Зразок роботи
Вступ
Актуальність теми дослідження. У житті суспільства добровільне страхування транспортних засобів займає важливе місце. Входження України до системи світових господарських зв’язків, розвиток міжнародних відносин, процеси ринкової трансформації національної економіки, зумовлюють необхідність розвитку добровільного страхування транспортних засобів з урахуванням світового досвіду та національних особливостей.
Добровільне страхування транспортних засобів є ефективним способом захисту страхувальника, важливим чинником стабільності суспільного виробництва. Проблема формування та подальшого розвитку добровільного страхування транспортних засобів для України є особливо актуальною. Процеси ринкової трансформації національної економіки зумовлюють необхідність проведення наукового дослідження сучасного ринку добровільного страхування транспортних засобів та розробки шляхів ефективного використання світового досвіду для подальшого розвитку добровільного страхування в Україні, що забезпечить успішне здійснення економічних реформ, стабільний розвиток національної економіки, подальшу адаптацію до законодавства Європейського Союзу.
Дослідження проблеми розвитку добровільного страхування охоплює економічні, правові і соціальні аспекти та має важливе значення як з теоретичної, так і з практичної точок зору. Створення сприятливих умов для розвитку добровільного страхування транспортних засобів в Україні потребує проведення глибоких теоретичних досліджень та надання наукових рекомендацій, які можуть стати важливим чинником ефективного функціонування національного страхового ринку.
Питання сутності добровільного страхування транспортних засобів та його місця в економічній системі проаналізовані в працях таких вчених, як: В.Ю. Абрамова, О.С. Адамової, О.Л. Алексєєва, В.Д.Базилевича, М.І. Брагінського, О.В. Бормотова, Н.М. Внукової, Є.Г. Гінзбурга, Говорушко Т.А., Горбач Л.М., К.О. Граве, Г.В. Грішина, О.В. Гринюк, І.О. Гуменюк, Залєтова О.М., О.Д. Заруби, Лунц Л.А., В.А. Мусіна, О.В. Мещерякової, Т.В. Нікітіної, С.С.Осадця, І.В. Орлової, К.І. Пилова, А.П. Плєшкова, В.К. Райхера, С.А. Рибнікова, В.І. Серебровського, А.О. Таркуцяка, Толстенка О.Ю., І.С. Тімуша, Е.А. Уткіна, Ю.Б. Фогельсона, В.В. Шахова, М.Я. Шимінової, І.Е. Шинкаренка, В.П. Янишена та інші.
Віддаючи належне внеску до теорії права вітчизняних і зарубіжних вчених, а також застосовуючи окремі їх положення, вважається доцільним дослідження сучасного стану та тенденцій розвитку добровільного страхування транспортних засобів в Україні.
Актуальність, теоретичне та практичне значення цих питань визначили вибір теми, мети та структури дослідження.
Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дипломна робота виконувалась у межах науково-дослідних тем юридичного факультету Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки.
Мета і завдання дослідження. Метою дослідження є аналіз змісту, значення, стану і розвитку добровільного страхування транспортних засобів в Україні.
Реалізація мети дослідження обумовлює необхідність вирішення таких завдань:
1. Визначення сутності, базових принципів та функцій добровільного страхування транспортних засобів;
2. обґрунтування необхідності та визначення ролі договору добровільного страхування транспортних засобів у системі цивільного права;
3. проведення докладного аналізу змісту договору добровільного страхування транспортних засобів;
4. виявлення основних проблем розвитку страхування КАСКО в Україні;
5. оцінка сучасного стану й тенденцій розвитку національного ринку добровільного страхування транспортних засобів;
6. залучення світового досвіду до вирішення в Україні проблем добровільного страхування за договорами КАСКО;
7. вироблення конкретних пропозицій, спрямованих на вдосконалення добровільного страхування транспортних засобів в Україні.
Об’єктом дослідження є цивільні правовідносини у сфері добровільного страхування транспортних засобів.
Предметом дослідження є аналіз сучасного стану та перспектив розвитку добровільного страхування транспортних засобів (у розумінні п.6.ч.4 ст. 6 Закону України «Про страхування» − страхування наземного транспорту (крім залізничного) в Україні).
