Зразок роботи
ВСТУП
Актуальність дослідження. Рушійною силою сучасного інноваційного та мобільного суспільства є злагодженість і продуктивність міжнародного та багатонаціонального співіснування. Світова спільнота прагне досягти гармонії в суспільстві й апелює до прояву толерантності та поваги до інших мов та культур, релігій та звичаїв, уміння знаходити спільну мову та налагоджувати взаємовигідний діалог не лише на урядовому чи бізнесовому рівні, а й на рівні побутового повсякденного спілкування. Саме тому не зменшується, а навпаки, зростає актуальність теми успішної та ком фортної адаптації особистості до іншомовного соціокультурного середовища.
Оскільки кожна особистість є унікальною та неповторною своєю поведінкою, відчуттями, сприйняттям дійсності та реакцією на певні життєві ситуації, такими ж унікальними є форма, спосіб, швидкість та успішність її адаптації до іншомовного соціокультурного середовища [1, c.67].
Проблема адаптації людини вже тривалий час належить до числа фундаментальних в багатьох областях наукового знання. Адаптація є однією з цілком реальних способів збереження життєздатності людини не тільки в сучасному стрімко мінливому світі, але й у майбутньому.
Включення адаптації до кола важливих проблем визначається як реальними вимогами життя, так і логікою розвитку наукових знань. Сучасна соціальна наука, активно і масштабно включилася у вирішення актуальних для суспільства завдань, стикається з необхідністю осмислення змін поведінки людини. Розкриття механізмів адаптації дає ключ до розуміння нових форм відносин людини із суспільством, природою і з самим собою, до прогнозування динаміки поведінки [3, c.67].
Реформування системи освіти, котре нині відбувається в Україні, висунуло на порядок денний питання подальшої наукової розробки теоретичних і прикладних аспектів проблеми оптимізації соціально-психологічного клімату мігрантів в іншому культурному середовищі.
Дослідження проблем адаптації особистості в іншому культурному середовищі актуально, бо сприяє вирішенню гострих міжетнічних, міжконфесійних проблем і підтримці мирних відносин в масштабах, як усього людства, так і окремих товариств.
Тема дослідження курсової роботи зачіпалася в працях великого кола науковців. З психологічної точки зору питання соціально-культурної адаптації розглядалися Зігмундтом Фрейдом, Абрахамом Маслоу, Карлом Роджерсом, Джорджем Бери («Acculturation and mental health», 1988) та ін. З точки зору соціології міжкультурну комунікацію досліджували Роберт Редфілд, Ральф Лінтон, Мелвілл Херсковіц (соціальна антропологія, «Memorandum for the study of acculturation», 1936 р.), У. Серл, К. Уорд, М. Коксінен, В. (1991 рік, безпосередньо соціокультурна адаптація) та ін. Серед вітчизняних вчених слід відзначити П.Ф. Кравчука, Є.В. Лотареву, В.В. Москаленко, І.А. Шульгіну (проблема впливу культури на особистість), Б.А. Єфімова, М.М. Заренок, Л.Н. Когана, Ю.Р. Вишневського, І.Б. Громову, В.М. Леонтьєву, В.А. Ядова (загальні питання адаптації особистості до іншої культури) та ін.
Об'єктом вивчення курсової роботи виступає особистість людини, її взаємодія із соціальним, культурним середовищем, процес соціально-культурної адаптації, а предметом - прийоми адаптації особистості у ній.
Мета даної роботи –всебічне вивчення психологічних проблем адаптації мігрантів в іншому культурному середовищі. Відповідно до мети були поставленні наступні завдання:
розкрити сутність поняття адаптації;
охарактеризувати принципи і типи адаптації особистості до іншого культурного середовища;
вивчити фактори,які впливають на процес адаптації до нового культурного середовища;
дослідити технологію адаптації особистості до нового культурного середовища;
розглянути культурний шок як один із психологічних чинників адаптації та реадаптації до нового соціокультурного середовища.
Для вирішення поставлених завдань у роботі використовувалися такі методи дослідження: аналіз і узагальнення наукової літератури з досліджуваної проблеми; вивчення наукової літератури з теми дослідження; експрес-аналіз програм міжкультурної адаптації, методи порівняльного аналізу, класифікації.
Структура роботи. Курсова робота складається зі вступу,двох розділів,висновку,списку використаних джерел.