Зразок роботи
РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИЧНІ ПІДХОДИ ДО ІННОВАЦІЙ В ТУРИСТИЧНОМУ БІЗНЕСІ
1.1.Науково-теоретичні основи інноваційних технологій при розробці екстремальних турів
Екстремальний туризм - однин з дуже перспективних напрямків в сучасній сфері відпочинку і розваг. На початку третього тисячоліття багатьом жителям планети Земля, особливо громадянам розвинених в економічному відношенні країн, явно не вистачає гострих вражень. Знищивши чи перемігши багатьох природних конкурентів в особі великих хижаків, до певної міри убезпечивши себе від ударів стихій природи, забезпечивши собі сите життя, людина раптом почала відчувати брак адреналіну. «Кам'яні джунглі» цивілізації, гіперурбанізація багатьох індустріально розвинених країн призводять до практично повного відриву людини від природної природи. А якщо додати до цього постійну невгамовну тягу людства до розуміння нових знань, відкриттів, пошуку незвіданого, то можна сказати, що екстремальний туризм ніколи не знатиме нестачі в прихильниках.
Перш за все слід зупинитися на змісті поняття «екстрим».
Універсального визначення, що вважати екстремальним видом спорту чи туризму, не існує. Звичайно, є види професійної діяльності або розваг, пов'язані з великим ризиком для життя і здоров'я (наприклад, польоти на різних літальних апаратах, скелелазіння, глибоководні занурення). Але те, що є суперекстримом для одних, може бути всього лише роботою для інших [2].
Один і той же маршрут може бути екстремальним для новачка (наприклад для початківця велосипедиста, каноїсти, альпініста і т. д.) І дуже легкою прогулянкою для підготовленого туриста і спортсмена.
Малорухливий спосіб життя сучасної, особливо міської людини, коли далеко не всі регулярно займаються спортом або відчувають фізичні навантаження і багато хто з нас нічого важчого авторучки не піднімає, призводить до того, що якщо зупинка міського автотранспорту знаходиться більше ніж в 100 м від будинку, то це вже трагедія.
Як не парадоксально звучить, але швидкий темп життя суспільства призводить до менш рухливого способу життя його членів. Людині не вистачає фізичного руху і фізичних навантажень.
Для такої категорії туристів звичайний 5-10-кілометровий похід з легким рюкзаком або підйом на пагорб висотою 150-200 м - вже серйозне випробування.
Тому поняття «екстремальний туризм» дуже відносн.
У зв'язку з цим багато фірм, що займаються даним туризмом, вводять власні категорії маршрутів.
Так, світовий лідер екстремального туризму - британська компанія «Exodus» - використовує літерні позначення для кожного способу пересування під час подорожей. Наприклад, для трекінгу (або пішохідного туризму) ними розроблена шкала від А до Е [16].
А - не дуже втомлива прогулянка, обтяжена рюкзаком з мінімальною кількістю легких особистих речей. Далі слідують категорії складності по висхідній, які закінчуються літерним позначенням Е, що представляє собою повноцінне сходження на 5-7-тисячники, здатні зацікавити навіть бувалих альпіністів.
Умови для турів на велосипеді представлені на шкалі від А до D. Категорія А - це суцільне задоволення. Під час такого походу учасник крутить педалі в супроводі автобуса, в який можна пересісти, якщо залишать сили або піде дощ. «Найкрутіший» велосипедний тур - D - це поїздка по важкому бездоріжжю, з «повним бойовим викладенням» і без всякого ескорту.
В даний час не існує усталеної класифікації видів екстремального туризму та розваг. Як, вже було сказано, це пов'язано з відносністю екстриму. Але умовно усі види екстремального туризму можна поділити на групи: наземний, гірський, водний і повітряний [11,с.204].
До наземних видів екстремального туризму відносять спелеологію, кінний і мисливський туризм, пішохідний і комбінований автобусно-пішохідний туризм (трекінговий маршрут), Х-гонки, спортивне орієнтування, виживання в дикій природі, тури на їздових собаках, джипінг, пригодницькі тури, велосипедний туризм [17].
