Зразок роботи
ВСТУП
Актуальність теми. Економічний розвиток держави зумовлюється різноманітними факторами, які за силою впливу значно відрізняються один від одного. Але чи не найважливішим чинником економічного зростання є ефективна та раціонально організована робота банківського сектору. Банки як фінансові посередники є тією інституцією, яка сприяє діяльності інших суб'єктів господарювання. Через перерозподіл залучених коштів одних учасників фінансового ринку відбувається кредитування інших, що дає змогу підтримувати окремі галузі економіки чи юридичних осіб. Отже, банк як інституційний об'єкт вимагає особливого вивчення з огляду на його роль в економіці. Насамперед необхідно з'ясувати суть самого поняття.
Будучи головними суб’єктами фінансового ринку нашої країни та пронизуючи всі ланки економічних відносин, банки займають особливе місце в економіці країни і впливають на її розвиток. З іншого боку, банки активно взаємодіють один з одним та з центральним банком, який регулює та координує їх діяльність, пов’язуючи їх таким чином в єдине ціле. Сукупність таких особливих зв’язків та відносин між вказаними суб’єктами являє собою форму організації банківської діяльності в державі – банківську систему.
За 10 років незалежності в с сфері економіці України відбулося багато реформ. Багатьом з них навіть сьогодні ще важко дати об’єктивну оцінку. Але все ж існують позитивні результати завдяки вміло впровадженим грошово-кредитній, бюджетно-податковій і соціальній політикам. Всі вони мають під собою значну теоретичну базу, практику застосувань в інших країнах і, як наслідок, багато шляхів впровадження. Ось тільки який шлях обрала Україна?
Саме на ці питання я і намагалась дати відповідь в своїй роботі. Маючи порівняно великий об’єм інформації про створення і ефективне функціонування банківських систем і їх ролі в грошово-кредитній політиці інших країн цікаво порівнювати з ситуацією в Україні. Синтез наукових надбань світової теоретичної думки з узагальненням новітньої господарської практики країн Заходу, а також процесів, що характеризують становлення ринкових структур, зокрема грошових і валютних відносин у перехідній економіці посткомуністичних країн до яких відноситься і Україна. Тобто я намагалась з’ясувати аспект побудови системи грошових відносин в Україні.
Звичайно становлення нової банківської системи повинно спиратись на власну законодавчу базу, яку я враховувала і використовувала в даній роботі (стаття 99 Конституції України, Закон України “Про Національний банк України”, “Про банки і банківську діяльність”, проект Закону України “Про державний бюджет України на 2009 рік”, прогнози макроекономічних та фіскальних параметрів 2011, 2012 років та інші.)
В останні роки значно посилився вплив банків на розвиток реального сектора економіки, який зумовлює динаміку економічного розвитку країни. Банки як регулятори грошового обігу і центри акумуляції грошових ресурсів та їх перерозподілу володіють особливими важелями впливу на фінансову, виробничу та інші сфери економіки. За базовими принципами ефективного банківського нагляду, що розроблені Базельським комітетом, банківську діяльність держава має регулювати більшою мірою, ніж інші види бізнесу. Це пов’язано з тим, що банки розпоряджаються значною частиною коштів суб’єктів господарської діяльності та держави, через них здійснюється найбільш глибокий взаємозв’язок між усіма ланками національного і світового господарства.
Кожна країна має свої особливості впливу на організаційну структуру і напрями діяльності відповідних служб банківського нагляду. При цьому розвиток банківської діяльності передбачає постійне вдосконалення системи банківського нагляду.
Головною метою банківського нагляду, який відповідно до законодавства здійснюється Національним банком України, є безпека і стабільність банківської системи, захист інтересів вкладників і кредиторів. Вирішення саме цих завдань дасть змогу посилити надійність банківської системи та забезпечити динамічний розвиток вітчизняної економіки.
Забезпечення належного контролю за діяльністю банків є досить складним і вимагає вирішення низки поточних завдань. Надзвичайно актуальними і важливими є питання розробки і практичного застосування наглядових функцій за банківською діяльністю, підвищення їх ефективності, що сприятиме чіткому дотриманню Базельських принципів банківського нагляду й інтеграції вітчизняної банківської системи у світовий фінансовий простір.
Метою написання є визначення місця і ролі Національного банку України у створенні грошей. Об’єкт дослідження – банківська система України. Предметом дослідження є створення банками нових грошей.
Виходячи з мети мого курсового дослідження переді мною постають наступні завдання:
- Дослідити грошовий ринок та Національний банк України
- Визначити особливості формування пропозиції грошей та її структуру.
У процесі дослідження використано методи аналізу і синтезу, статистичних порівнянь, групування (при опрацюванні зарубіжного досвіду організації банківського нагляду та запобігання використанню банків у відмиванні «брудних» грошей), динамічних рядів (при дослідженні формування статутних капіталів банків, виконання банками України економічних нормативів, процесу реорганізації вітчизняних банків).
Інформаційною базою дослідження є закони, прийняті Верховною Радою України, постанови і декрети Кабінету Міністрів, укази Президента, які регламентують діяльність банківської системи, нормативні документи і статистичні матеріали Національного банку України.