Зразок роботи
ВСТУП
В даний час психологія є досить широкою науковою системою. Вона виділяє багато галузей і є відносно самостійно розвинутою областю наукових досліджень.
У свою чергу їх можна поділити на основні та прикладні, загальні та специфічні. Назвемо лише деякі з галузей психології: загальна, соціальна, педагогічна, медична, вікова, юридична, генетична, військова, інженерна, диференціальна, психофізіологія, психодіагностика, патопсихологія, психотерапія, психологія управління, психологія праці і т. д.
Сучасна психологія — це дуже широкий масив наукових дисциплін, що перебувають на різних стадіях становлення і охоплюють різні сфери практики.
Психологічне знання - це знання, опосередковане фундаментальними і специфічними зв'язками в багатьох аспектах, включаючи життя людини, її природу, конкретний зміст, механізм і модель розвитку. Ці знання відбуваються на різних рівнях узагальнення — від практичного до теоретичного і, навпаки, шляхом уточнення деталей ситуацій, мотивацій, дій і післядійових психологічних феноменів.
Основним принципом класифікації галузі психології є принцип, згідно з яким розум розвивається в діяльності, а різні галузі психології розрізняють відповідно до типу людської діяльності.
Становлення і розвиток психологічної науки, структуру і взаємодію її різних галузей, яких зараз налічується понад сотню, вже неможливо представити в лінійному чи двовимірному плані.
Як справедливо зазначав відомий психолог К. К. Платонов, мова може йти лише про «дерева» психологічної науки. Корінням цього дерева є філософське питання психології, а його гілки включають теорію рефлексії, теорію психологічної рефлексії, теорію психологічних принципів та її методологію.
Сучасна психологія, таким чином, є широкою галуззю знань, що включає безліч окремих дисциплін і наукових напрямів. Розглянемо сферу психології докладніше.
Метою курсової є аналіз галузей психології та їх особливостей.
Предмет даної роботи: Основні галузі психології та їх характеристика.
1. ОСНОВИ СИСТЕМИ ПСИХОЛОГІЧНОЇ НАУКИ
Курсом загальної психології традиційно відкривається навчання на психологічних факультетах. Найчастіше вона розуміється як галузь психології, теоретично й експериментально вивчає закономірності виникнення, розвитку і функціонування психіки в діяльності людини і тварин. Як фундаментальна дисципліна вона повинна займатися найбільш загальними питаннями розвитку психологічної науки, а саме визначенням її об'єкта і предмета, розробкою методологічного інструментарію, включаючи принципи психологічного пізнання, категорії розвитку психологічних систем) функції та знання найзагальніших закономірностей розвитку та ін. п. Для цього служать практичні теорії і методології, а також експериментальні та інші емпіричні дослідження окремих аспектів реальності психологічного дослідження, покликані підтвердити або спростувати певні теоретичні припущення [1].
Результати загальних психологічних досліджень, проведених на відомому рівні абстракції, необхідні для кожної конкретної галузі психологічної науки - будь то патологічна психологія чи вікова психологія, і навпаки, конкретна психологія узагальнюється в результатах досліджень загальної психології в цій галузі.
Основами системи психологічної науки є історія психології та загальна психологія. Загальна психологія — галузь психології, яка вивчає психіку людини та її загальні закономірності, розвиває сукупність психологічних знань, розкриває їх логічну спрямованість, уточнює методологічні основи психологічної дисципліни і відповідно пояснює психологічні явища. Виявлення та опис загальних принципів, категорій, понять і методів психологічної науки як предметів загальної психології, можливо, може бути досягнуто лише шляхом узагальнення досліджень у конкретних областях психологічної науки, таких як порівняльна психологія та індивідуальна психологія [2].