Серед гірського екстремального туризму популярні такі види: автотур-ралі та мототуризм (по гірському бездоріжжі), альпінізм, гірські лижі, сноубординг, фрірайд.
До водного туризму належать: рафтинг, каноїнг, каякінг, яхтинг, water-skyshoes, тури на підводних лодках, серфінг та віндсерфінг (катання на дошці під вітрилом), вейкбординг (катання на дошці, яка буксується катером), кайтсерфінг (катання на дошці під парашутом), дайвінг та інші.
До повітряного екстремального туризму відносять пара планеризм та дельтапланеризм, баллонінг, парашутинг, кайтинг, авіаційний туризм та інші.
Звичайно, нові технології, матеріали та обладнання дозволили перейти традиційним туристичним напрямками на якісно новий рівень. До того ж у зв'язку із загальною демократизацією і прискоренням обміну інформацією в світі різко збільшилася кількість регіонів, відкритих для відвідування і вивчення. Завдяки активній дослідницькій діяльності вчених і ентузіастів в світі щорічно відкриваються сотні нових дивовижних об'єктів природи, історії і культури. Слід зазначити, що думка про те, що на планеті Земля обстежені практично всі куточки і відкривати особливо нічого, сильно перебільшена. До сих пір у багатьох місцях (і зовсім не обов'язково дуже віддалених і важкодоступних від центрів світової цивілізації) нога людини ще не ступала.
Поряд з традиційними способами активного відпочинку і розваг за кілька останніх десятиліть в сфері туризму з'явилося багато абсолютно нових, а то і екзотичних варіантів використання вільного часу.
Деякі з них, наприклад кайтинг, виникли на основі комбінування інших видів екстриму і поєднують в собі водно-повітряні або повітряно-сухопутні види розваг. Інші, такі як подорожі по воді на надувних лижах або космотуризм, є принципово новими.
На початку третього тисячоліття на планеті Земля з'явився принципово новий вид туризму - подорожі в космос. Правда, поки космічні польоти доступні тільки дуже заможним і до того людям, які мають міцне здоров'я. В кінці 1999 р створена компанія, яка називається «Атлас Аероспейс». За кругленьку суму вона готує туристів до польотів в космос: тренує їх і дає необхідні для подібних екстремальних подорожей знання. Днем народження космічного туризму вважається 28 квітня 2005 року, коли на кораблі «Союз ТМ-32» з Байконура стартував американський мільярдер Денніс Тіто. У наступному році на орбіті з десятиденним візитом побував турист № 2 - громадянин ПАР Марк Шаттлверт [18].
Космічний туризм - однин з найперспективніших напрямів сфери розваг. За словами розробників систем комерційних космічних польотів, це дуже прибутковий бізнес. Заможні люди готові заплатити будь-які гроші за те, щоб випробувати що-небудь неймовірне і неповторне. У цьому плані з польотом в космос мало що зрівняється.
Для менш заможних любителів космічних пригод центри підготовки космічних польотів пропонують найширший спектр послуг (наприклад, випробувати себе на відповідних тренажерах, випробувати відчуття невагомості і т. д.).
Інноваційним напрямком в екстремальному туризмі є також театралізовані розваги ( «мілітарі-туризм», подорожі в стилі «Індіана Джонс», «Бурлаки на Волзі» і ін.), а також історичний і науково-дослідний (археологічний, геологічний, палеонтологічний, орнітологічний і ін.) види туризму.
Військові тури – досить новий вид екстремального відпочинку. Зацікавлені люди – це в основному, офісні працівники та мешканці великих міст, які бажають відпочити від рутинної роботи та навколишнього середовища. Організатори «військової романтики» зазвичай укладають договори з військовими частинами, тож учасники мілітарі-турів мають можливість стріляти зі справжньої зброї, оглядати бойову техніку, спілкуватись з військовими та відчути на собі усі особливості життя у військовій частині. Одним з різновидів військових турів є програми під назвою «школа виживання». Окремо виділяють також екскурсії на військові об’єкти та аеродроми, стрибки з парашутом [18].
Дуже велике поширення в кінці XX - початку XXI ст. отримав екологічний туризм, який дуже часто пов'язаний з екстримом.