Зразок роботи
Розділ 1 Вибір методу створення топографічних карт масштабу 1:10000
1.1. Призначення і методи створення топографічних карт і планів.
Топографічні карти створюються в графічній, цифровій та електронній формах у єдиній системі координат і висот за уніфікованими та погодженими між собою умовними знаками та класифікаторами.
Основним масштабним рядом топографічних карт є: 1:10000, 1:25000, 1:50000, 1:100000, 1:200000, 1:500000, 1:1000000.
Топографічне знімання в масштабах 1:25 000 та 1:10 000 виконується з метою створення топографічних карт, необхідних для вивчення, використання та охорони природних ресурсів, вишукувань, проектування інженерних споруд.
Топографічні зйомки виконуються аерофототопографічними та наземними методами.
Зміст та точність топографічних планів визначаються масштабом та призначенням топографічних планів.
Топографічні карти призначені для забезпечення потреб органів державної влади, господарства, оборони, науки, освіти і громадян країни, а також є основою для створення геоінформаційних систем, спеціальних, тематичних та інших карт і планів.
Незалежно від призначення, форми та масштабу топографічні карти повинні задовольняти такі основні вимоги:
- достовірно і з відповідною до масштабу точністю й повнотою відображати стан місцевості на рік створення карти в діючих умовних знаках;
- забезпечувати визначення з відповідною до масштабу точністю прямокутних та географічних координат, абсолютних і відносних висот об'єктів місцевості, їх кількісних та якісних характеристик, а також давати можливість проводити інші картометричні роботи;
- бути зведеними по рамках за всіма елементами змісту між суміжними аркушами карт одного масштабу;
- бути узгодженими за основними елементами змісту між аркушами карт суміжних масштабів;
- бути наочними і зручними в користуванні, давати можливість сприйняття та оцінки інформації про місцевість та орієнтування на ній.
Топографічні карти в графічній формі створюються методами топографічних зйомок аналоговими або цифровими технологіями - первинні карти, та методом складання - похідні карти.
Основним методом зйомки є аерофототопографічна зйомка. Інші методи зйомок (мензульна, тахеометрична тощо) застосовуються у виняткових випадках у разі відсутності матеріалів аерофотозйомки, а також під час зйомки невеликих ділянок.
Аерофототопографічна зйомка виконується:
- стереофототопографічним методом - у відкритих районах, де з відповідною точністю забезпечується фотограмметричне визначення планово-висотного положення точок земної поверхні;
- комбінованим методом - у плоскорівнинних та заліснених районах, де фотограмметричне визначення планово-висотного положення точок земної поверхні не забезпечує відповідної точності тому, що форми рельєфу на аерофотознімках стереоскопічно не читаються.
Вибір методу топографічної зйомки визначається фізико-географічними умовами району робіт, обсягами і термінами їх виконання та економічною доцільністю. Кожен метод зйомки може застосовуватися окремо або в комбінації з іншими методами, що визначається технічним проектом.
Основний обсяг топографічних зйомок в країні виконується стереотопографічним методом . Комбінований метод застосовується тоді, коли стереотопографічний метод не забезпечує точність відображення рельєфу. Тахеометричне знімання використовується на невеликих ділянках, коли застосування аерофотозйомки не вигідно економічно. Наземне фото топографічне знімання застосовується у високогірній і
гірської відкритій місцевості зі складним рельєфом.
Цифрове картографування - найбільш перспективний метод,
заснований на зборі, обробці та зберіганні топографічної інформації в
цифровому вигляді.
Результати топографічного знімання надаються у вигляді:
- звичайних (паперових) топографічних карт ;
- топографічних планів ;
- фотокарт та ортофотопланів ;
- цифрових карт і планів.
Всі роботи по створенню карт регламентуються наступними нормативними документами:
- основними положеннями ;
- інструкціями ;
- настановами та керівництвами ;
- керівними технічними матеріалами;
- стандартами ;
- умовними знаками.