Зразок роботи
ВСТУП
Страхування відповідальності є однією з трьох галузей страхування. Воно сформувалось наприкінці ХІХ ст. набагато пізніше, ніж майнове та особисте страхування. Виникнення страхування відповідальності як самостійної галузі страхування обумовлено розвитком цивільного законодавства про компенсацію шкоди, зокрема, поширенням відповідальності без вини і паралельними процесами інтенсивного промислового розвитку, які об’єктивно призводять до збільшення кількості випадків заподіяння шкоди.
Вирішити комплекс соціально-економічних проблем, які виникають при завданні майнової шкоди через діяльність людей і не є результатом дії стихійних сил природи, можливо і доцільно за допомогою страхування відповідальності. Страхування відповідальності забезпечує економічний захист постраждалої третьої особи шляхом своєчасної компенсації заподіяних їй матеріальних збитків у повному розмірі.
В Україні страхування відповідальності почало розвиватись лише на початку 90-х років ХХ ст. Внаслідок недооцінки ролі та значення страхування відповідальності воно залишається найменш дослідженою галуззю страхування. Питання розвитку страхування відповідальності, специфіки цієї галузі та окремих її видів у наукових працях вітчизняних економістів ще не знайшли комплексного висвітлення.
Значний внесок у розробку теоретичних основ страхування відповідальності зробили українські вчені В.Д. Базилевич, О.Д. Василик, О.Д. Заруба, Т.Є.Терещенко, М.С. Клапків, С.С. Осадець, Я.П. Шумелда та ін..
У той же час, слід зазначити, що у вітчизняній фінансово-економічній літературі бракує ґрунтовних досліджень, які стосуються загальнотеоретичних проблем страхування відповідальності, та наукових розробок, орієнтованих на практичне застосування й узагальнення нагромадженого досвіду. Становлення страхування відповідальності відбувається в умовах економічної нестабільності, недосконалості законодавчо-правового забезпечення страхування взагалі і страхування відповідальності зокрема.
Актуальність теми полягає в тому, що зважаючи на збільшення кількості випадків заподіяння майнової шкоди, докорінну зміну ролі та функцій держави щодо проблем її відшкодування, існує необхідність пошуку принципово інших фінансових джерел компенсації випадкових економічних збитків, ніж державні кошти, розвиток страхування відповідальності є вкрай важливим для України.
Отже, метою даної випускної роботи є розкриття сутності страхування відповідальності громадян, а також визначення перспектив його розвитку в Україні.
Завданнями, які допоможуть досягти мети дослідження є:
- визначення економічного змісту страхування відповідальності громадян, необхідності такого виду страхової послуги;
- розкриття особливості, структури та форм страхування відповідальності громадян;
- виокремлення перспектив страхування відповідальності в Україні,
- оцінка страхування відповідальності в Україні на прикладі діяльності страхової компанії;
- розкрити сучасний стан страхування відповідальності в Україні;
- дослідити розвиток страхування професійної відповідальності.
Об’єктом дослідження є страхування відповідальності.
Предметом дослідженняє стан та перспективи розвитку страхування відповідальності в Україні.
Джерелами інформації для дослідження слугували Закони України, нормативно-правові акти, що регулюють страхування відповідальності громадян, звіти та оперативні матеріали, праці вітчизняних вчених, публікації в періодичних виданнях з проблем, які торкаються теми дослідження.
Методи дослідження. В основу дослідження покладено діалектичний метод пізнання соціально-правових явищ в єдності соціального змісту та юридичної форми.
При проведенні дослідження використовувались такі наукові I методи, як соціально-правовий, системний, порівняльно-правовий, формально-логічний, логіко-правовий та ін.
Теоретичну основу дисертації склали вітчизняні та зарубіжні дослідження в галузі економіки, теорії права, цивільного права, зокрема страхування, в т. ч. цивільної відповідальності власників транспортних засобів.
Основні положення роботи базуються на Цивільному кодексі України, а також інших нормативно-правових актах України та зарубіжних країн, що регулюють питання досліджуваної тематики; проекти нормативних правових актів федерального і регіонального рівня.
Структура роботи відповідає основній меті, завданням і предмету дослідження. Дисертація складається з запровадження, трьох розділів, висновків, списку джерел та додатків.