Зразок роботи
ВСТУП
Актуальність теми полягає в тому, що на сучасному етапі розвитку світовий фондовий ринок посідає важливе місце у системі міжнародних економічних зв’язків. Світові фінансові кризи і особливо остання глобальна криза, яка зачепила й Україну, демонструють роль фондового ринку у загальній системі економічного розвитку будь – якої країни.
Фондова біржа (ФБ) – це організований ринок, на якому власники цінних паперів через членів ФБ, які є посередниками, укладають угоди купівлі-продажу. Ціни на ці цінні папери визначаються попитом і пропозицією, а власне процес купівлі-продажу регламентований правилами і нормами. Отже, фондові біржі – це спеціалізовані установи, які створюють умови для постійно діючої централізованої торгівлі цінними паперами шляхом об'єднання попиту і пропозиції на них, надання місця, системи і засобів для обігу цінних паперів (переважно на вторинному ринку). Як особливий інститут вторинного РЦП фондові біржі сприяють накопиченню, розподілу та перерозподілу капіталу, а також контролю за інвестиціями та інфляцією. На етапі приватизації майна державних підприємств через фондові біржі може відбуватися первинне розміщення частки акцій найбільших підприємств, що реалізуються за грошові кошти, для визначення через котирування ринкової вартості акцій.
Фондовий ринок є невід’ємним та важливим елементом фінансової системи ринкової економіки. Тому, становлення ефективного та дієвого фондового ринку є важливим етапом у розвитку кожної держави. Фондовий ринок опосередковує кредитні відносини і відносини спільного володіння за допомогою цінних паперів.
Фондова біржа – це основний елемент фондового ринку, організаційно оформлений заклад, який постійно функціонує, і на якому здійснюються угоди купівлі – продажу цінних паперів. Фондові біржі відіграють вирішальну роль при формуванні основних ринкових цін та курсів.
Дослідженням даного питання займалися наступні вчені: Головко М.М., Курнієнко О.А., Гудзь Т.С., Онопрієнко О.О., Стукаченко С.О. та ін.
Мета роботи полягає у теоретичному дослідженні фондового ринку, розкритті особливостей його функціонування, аспектів діяльності фондової біржі, її сутність, призначення та роль. Мета роботи передбачає виконання таких завдань:
визначення принципів функціонування фондової біржі та її роль на міжнародному фінансовому ринку;
порівняльний аналіз діяльності фондових бірж NYSE Euronext, Токійської фондової біржі, ПФТС та Української фондової біржі;
Об’єктом роботи є фондовий ринок та динаміка його розвитку, фондові біржі, зокрема NYSE Euronext, Токійська фондова біржа, Українська фондова біржа та ПФТС.
Предметом дослідження роботи є сучасні тенденції розвитку фондових бірж, їх діяльність та динаміка торгівлі цінними паперами на фондових біржах.
Основними джерелами інформації про міжнародну торгівлю є насамперед підручники та наукові праці дослідників – економістів, міжнародні та вітчизняні видання, щорічні звіти щодо результатів діяльності фондових бірж, а також використано Інтернет ресурси , зокрема Світової організації фондових бірж та Державної комісії цінних паперів та фондового ринку.