Зразок роботи
Сучасне українське літературне поле достатньо широке. Серед письменників нашого часу є справжні майстри, які словом здатні зруйнувати рамки людської байдужості, вплинути на свідомість читача, проникнути до найпотаємнішого. А є ті, чиї тексти краще оминати, аби не зіпсувати справжній літературний смак
Надійка Гербіш – одна з найвідоміших письменниць ХХ століття. Це ще й журналістка, перекладачка і, як вона сама говорить «християнка, невиправна оптимістка, щаслива дружина, мама дивовижної дівчинки … пригодошукачка й мандрівниця». Вона без найменших сумнівів належить до першої групи, про що свідчить її творчий доробок. Її теплі книжки стали топовими бестселерами. (за версією Львівського форуму видавців; мережі книгарень "Є", УТ-1, УП. Життя, Bookland, Yakaboo):
-"Теплі історії до кави" - здобули нагороду 2012 European Christian Book of the Year на Marketsquare Europe в жовтні 2012 у Будапешті;
-"Теплі історії до кави" і "Теплі історії до шоколаду" потрапили до переліку "10 книжок року" (2013) і до коротких списків лідерів літа за рейтингом "Книжка року 2013".
Особливістю творчості письменниці стала надзвичайно багата мовна картина текстів, а також досконале застосування лінгвістичних засобів позитивного впливу на читача.
Досліджуючи мовлення Надійки Гербіш, можна вважати актуальними такі тісно взаємопов’язані проблеми:
1) роль мовних засобів у художньому тексті письменниці, їх значення у створенні та відображенні її індивідуального світогляду;
2) вплив на емоційний стан читача за допомогою використання лінгвістичних прийомів.
Актуальність дослідження обґрунтовується такими аспектами:
1) Творчість Надійки Гербіш є ще недостатньо дослідженою;
2) Посиленням в україністиці інтересу до вивчення індивідуальних мовних картин світу, мовних одиниць в аспекті взаємодії художнього тексту, людини й культури.
Об’єкт дослідження - творчість Надійки Гербіш.
Предметом дослідження виступають лінгвістичні засоби ,що були використані письменницею.
Мета роботи полягає в пошуку взаємозв’язку суб’єктивного й об’єктивного в процесі використання мовних засобів задля позитивного впливу на підсвідомість та емоційну сферу читача.
Поставлена мета передбачає розв’язання таких завдань:
- дослідити синтаксичне багатство текстів окремих письменників сучасного світу;
- розкрити лексичний світ «Теплих історій до шоколаду» Надійки Гербіш;
- встановити засоби впливу на читацьку аудиторію;
- скласти методичні рекомендації по використанню виховного потенціалу творчості Надійки Гербіш для вчителів.
Зважаючи на поставлені завдання, у дослідженні творчості поетики Тамари Панасівни було використано такі методи:
- метод семантико-стилістичного аналізу,що полягає у виявленні співвідношення мовних засобів, якими експресивно виражається інтелектуальний, емоційний чи естетичний зміст мовлення до змісту інформації;
- метод концептуального аналізу, що дає можливість виявити світоглядні домінанти, описати ментальний лексикон поета;
- описовий метод;
- метод зіставлення, який дає нам змогу порівняти лексику кількох письменників.
Наукову новизну ми вбачаємо в тому, що вперше досліджується мовний світ Надійки Гербіш.
Практична цінність нашої роботи полягає в тому, що її матеріали можна використати для подальших лексикологічних, стилістичних досліджень, літературознавчих студій, присвячених творчості Надійки Гербіш, результати дослідження можуть бути використані в процесі вивчення творчості письменниці в школі, а також на уроках української мови.
Робота складається зі вступу, двох розділів, висновку та списку використаних джерел.