Зразок роботи
ВСТУП
Актуальність предмету: державний бюджет є неодмінним атрибутом кожної країни та важливим інструментом втілення економічної та соціальної політики. З огляду на сучасні реалії особливо важливим виявляється завдання створення вдосконаленої та результативної системи формування доходів та витрат державного бюджету з урахуванням їх структури для досягнення ефективного розвитку національної економіки.
Термін "бюджет" почав використовуватись у офіційних документах лише на початку XIX століття; його прямий переклад вказує на "шкіряний мішок" або "гаманець". Первісне уявлення про бюджет як офіційний звіт про державні надходження та витрати відображало практику формування цього документа наприкінці XVIII століття, коли він фактично відображав зібрані доходи та здійснені витрати. Розвиток економічного та фінансового життя, збільшення ролі держави призвело до необхідності переходу до попереднього визначення обсягів надходжень та на цій основі здійснення витрат. Таким чином, звіт про доходи і видатки бюджету з поступом часу перетворився на документ, що відображає передбачені надходження та витрати.
Значний внесок у розгляд питань, пов'язаних з визначенням сутності, функцій та аналізом державного бюджету, зробили такі вчені-економісти, як О.Д. Василик, Л.К. Воронова, Г. Дворецька, М.В. Карасьова, В. Лобода, О.А. Музика, О.Ю. Семенова та інші. Важливо зазначити, що ці автори мають відмінні погляди на розуміння поняття "бюджету", тому ретельне дослідження суті бюджету є актуальним завданням, що дозволить учасникам бюджетних правовідносин узгодити їх юридичну та економічну сутність, а також роль державного бюджету.
Глибокий аналіз концепції та істоти державного бюджету на підставі наукових розвідок з XVIII початку XX століть був проведений О. П. Кириленком. Він вказує, що багато вчених, які характеризували призначення та сутність бюджету, уникали конкретних визначень (серед них Жозеф Гарпьє, маркіза Одіффре, Павел Буато, Жак Неккер, де-Рамель). Однак, поряд з такими вченими існували і інші, серед яких видатний французький вчений Рене Штурм. Він у своїй вагомій праці "Бюджет" відтворив еволюцію поглядів на сутність бюджету.
Цель: обґрунтування теоретичних основ державних фінансів України та соціально-економічної ролі бюджету.
Об'єктом розгляду у курсовій роботі є державні фінанси. Потреба у державних фінансах випливає з того, що незалежно від типу економічних відносин головною метою держави є забезпечення фінансовими ресурсами потреб, які не можуть бути задоволені через ринковий механізм, тобто через взаємодію попиту та пропозиції, а також індивідуальні вимоги кожного громадянина.
Предметом дослідження є економічні відносини, що виникають в процесі мобілізації та розподілу фінансових ресурсів держави.
Під час розгляду даної теми були визначені такі завдання:
Визначити сутність та значення Державного бюджету України.
Провести огляд його доходів та витрат.
Запропонувати заходи, спрямовані на вирішення проблеми забезпечення бюджету доходами та ефективним використанням видатків.
Теоретичні та методологічні засади дослідження базуються на Законах України "Про Державний бюджет України на 2008-2013 роки"; нормативно-правових документах, що стосуються досліджуваного питання; теоретичних висновках та узагальненнях вітчизняних і зарубіжних вчених, які містяться у монографіях, журналах та періодичних виданнях.
Інформаційна база дослідження включає наукові праці вітчизняних вчених; статистичні дані від Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України.