Зразок роботи
ВСТУП
Актуальність дослідження. Житлове питання є болісним для основної частки населення України: дозволити собі купити житло може лише невелика привілейована група, а відсоток росіян, незадоволених своїми житловими умовами, досяг вже 45%.
В якості одного з методів вирішення проблеми забезпеченості населення житлом у багатьох країнах, включаючи Україну, практикується іпотека. Іпотека - це застава нерухомості для забезпечення зобов'язань перед кредитором.
Іпотека - досить ризиковий вид кредитування, так як з укладенням кредитного договору у позичальника виникають багаторічні фінансові зобов'язання перед банком-кредитором. Методом зниження ризиків по іпотечному кредитуванню є страхування.
Іпотечне страхування, що дозволяє розподілити ризики між страхувальником і суб'єктами іпотечного ринку і тим самим підвищити надійність системи іпотечного кредитування в цілому, зменшити розмір початкового внеску при придбанні житла в кредит, забезпечити доступність іпотечних кредитів для широких верств населення -досить новий страховий продукт, пропонований на ринку страхових послуг, так як само іпотечне кредитування для України є новим соціально-економічним інститутом, який знаходиться в стадії розробки. Саме тому страхові компанії, які починають працювати за іпотечними кредитами, постійно мають справу з проблемами, які зазвичай виникають на етапі апробації нового проекту.
В даний час різними суб'єктами, зацікавленими в реалізації іпотечного страхування в нашій країні (Урядом України, комерційними банками, що надають іпотечні кредити, страховими компаніями, що страхують іпотечні ризики), робляться різні заходи для розвитку цього виду страхування. Проте недостатньо розвинена законодавча база, наслідки світової фінансової кризи 2008-2009 рр.., Очікування його «другого витка» не дозволяють суб'єктам іпотечного кредитування використовувати механізм страхування в класичному варіанті і в повному обсязі для підвищення доступності іпотечних кредитів з боку позичальників.
Необхідно зазначити, що першочерговою задачею страхування іпотеки є забезпечення всім учасникам захист від майнових втрат, а також гарантування своєчасного та повного відшкодування збитків, пов'язаних з настанням страхових випадків.
Іпотечне страхування спрямоване, у першу чергу, на полегшення життя банків у тому випадку, якщо позичальник не може розрахуватися за кредитом. Якщо позичальник виявляється неплатоспроможним, то придбана в кредит нерухомість, яка знаходиться в заставі у банка, вилучається і продається. За рахунок виручених коштів покриваються витрати кредитора. Однак ситуація на ринку може скластися таким чином, що цих грошей може виявитися недостатньо, щоб компенсувати суму основного боргу, відсотки за кредит, пеню і штрафи. Таке може статися, наприклад, у випадку падіння цін на нерухомість. Отже, страхування іпотеки вигідне головним учасникам ринку іпотечного кредитування.
Сьогодні в Україні можна виділити три основних види страхування житлових приміщень: страхування нерухомого майна, страхування фінансового ризику покупця нерухомості (титульне страхування) та страхування від нещасного випадку позичальника.
Для пошуку шляхів розвитку іпотечного кредитування в України необхідно вдосконалення системи іпотечного страхування, що обумовлює актуальність теми дипломної роботи.
Метою даної роботи є розглянути необхідність, проблеми та перспективи становлення іпотечного страхування в Україні.
Завданнями дипломної роботи є:
розглянути історію становлення іпотечного страхування та охарактеризувати його суть і значення для економіки України;
вивчити поняття і види іпотечного страхування;
дослідити іпотечне страхування в України на сучасному етапі розвитку;
виявити проблеми та перспективи розвитку ринку іпотечного страхування на Україні.
охарактеризувати основні проблеми становлення іпотечного страхування в Україні та можливі шляхи удосконалення розвитку страхування України.
Об'єктом дослідження виступає діяльність суб'єктів сфери іпотечного житлового кредитування в України.
Предметом дослідження є економічні відносини, що складаються між комерційними банками, страховими організаціями та позичальниками в процесі формування та реалізації іпотечного страхування на ринку іпотечного кредитування.
Під час написання даної роботи були використані такі методи наукових досліджень: аналіз, порівняння, метод порівняння абсолютних величин, метод порівняння відносних величин.