0 800 330 485
Працюємо без вихідних!
Гаряча лінія
Графік роботи
Пн - Пт 09:00 - 20:00
Сб - Нд 10:00 - 17:00
Пишіть в чат:
Для отримання інформації щодо існуючого замовлення - прохання використовувати наш внутрішній чат.

Щоб скористатися внутрішнім чатом:

  1. Авторизуйтеся у кабінеті клієнта
  2. Відкрийте Ваше замовлення
  3. Можете писати та надсилати файли Вашому менеджеру

Проєкт нового будівництва підприємства по виробництву кормової добавки кристалічного препарату амінокислоти лізин моногідрохлорид. Відділення іонообмінної сорбції фільтрату культуральної рідини та концентрування елюату (ID:1076720)

Тип роботи: розрахункова робота
Сторінок: 39
Рік виконання: 2022
Вартість: 600
Купити цю роботу
Зміст
ЗМІСТ ВСТУП..................................................................................................................... 4 1. ХАРАКТЕРИСТИКА КІНЦЕВОГО ПРОДУКТУ ...........................................6 1.1. Загальна структура амінокислоти в кормовій добавці…………..6 1.2. Сфера застосування……………………………………………….9 2. ТЕХНІЧНІ УМОВИ ВИРОБНИЦТВА КОРМОВОГО ПРЕПАРАТУ ЛІЗИН МОНОХЛОРИД.....................................................................................................10 2.1.Вимоги до сировини і матеріалів…………………………………..11 2.2.Маркування…………………………………………………………..11 3. ТЕХНІКО ЕКОНОМІЧНЕ ОБҐРУНТУВАННЯ ПРОЄКТУ.........................14 3.1. Розрахунок проєктної потужності підприємства з виробництва кормової добавки кристалічного препарату амінокислоти лізин моногідрохлорид………………………………………………………………14 3.2. Вибір майданчика будівництва…………………………………….20 3.3. Вибір технології виробництва……………………...………………24 4. ОБГРУНТУВАННЯ ВИБОРУ ТЕХНОЛОГІЧНОЇ СХЕМИ ........................29 4.1. Стабілізація культуральної рідини.....................................................29 5. ТЕХНОЛОГІЧНА ТА АПАРАТУРНА СХЕМА ВИРОБНИЦТВА. ВІДОМІСТЬ СПЕЦИФІКАЦІЇ ОБЛАДНАННЯ................................................31 5.1. Технологічна схема виробництва.......................................................31 5.2. Апаратурна схема виробництва .........................................................32 5.3. Специфікація обладнання, контрольновимірювальні прилади та системи автоматизації...........................................................................................33 6. ВИКЛАДЕННЯ ТЕХНОЛОГІЧНОГО ПРОЦЕСУ ТА КОНТРОЛЬ ЯКОСТІ ВИРОБНИЦТВА ..............................................................................................35 6.1. Викладення технологічного процесу...............................................35 6.2. Контроль виробництва........................................................................36 ВИСНОВКИ .........................................................................................................37 СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ.....................................................38
Не підійшла ця робота?
Ви можете замовити написання нової роботи "під ключ" із гарантією
Замовити нову
Зразок роботи
L-Лізин виробляється в двох формах додаткового лізину для використання в промисловості кормів і кормів для домашніх тварин: моногідрохлорид L-лізину 98,5% кормового класу та рідкий L-лізин 50% кормового класу. L-лізин економічно ефективний спосіб доповнення до кормів з низьким або дефіцитним вмістом лізину. L-лізин, який в основному використовується в раціонах для свиней і птиці, також задовольняє потреби в добавках в раціонах аквакультури, а також може бути корисним для молочної худоби та домашніх тварин. У раціонах коней L-лізин можна використовувати в кормах і добавках, особливо для лошат і молодих коней, що ростуть Додавання в раціон L-лізину допомагає зменшити сирий протеїн, також може знизити виділення азоту в навколишнє середовище та підвищити ефективність азоту. Характеристика біологічного агенту Мікроорганізми дуже чутливі до складу середовища, на якому ростуть, причому одні сполуки вони споживають інтенсивно, а інші залишаються майже невикористаними. Варто пам'ятати, що не завжди інтенсивне зростання мікроорганізму сприяє максимальному нагромадженню продукту. Оскільки переважна більшість мікроорганізмів-продуцентів являються аеробами, майже всі вуглеводи споживаються ними шляхом окислювання й основними продуктами метаболізму являються двоокис вуглецю й вода. Проміжні продукти окислювання, що накопичуються в процесі росту культури, такі, як кетокислоти, ди- і трикарбонові кислоти, альдегіди, слугують в міру споживання вуглеводів основним джерелом вуглецю в середовищі. Якщо склад середовища підібраний вірно й процес ведеться правильно, то надлишкового нагромадження проміжних продуктів не відбувається. Гарним джерелом вуглецю в середовищі можуть бути жири й масла. Це варто пам'ятати при використанні жирових піногасників. Споживанню жирів передує їх розщеплення на гліцерин і жирні кислоти. Мікроорганізми споживають також органічні кислоти й спирти.
Інші роботи з даної категорії: