Зразок роботи
ВСТУП
На сьогоднішній день Україна переживає досить складні часи в історії своєї Незалежності. Ми живемо в той час, коли на багатьох територіях України відбуваються воєнні дії, а вся країна охоплена ракетними атаками з боку ворога. Живучи в містах, де не проводяться бойові дії безпосередньо, ми потерпаємо від руйнування об’єктів критичної інфраструктури, від нестачі тепла та електрики, від випадкових влучань у домівки людей. Майже в кожної родини є родич, який знаходиться на фронті і відстоює цілісність, незалежність і сувернітет нашої держави. З початку війни ми зіштовхнулися з тим, що дуже багато українців вимушені були покинути свої домівки та поїхати практично світ за очі у статусі переселенця або біженця. Деякі родини від’їхали у більш віддалені від театру воєнних дій області України, але велика частина українців змушена була виїхати закордон, оскільки острах за своє життя (адже під час таких подій виникають думки, що війна, яка йде у східних областях України, може охопити всю державу) гнав їх з Рідної Землі.
Наряду із соціальними, фінансовими, майновими та іншими проблемами, переселенці зіштовхнулись із серйозною психологічною проблемою — багато з них були свідками руйнування своїх домівок, чи домівок близьких людей, поранення чи смерті інших, в тому числі близьких, людей. В наслідок чого вони отримали різноманітні посттравматичні стресові розлади, серед яких особливе місце зайняв такий розлад, як синдром вцілілого, або синдром провини того, хто вижив. Вони спостерігали, як інші гинуть та страждають, а самі при цьому змогли втекти від смерті та страждань, залишивши все, що їм було цінно на дорого. Тож не дивно, що у багатьох таких вимушених переселенців спостерігається особливе та підвищене відчуття провини як за те, що вони залишили своїх знайомих чи родичів, своїх тваринок і не змогли їх взяти із собою, так і за те, що вони залишились живі в той час, як інші загинули. Це серйозне психологічне порушення, яке тягне за собою психічні, фізичні та фізіологічні розлади і потребує невідкладної психологічної та психотерапевтичної допомоги фахівця.
В світі таких подій професія психолога та психотерапевта, яка була популярною й раніше, стала не просто затребуваною, а необхідною нарівні із медичними професіями.
Тож робота над даною темою є дуже актуальною, доцільною та затребуваною в наш час. Робота присвячена аналізу та дослідженню явища синдрому вцілілого у вимушених переселенців з України, що виїхали закордон через ситуацію в країні, їх психологічним особливостям та особливостям перебігу цього посттравматичного стресового розладу.
Метою даної роботи є дослідження особливостей такого посттравматичного стресового розладу, як синдром провини вцілілого та проявів цього синдрому.
Об’єктом дослідження є вимушені переселенці з України, що виїхали закордон через неможливість жити в своїх рідних містах та острах за своє життя.
Предметом дослідження виступає вияв людей із синдромом вцілілого серед вимушених переселенців та аналіз особливостей синдрому вцілілого, аналіз методів дослідження синдрому вцілілого та шляхів подолання цього розладу.