановлення фактичних обставин розслідуваних злочинів.
До вивчення питань проведення експертизи у кримінальному провадженні зверталося чимало науковців. Серед них ми можемо виділити: М. Г. Щербаковського, В. В. Федчишину, Е. І. Макаренко, О. О. Бондаренка, А. Р. Воробчак, А. В. Дудича, В. М. Тертишника, О. В. Негодченка, В. П. Хомутенко, І. В. Пирога тощо.
Експертиза у кримінальному провадженні є багатоаспектною категорією, яка у практичному значенні являється експертною діяльністю, у науковому – сферою знань, у процесуальному – джерелом доказів, у доказуванні – засобом доказування, у пізнавальному – особливим видом дослідження, а у правозастосовчому – процесом і результатом застосування спеціальних знань. Із огляду на це, питання проведення експертизи під час здійснення кримінального провадження стоїть надзвичайно гостро, чим й обумовлюється актуальність теми дослідження. Окрім того, упродовж останнього десятиліття зазнали суттєвих змін й методологія підготовки, вчинення та засекречення кримінальних правовопорушень, зросла кількість злочинів із числа тяжких і особливо тяжких, які плануються й провадяться спеціально підготовленими особами та/або формуваннями організованої злочинності. За загальним правилом, при вчиненні такого роду злочинів використовуються прогресивні здобутки та засоби науки і техніки, що утруднює діяльність слідчого й суду та вимагає від останніх залучення в ході встановлення істини осіб, що володіють спеціальними знаннями.
Метою курсового дослідження є встановлення базових доктринальних та практичних засад проведення експертизи у кримінальному провадженні, огляд чинного законодавства у вищезгаданій сфері та напрямів його удосконалення, аналіз особливостей сучасного стану проведення експертизи під час здійснення кримінального провадження в Україні.
Мета курсового дослідження передбачає вирішення ряду завдань роботи, серед яких ми можемо виділити наступні:
дослідити історико-правовий та законодавчий аспекти розвитку та становлення інституту експертизи у кримінальному процесуальному праві України;
визначити нормативно-правові акти, що складають законодавчу базу України з питань проведення експертизи у кримінальному провадженні;
проаналізувати доктринальні засади проведення експертизи під час здійснення кримінального провадження, а саме: визначити дефініцію, сутнісні ознаки, завдання, предмет та види такої експертизи;
окреслити правові підстави призначення й проведення експертиз у кримінальному провадженні;
визначити коло експертних установ України, що здійснюють експертизи у кримінальному провадженні;
здійснити загальну характеристику процесуального порядку призначення та проведення експертизи в Україні на стадіях досудового розслідування та судового провадження;
провести аналіз окремих актуальних питань проведення експертизи під час здійснення кримінального провадження в Україні, а саме: висновку експерта як результату проведення експертизи та напрямів його використання у кримінальному провадженні та проблемних питань призначення й проведення експертиз під час здійснення кримінального провадження і шляхів їх вирішення.
Об’єктом дослідження є суспільні відносини, що виникають у процесі проведення експертизи під час здійснення кримінального провадження в Україні.
Предметом дослідження є історико-правовий та законодавчий аспекти розвитку та становлення інституту експертизи у кримінальному процесуальному праві України; нормативно-правові акти, що складають законодавчу базу України з питань проведення експертизи у кримінальному провадженні; доктринальні засади проведення експертизи під час здійснення кримінального провадження, а саме: дефініція, сутнісні ознаки, завдання, предмет та види такої експертизи; правові підстави призначення й проведення експертиз у кримінальному провадженні; коло експертних установ України, що здійснюють експертизи у кримінальному провадженні; процесуальний порядок призначення та проведення експертизи в Україні на стадіях досудового розслідування та судового провадження; окремі актуальні питання проведення експертизи під час здійснення кримінального провадження в Україні, а саме: висновок експерта як результат проведення експертизи та напрями його використання у кримінальному провадженні та проблемні питання призначення й проведення експертиз під час здійснення кримінального провадження і шляхи їх вирішення.
Під час роботи над курсовою роботою було застосовано загальнонаукові та спеціальні методи пізнання правової дійсності, а саме: вивчення та аналіз літературних джерел, узагальнення та систематизація, системно-структурний, історичний, логіко-юридичний тощо. Очевидно, що вищенаведені методи використано з врахуванням тісного взаємозв’язку між ними, що забезпечує комплексні, усесторонні та істинні результати дослідження.
Зв’язок роботи з науковими планами, програмами, темами закладу вищої освіти полягає у тому, що курсова робота виконувалася на основі програми досліджень Кафедри відновного правосуддя та приватної детективної діяльності Національного університету водного господарства та природокористування в межах освоєння навчальної дисципліни «Кримінальний процес».
Висновки та пропозиції, а також результати, що були одержані в процесі курсової роботи, можна використати для удосконалення та покращення нормативно-правової регламентації проведення експертизи у кримінальному провадженні. Більше того, результати дослідження можуть застосовуватися в процесі викладацької діяльності, а також як основа для подальших наукових розробок у даній галузі. У цьому полягає її практичне значення.
Відповідно до мети та завдань дослідження структура курсової роботи складається із вступу, трьох розділів, висновків та списку використаних джерел. Список використаних джерел містить 26 найменувань.