Зразок роботи
ІСТОРІЯ РОЗВИТКУ ДІЄСЛІВ З ПРЕФІКСОМ ЗА- У СТАРОУКРАЇНСЬКІЙ МОВІ ХVІ-ХVІІІ ст.
Анотація
У статті робиться спроба одного з дієслівних семантико-словотвірних відмінків – інхоативності в давній українській мові.
Ключові слова: історія української мови, семантико0словотвірний, інхоативність, допоміжне дієслово, префікс.
Аннотация
В статье делается попытка анализа одного из глагольных семантико-словообразовательных оттенков – инхоативности в древнем украинском языке. Внимание уделяется синтетическим и аналитическим способам выражения начинательности процессов объективной действительности.
Ключевые слова: история украинского языка, семантико-словообразовательная структура, инхоативность, вспомогательный глагол, префикс.
An Annotation
The article dwells on the attempt of expression of inceptive processes in the Ukraine language of ancient period. Attention is paid on synthetic and analytic methods of “pochinal`nist” processes of objective reality.
Key words: history of Ukrainian, semantic-word-formation structure, “inkhoativnist`, inceptive verbs, prefix.
Одним із важливих і актуальних питань історії української мови є дослідження історичного розвитку семантико-словотвірної структури всіх частин мови.
Найбільш багатогранною з погляду семантико-словотвірної будови є структура дієслова, в якій мовною практикою закладено цілу низку відтінків об’єктивних процесів, виражених відповідними префіксально-суфіксальними засобами. Одним із цих дієслівних семантико-словотвірних відтінків є починальність (інхоативність), виражена за допомогою відповідних мовних засобів.
Починальність процесів об’єктивної дійсності виражаться двома способами: синтетичним та аналітичним. Синтетичне вираження починальних процесів здійснюється в українській мові за допомогою префіксів за-, по-, з- (с-) (заспівати, забриніти, побігти, полетіти, здригнутися, скрикнути, та ін.).
Аналітичне вираження починальних процесів в українській мові здійснюється за допомогою поєднання інфінітива і допоміжних дієслів кинутись, почати, стати та ін. У функції допоміжних дієслів можуть також виступати частки давай. ну. На думку О. М. Тихонова [8], при поєднанні інфінітива з цими допоміжними словами, одержуємо нове лексичне значення допоміжного слова в одне лексичне поняття, нове і загальне для всієї конструкції. Наприклад, почати + інфінітив. Аналітичні форми з допоміжним дієсловом почати завжди однозначні – вони означають і початок тривалої дії без жодних експресивно-стилістичних відтінків і здатні виражати граматичне значення виду, часу, числа,роду тощо (почати працювати, почати читати і т.д.). при інфінітивні дієслова-зв’язки кидатись, рвонутися, шарпнутися, смикнутися + інфінітив вносять в аналітичні форми відтінок швидкості дії, енергійності, стрімкості, поспішності і поєднуються здебільшого з дієсловами руху, дії (кинутись тікати, кинутись бігти,кинутись зупиняти і т.д.).
Допоміжне дієслово стати + інфінітив становить тіснішу єдність, ніж інші, і виступає у першій, другій, частіше у третій особі однини і множини (став казати, стали пробиватись і т. д.).
Аналітична форма з часткою ну + інфінітив найчастіше зустрічаються в усній мові та художніх творах і має значення недосконалого виду (ну кричати, ну гукати і т.д.). Слово давай + інфінітив служить для утворення описових видових форм з починальним значенням (давай кричати, давай гукати і т.д.). Конструкції з ну, давай виражають видове і моральне значення.
Дослідник починальних дієслів російської мови О. М. Тихонов відзначав, що «лексико-грамитична характеристика починальних дієслів неможлива без розв’язання цілого ряду окремих питань, з яких найбільш важливим и нам здаються такі два питання: за допомогою яких засобів виражається починальне значення і які семантичні, граматичні та стилістичні можливості кожної форми з починальним значенням» [8,43]. На його думку, «починальне значення, становить певний ступінь абстракції від чисто лексичного значення. Починальність – це узагальнення багатьох окремих значень і відтінків. Найбільш чітко вираженні такі значення: інхоативне (рос. закричать, запеть; укр. закричати,заспівати); інгресивне (рос. побежать, полетать; укр. побігти, полетіти);значення підсилювання (рос. раскричаться, развоеваться; укр. розкричатися,