Методологічну основу дослідження складають філософські, загальнонаукові, спеціально-юридичні та теоретико-методологічні засоби і прийоми пізнання явищ та процесів. Зокрема, за допомогою діалектичного методу досліджувалися визначення поняття, сутність та елементи договору страхування КАСКО. За допомогою формально-логічного методу досліджувалися норми чинного законодавства України, що регулюють договір страхування КАСКО і практика їх застосування. Використання системно-функціонального методу дало можливість визначити зміст договору добровільного страхування транспортних засобів. У ході вивчення судової практики та договірної роботи страховиків було застосовано емпіричний метод дослідження. Теоретико-прогностичний метод дозволив розробити пропозиції щодо вдосконалення чинного законодавства у сфері страхування КАСКО.
Інформаційною основою дослідження є національні законодавчі та нормативні акти, офіційні матеріали Національної комісії що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, звіти українських страхових компаній, Директиви ЄС у галузі страхування, наукові праці зарубіжних і вітчизняних вчених, матеріали судової практики, а також матеріали практичної діяльності страховиків.
Наукова новизна одержаних результатів полягає у розробці нових шляхів подальшого розвитку страхового ринку України з урахуванням світового досвіду у контексті реалізації національних інтересів.
Основні результати дослідження полягають у наступному:
Вперше проведено комплексний, багатоаспектний аналіз добровільного страхування транспортних засобів;
на відміну від більшості відомих раніше наукових поглядів щодо визначення місця категорії добровільного страхування у системі економічних відносин доведено, що страхування КАСКО є самостійною економічною категорією, яка відіграє особливу роль у системі економічних відносин та має характерні, специфічні функції;
вперше проведено системний аналіз державного регулювання добровільного страхування в країнах ЄС;
проведено комплексний аналіз реального стану, динаміки й тенденцій розвитку добровільного страхування транспортних засобів в Україні.
Практичне значення одержаних результатів дослідження полягає в тому, що розглянуті в ньому положення дають можливість визначити підходи до вирішення низки теоретичних і практичних організаційно-правових проблем, пов’язаних з функціонуванням добровільного страхування транспортних засобів в Україні.
Сформульовані в дослідженні теоретичні, практичні результати, висновки, пропозиції та рекомендації можуть бути використані:
у науково-дослідних цілях – для подальших наукових розробок у зазначеній сфері;
у законотворчій роботі – для удосконалення та додаткового врегулювання на конституційному та законодавчому рівні норм, що регулюють окремі питання розвитку страхування КАСКО на території України; для підготовки окремих нормативно-правових актів, що закріплюють правові основи діяльності страхових компаній;
у правозастосовчій діяльності – використання одержаних результатів дозволить поліпшити практичну діяльність у сфері ринку страхування КАСКО;
у навчальному процесі – в юридичних навчальних закладах під час вивчення цивільного, господарського права, а також у підготовці навчальних посібників.
Апробація результатів дослідження. Основні положення дослідження доповідалися та обговорювались на науково-практичних конференціях, зокрема: Міжнародній науково-практичній конференції «Сучасні погляди на актуальні питання правових наук» (м. Запоріжжя, 25-26 листопада 2016р.); Міжнародній науково-практичній конференції «Новітні тенденції сучасної юридичної науки» (м. Дніпро, 2-3 грудня 2016р.); Міжнародній науково-практичній конференції молодих учених «Правове життя: сучасний стан та перспективи розвитку», м. Луцьк, 31 березня-1 квітня 2017р.).
Структура дослідження. Магістерська робота складається із вступу, трьох розділів, які поділені на підрозділи, висновку, списку використаних джерел, кількістю 85 найменувань, додатків. У першому розділі розкрито сутність, принципи та функції, а також правове регулювання добровільного cтрахування транспортних засобів. Другий розділ присвячений визначенню змісту договору добровільного страхування транспортних засобів. У третьому розділі досліджено прoблеми рoзвитку cтрахування транспортних засобів в Україні та визначено шляхи його вдосконалення.