Соціально-психологічні умови оптимізації сімейних стосунків (ID:1125427)
Зміст
ВСТУП…………………………………………………………………………
РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИЧНІ ЗАСАДИ СІМЕЙНИХ ВІДНОСИН ЯК ВАЖЛИВОЇ СКЛАДОВОЇ ПСИХОЛОГІЇ МОЛОДОЇ СІМ'Ї…………
1.1 Сім’я як соціальний інститут. Функції сім’ї……………………………..
1.2 Психологічні аспекти сімейного спілкування…………………………...
Висновки до 1-го розділу……………………………………………………..
РОЗДІЛ 2. МЕТОДОЛОГІЧНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ СОЦІАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНИХ ОСОБЛИВОСТЕЙ СІМЕЙНИХ СТОСУНКІВ...
2.1 Методика діагностики подружніх стосунків…………………………….
2.2 Аналіз результатів дослідження………………………………………….
2.3 Засади роботи психолога із подружньою парою та рекомендації щодо оптимізації сімейних стосунків………………………………………………
Висновки до 2-го розділу……………………………………………………..
ВИСНОВКИ ………………………………………………………………….
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ………………………………….
ДОДАТКИ
Зразок роботи
РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИЧНІ ЗАСАДИ СІМЕЙНИХ ВІДНОСИН ЯК ВАЖЛИВОЇ СКЛАДОВОЇ ПСИХОЛОГІЇ МОЛОДОЇ СІМ'Ї
1.1 Сім’я як соціальний інститут. Функції сім’ї
Одним із найдавніших соціальних інститутів є сім'я. Сім'я з'явилася в надрах первісного суспільства набагато раніше класу, нації, держави. Соціальна цінність і значення сім'ї полягає в її «виробництві і відтворенні» самого життя, вихованні дітей, формуванні індивідуальної свідомості. Сім'я - шлюбний союз людей, пов'язаних спільним життям, спільною моральною відповідальність за виховання дітей, турботу про рідних і взаємодопомогу. Шлюб є історично сформованою, визнаною та соціально регламентованою формою взаємовідносин між чоловіком і жінкою, що встановлює їхні права та обов'язки один перед одним, перед своїми дітьми та родичами.
У ході історичного розвитку під впливом суспільно панівного способу виробництва систематичних змін зазнавав побут і суспільні відносини, змінюються відносини сім'ї і суспільства, сім'ї і особистості. Прогрес суспільства тісно пов’язаний з ліквідацією та зменшенням дискримінації жінок у трудовій, соціальній та духовній сферах, шлюбним законодавством, серйозними змінами сімейних функцій, створенням умов для покращення шлюбно-сімейних відносин, зміцненням сімейних відносин. і розширення освіти [1, c. 83].
РОЗДІЛ 2. МЕТОДОЛОГІЧНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ СОЦІАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНИХ ОСОБЛИВОСТЕЙ СІМЕЙНИХ СТОСУНКІВ
2.1 Методика діагностики подружніх стосунків
Після теоретичного підтвердження психосоціальних особливостей сімейного розвитку варто реально вивчити міжособистісні стосунки подружжя та вказати шляхи оптимізації сімейних взаємодій. Ми відібрали 10 сімей для вивчення їхніх психосоціальних характеристик і використали такі методи: «Спілкування в сім'ї» (Ю.Є.Альошина, Л.Я. Гозман, Є.М. Дубовська); Тест на рівень задоволеності міжособистісними стосунками у шлюбі (Л.Я. Гозман, Ю.Є. Альошина); «Тест-опитувальник задоволеності шлюбом» (В.В. Столін, Т.Л. Романова, Г.П. Бутенко). Доцільність використання цих методів залежить від їх призначення та критеріїв їх діагностики. Розглянемо особливості застосування цих методів і деталі обробки їх результатів. Методика «Сімейне спілкування» призначена для вивчення характеру спілкування подружжя за такими шкалами: довірливість спілкування; взаєморозуміння між подружжям; схожість поглядів подружжя; загальна сімейна символіка; легкість спілкування між подружжям; психологія спілкування [1, c. 79].
Методика включає 48 запитань, на більшість з яких дають відповіді 4 типів, що виражають повну згоду, повну незгоду та два проміжні варіанти «скоріше більше, ніж менше» та «скоріше менше, ніж більше».
Обробка результатів опитування відбувається у відповіді зі знаком (+/-) перед питанням у ключі. Залежно від символу кожна відповідь оцінюється за шкалою «1 - 2 - 3 - 4» або «4 - 3 - 2 - 1». Усі показники результатів подружжя свідчать про їх сприйняття та оцінку тих чи інших сфер сімейного життя. Рекомендується порівнювати їх у результатах пар, щоб визначити загальні стилі спілкування в родині.
Інші роботи з даної категорії: