0 800 330 485
Працюємо без вихідних!
Гаряча лінія
Графік роботи
Пн - Пт 09:00 - 20:00
Сб - Нд 10:00 - 17:00
Пишіть в чат:
Для отримання інформації щодо існуючого замовлення - прохання використовувати наш внутрішній чат.

Щоб скористатися внутрішнім чатом:

  1. Авторизуйтеся у кабінеті клієнта
  2. Відкрийте Ваше замовлення
  3. Можете писати та надсилати файли Вашому менеджеру

Соціально-психологічні особливості впливу самоідентичності особистості підлітка на порушення їх харчової поведінки (ID:1058538)

Тип роботи: магістерська
Дисципліна:Психологія
Сторінок: 106
Рік виконання: 2023
Вартість: 8500
Купити цю роботу
Зміст
3MICT ВСТУП РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИКО-МЕТОДОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ВИВЧЕННЯ ПРОБЛЕМИ ПОРУШЕННЯ ХАРЧОВОЇ ПОВЕДІНКИ ПІДЛІТКІВ 1.1. Аналіз наукової психологічної літератури з проблеми вивчення порушення харчової поведінки 1.2. Розлади харчової поведінки як психопатологічний стан людини 1.3. Особливості виникнення розладів харчової поведінки в підлітковому віці ВИСНОВКИ ДО РОЗДІЛУ 1 РОЗДІЛ 2. ЕМПІРИЧНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ СОЦІАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНИХ ОСОБЛИВОСТЕЙ ВПЛИВУ САМОІДЕНТИЧНОСТІ ОСОБИСТОСТІ ПІДЛІТКІВ НА ПОРУШЕННЯ ЇХ ХАРЧОВОЇ ПОВЕДІНКИ 2.1. Чинники впливу самоідентифікації особистості підлітків на порушення їх харчової поведінки 2.2. Дослідження соціально-психологічних особливостей впливу самоідентифікації особистості підлітків на порушення їх харчової поведінки 2.3. Психологічний та статистичний аналіз результатів констатувального експерименту Висновки до РОЗДІЛУ 2 РОЗДІЛ 3. ФОРМУВАННЯ ПОЗИТИВНОЇ САМОІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ 3.1. Програма соціально-психологічного тренінгу «Формування позитивної самоідентичності, як профілактика розвитку харчової поведінки 3.2. Психологічний та статистичний аналіз результатів формувального експерименту 3.3. Перевірка ефективності корекційних заходів за допомогою t-критерію Стьюдента Висновки до РОЗДІЛУ З Висновки СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ ДОДАТКИ
Не підійшла ця робота?
Ви можете замовити написання нової роботи "під ключ" із гарантією
Замовити нову
Зразок роботи
Актуальність теми дослідження. Розлади харчової поведінки серед молоді являються актуальною проблемою сучасного суспільства. В наш час ця проблема стає все більш поширеною та має серйозні наслідки для фізичного та психічного здоров’я особистості. Реакції на стрес та втрату у різних індивідів відрізняються, проте однією з поширених форм зниження напруження та стресу є переїдання та інші порушення харчової поведінки. Окрім того, кожне суспільство в певний історичний період нав’язує свій ідеал краси, свої критерії естетичного сприйняття зовнішності, що підштовхує людей до відповідності заданим стандартам. Також поширене уявлення, що зайва вага властива лише невдахам та сприймається непривабливо, тоді як стрункість – ознака успішності та краси. Тому невідповідність «еталону краси» призводить до зниження самооцінки, незадоволення власним тілом, втрати самоідентичності, наростання психічного напруження, яке індивіди знімають простим та зручним способом – заїдаючи чи запиваючи. Особливо наявність даної проблеми прослідковується в підлітковому середовищі. Втікаючи від неприємних переживань та дискомфорту, дитина з’їдає велику кількість висококалорійної їжі та набирає ще більшої ваги. Утворюється замкнене коло: незадоволеність своєю вагою призводить до переїдання, яке в свою чергу призводить до зростання ваги. З іншого боку, незадоволеність зовнішнім виглядом вимагає від підлітка багато зусиль щодо надмірного контролю за власним харчуванням, що призводить або до зменшення споживаної їжі, необхідної для забезпечення елементарної підтримки життєдіяльності організму, або взагалі до відмови від їжі.