Провідні тенденції розвитку філософії ХIX-XXI століття (ID:532698)
Зміст
Вступ
1. Формування нової філософської парадигми на межі ХІХ та ХХ ст.
2. Провідні тенденції розвитку філософії ХIX-XXI століття
Висновок
Список використаної літератури
Зразок роботи
1. Формування нової філософської парадигми на межі ХІХ та ХХ ст.
Протягом двох останніх століть науки піднялися на небувалу височінь. Сформувалася єдина світова наука, яка відображала засади сучасних техніко-технологічних нововведень. Змінилася організація матеріального виробництва, різко зросла його результативність; радикально змінилися сфери побуту і дозвілля, трансформувалася вся система людського спілкування. Знання стало головним економічним ресурсом.
У результаті другої наукової революції виникає нова, некласична наука, яка істотно відрізняється від класичної. У ній уже немає усталених претензій на повну об’єктивність і адекватність знання. Поняття істинності все більше поступається місцем поняттю валідності (обґрунтованості), яке спирається на внутрішній, формально-логічний критерій. Схожа доля таких понять класичної науки, як причиновість і детермінізм, їх витісняють вірогідність та індетермінізм. Основними методологічними принципами в науці стають принципи релятивізму і плюралізму. Змінюється і соціальна роль науки. Класична наука перетворюється на технонауку. Наука все більше стає інструментальною і прагматичною, основними її цілями тепер постають не стільки знання та істина, скільки безпосередня участь у перетворенні й експлуатації природи, підвищенні ефективності економічного виробництва. Наука стає безпосередньо виробничою силою. Схожі процеси та зміни відбуваються і у філософії. Вслід за наукою вона стає некласичною [2].
На початку ХХ ст. відбувається переоцінка цінностей і зміна філософами парадигми, тобто характеру (моделі) постановки філософських проблем та їх вирішення. Для класичної філософії – філософії Нового часу – характерна безмежна віра в силу людського розуму, у соціальний і науковий прогрес і встановлення на основі відкриття загальних законів розвитку природи і суспільства панування людини над природою, створення суспільства соціальної справедливості і зміни самої людської природи. Починаючи з другої половини ХІХ ст. цей тип мислення – раціоналістична парадигма жорстоко критикують. Відбувається перехід до некласичної філософії.
Філософія кінця ХІХ –ХХ століття передбачає критику:
1) раціоналізму як єдиного способу філософствування, який визнає розум основою пізнання, поведінки і діяльності людей;
2. Провідні тенденції розвитку філософії ХIX-XXI століття
Філософія кінця XIX – початку XXІ ст. в основному відійшла від принципів класичної філософії, яка була значним кроком у становленні теоретичної думки порівняно з усім попереднім філософським розвитком.
Новітня наукова революція порушила «класичну» галілеївсько-ньютонівську ясність світорозуміння, а кризові явища в суспільстві, особливо ж катастрофічні події XX ст. (дві страшні світові війни, експерименти з встановленням тоталітарних, репресивних режимів, невдача «розвинутого соціалізму» і розпад Радянського Союзу) підірвали віру в історичний розум і прогрес, виявили ілюзорні засади історичного оптимізму.
У філософії почала посилюватися реакція проти класичного раціоналізму; акцент був перенесений на ірраціональний аспект (чи навіть сутність) дійсності.
Провідні тенденції та вчення філософії впродовж ХIX-XXI століття.
Інші роботи з даної категорії: