Особливості формування психофізіологічних станів організму людини в умовах спортивної діяльності (ID:1129605)
Зміст
ЗМІСТ
ВСТУП ……………………………………………………………………............3
РОЗДІЛ 1. Теоретичні основи дослідження формування психофізіологічних станів організму людини в системі їх спортивної діяльності…………………………………………………………………………5
1.1. Сутність поняття та загальна характеристика психофізіологічного стану у психології та фізіології………………………………………………………….5
1.2. Психофізіологічні аспекти спортивної діяльності………………………..7
1.3. Діагностика психофізіологічних станів, які виникають в системі їх спортивної діяльності……………………………………………………………..9
РОЗДІЛ 2. Дослідження психофізіологічних станів спортсменів в умовах їх активної тренувальної та змагальної спортивної діяльності у навчальному процесі вищих навчальних закладів освіти ………………..14
2.1. Методичні основи дослідження психофізіологічних станів спортсменів в системі їх активної спортивної діяльності………………………………...........14
2.1.1. Методика оцінки нейродинамічних властивостей вищої нервової системи…………………………………………………………………………...15
2.1.2. Методика визначення врівноваженості нервових процесів…………….17
2.1.3. Методика оцінки стану основних психічних функцій спортсменів…….18
2.1.4. Методика оцінки вегетативної регуляції ритму серця спортсменів………………………………………………………………………21
2.2. Шляхи корекції негативних психофізіологічних станів спортсмена.…….23
ВИСНОВКИ……………………………………………………………..............26
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ ……………………………………28
Зразок роботи
ВСТУП
Актуальність теми. Проблема вивчення індивідуальних особливостей прояву основних нервових процесів та ряду індивідуальних психофізіологічних функцій організму людини на сьогоднішній час є однією із найважливіших в галузі сучасної фізіології вищої нервової діяльності. Варто зазначити, що дослідження психофізіологічних станів спортсменів спрямовані на безпосереднє вивчення та розуміння механізмів системної мозкової динаміки яка в свою чергу відповідає за переробку інформації та встановлює фізіологічні цілі діяльності з урахуванням індивідуальностей особистості.
Дослідження стану сформованості психофізіологічних станів у спортсменів дозволяє: прогнозувати рівень емоційної напруженості, занепокоєння, здатність до самоконтролю емоційного стану спортсменів в системі їх спортивної діяльності; визначити схильність спортсменів до емоційної стійкості чи нестійкості; прогнозувати особливості поведінки спортсмена в різних умовах його спортивної діяльності. Тому актуальність нашого дослідження полягає у вивченні психофізіологічних станів спортсменів, що допоможе виявити загальні закономірності вищої нервової діяльності в умовах спортивної діяльності та в свою чергу дасть наукове підґрунтя для професійного відбору спортсменів, напрямків корекції негативних психофізіологічних станів та оцінки функціональної готовності спортсменів до їх активної діяльності [21, c. 284].
Аналіз останніх досліджень і публікацій. Питання стосовно визначення параметрів як простих так і складних сенсомоторних реакцій, в основі яких лежать індивідуально-типологічні властивості вищої нервової діяльності особистості висвітлено у напрацюваннях: М. В. Макаренка та В. С. Лизогуба [20, c. 107]. Проблема психофізіологічних функцій нервової системи організму людини висвітлена у працях: Г. В. Коробейніков [15, c. 402], С. К. Голяк, О. Б. Спринь [5, c. 30], Ю. Є. Лях [19, c. 64]. Питання стосовно особливостей здійснення психодіагностики у спортсменів в умовах їх активної діяльності висвітлено у працях: А. Ц. Пуні, А. А. Арюгюнян та інші [27, c. 28].
Мета дослідження: проаналізувати та дослідити особливості формування психофізіологічного стану спортсменів в умовах їх активної діяльності.
Об’єкт дослідження: психофізіологічні стани спортсменів в системі їх спортивної діяльності.
Предмет дослідження: оцінювання психофізіологічних станів у спорті: методики тестування та шляхи корекції негативних психофізіологічних станів спортсменів.
Завдання дослідження:
1. Проаналізувати теоретичні відомості стосовно сутності поняття психофізіологічного стану у психології та фізіології та дослідити основні психофізіологічні аспекти спортивної діяльності.
2. Проаналізувати діагностику психофізіологічних станів, які виникають в системі їх спортивної діяльності.
3. Вивчити методичні основи дослідження психофізіологічних станів спортсменів в системі їх активної спортивної діяльності.
4. Ознайомитися із основними шляхами корекції негативних психофізіологічних станів спортсмена.
Методи дослідження. В ході дослідження нами було використано комплекс методів дослідження: теоретичні методи (аналіз, синтез, дедукція, абстрагування, узагальнення); емпіричні методи (порівняння, графічна обробка матеріалів у табличних формах).
Практична цінність. Матеріали роботи можуть бути рекомендовані для використання тренерами, викладачами, студентами та аспірантами закладів вищої освіти з метою вивчення основних психофізіологічних станів організму людини, що виникають в умовах їх активної діяльності та їх подальшому впливу на ефективність підбору важливих техніко-тактичних дій в системі їх спортивної діяльності.
Структура роботи. Робота складається з вступу, двох розділів, висновків, списку використаної літератури.
Інші роботи з даної категорії: