Зразок роботи
Метою курсової роботи є дослідження особливостей, закономірностей та проблем розвитку фінансового ринку України. Відповідно до зазначеної мети поставлені наступні завдання:
визначити сутність фінансового ринку;
дослідити структуру та учасників фінансового ринку;
дослідити функціональний механізм фінансового ринку;
проаналізувати ефективність фондового ринку та ринку капіталів;
проаналізувати ефективність ринку фінансових послуг;
виявити проблемні аспекти функціонування фінансового ринку та знайти шляхи їх вирішення.
Об’єктом дослідження - є фінансовий ринок. Предмет дослідження – закономірності функціонування фінансового ринку України.
Теоретичну основу курсової роботи складають наукові праці, методичні висновки та рекомендації вітчизняних та іноземних практиків і науковців, матеріали періодичних видань, Інтернет-ресурси.
Інформаційну базу дослідження становили: законодавчі та інші нормативно-правові акти з питань функціонування фінансового ринку.
1. ТЕОРЕТИЧНІ ЗАСАДИ ФУНКЦІОНУВАННЯ ФІНАНСОВОГО РИНКУ
1.1 Сутнісні характеристики фінансового ринку
В умовах ринкової економіки постійно відбуваються процеси акумуляції тимчасово вільних коштів різних суб'єктів ринку, їх подальший розподіл, перерозподіл та спрямування у вигляді позикового та інвестиційного капіталів у різні сфери економіки з метою її розвитку. Ці процеси здійснюються на фінансовому ринку, де відбувається рух грошей як капіталу [1].
Фінансовий ринок — особлива сфера фінансової системи, складова її інфраструктури, де здійснюється рух тимчасово вільного капіталу, формуються і функціонують обмінно-перерозподільні відносини, пов'язані з процесами купівлі-продажу вільних фінансових ресурсів, їх трансформація в позиковий та інвестиційний капітал через фінансово-кредитні інститути на основі попиту та пропозиції, формується ціна на різноманітні фінансові інструменти. Фінансовий ринок — це складова ринку ресурсів.
Головною передумовою існування фінансового ринку е не-збігання потреб у фінансових ресурсах того чи іншого суб'єкта ринкових відносин із наявністю джерел задоволення таких потреб. В економіці постійно відбувається кругообіг фінансових ресурсів, суб'єктами якого є домашні господарства, підприємства, держава і різні фінансові інститути — фінансові посередники [1].
У процесі господарювання в одних суб'єктів виникає потреба в додаткових коштах з метою розширення діяльності, а в інших — нагромаджуються заощадження.
Фінансовий ринок допомагає зустрітися продавцям і покупцям особливого товару — фінансових зобов'язань, він займає важливе місце на ринку ресурсів, адже сприяє обміну грошей майбутніх на гроші нинішні [1].
Фінансовий ринок є важливою складовою фінансових відносин, що сприяє ефективному функціонуванню інших сфер і ланок фінансової системи держави. Для нормального розвитку економіки необхідні акумуляція тимчасово вільних коштів різних суб'єктів ринку, їх подальший розподіл і перерозподіл на комерційній основі між різними сферами економіки. Ці процеси здійснюються на фінансовому ринку, де визначаються попит і пропозиція на різноманітні фінансові ресурси. Це ринок, на якому є продавці й покупці, є товар, який продається та купується. Але цей товар особливий — фінансові активи, які складаються з фінансових вимог, що виставляються боржнику і дають право кредитору на одержання від нього платежу [2].
Фінансовий ринок як невід'ємна складова світової ринкової економіки виник давно, але розвивався повільно і функціонував переважно як грошовий ринок. Остаточно він сформувався тільки на початку 60-х років минулого століття, а до цього часу його розвиток стримувався низкою негативних чинників, серед яких можна виділити події Першої та Другої світових воєн, світову економічну кризу 1929— 1933 рр., повоєнні валютні обмеження тощо. Як показує світовий досвід, фінансовий ринок може успішно розвиватися і функціонувати тільки в умовах становлення ринкової економіки, коли більшість фінансових ресурсів і послуг мобілізується суб'єктами підприємницької діяльності на засадах їх вільної купівлі-продажу [2].
У колишньому СРСР, у складі якого була Україна, фінансового ринку як такого не існувало, оскільки не було поняття ринку взагалі, приватної, індивідуальної та інших форм власності (крім загальнодержавної), фінансової інфраструктури та інших необхідних складових ринкової економіки. Створення фінансового ринку в Україні розпочалося в умовах незалежності та переходу до ринкових відносин. Основними передумовами його становлення в Україні стали: ліквідація державної монополії на формування фінансових ресурсів та їх перерозподіл, економічна самостійність господарюючих суб'єктів, розвиток відповідної інфраструктури фінансового ринку тощо [2].
Головною передумовою існування фінансового ринку є незбіг потреб у фінансових ресурсах того чи іншого суб'єкта ринку із наявністю джерел задоволення таких потреб. Тому основною метою функціонування фінансового ринку є акумулювання та ефективне розміщення тимчасово вільних коштів від суб'єктів, які їх заощадили, до суб'єктів, котрі відчувають потребу в таких коштах. Зазвичай кошти спрямовуються від тих, хто не має змоги їх ефективно використати, до тих, хто використовує їх продуктивно [2].
Основна відмінність фінансового ринку від інших ринків (ринку товарів і послуг, ринку сировини та виробничих ресурсів) полягає у тому, що товаром на цьому ринку виступають фінансові активи. Останні визначаються як ресурси, що мають вартість, знаходяться у власності суб'єктів підприємницької діяльності і передбачають майбутнє одержання доходу. Так, володіння акціями приносить їхнім власникам дивіденди, комерційні банки виплачують відсотки за користування вкладами населення тощо.
За економічною сутністю фінансовий ринок - це сукупність економічних відносин, які пов'язані з розподілом фінансових ресурсів, купівлею-продажем тимчасово вільних грошових коштів, цінних паперів та інших фінансових активів. Об'єктами відносин на фінансовому ринку є грошово-кредитні ресурси, цінні папери, фінансові послуги тощо. Суб'єктами відносин є домашні господарства, господарюючі суб'єкти, держава і різноманітні фінансові інститути - фінансові посередники [2].
2. АНАЛІЗ СУЧАСНОГО СТАНУ ФІНАНСОВОГО РИНКУ В УКРАЇНІ
2.1. Оцінка ефективності фондового ринку та ринку капіталів
Варто зазначити, що сучасний стан розвитку фондового ринку України є досить важливим питанням, оскільки ефективно функціонуючий фондовий ринок міг би стати фундаментом для забезпечення економічної стабільності та проведення структурних реформ в Україні, що є досить актуально у такий складний час для України. Тому нами був здійснений детальний аналіз щодо розвитку фондового ринку в Україні.
У табл. 2.1 виконаємо аналіз динаміки обсягу торгів на ринку цінних паперів на протязі 2011-2015 рр.