Споживче кредитування населення та перспективи його розвитку в Україні (ID:213188)
Зміст
ЗМІСТ
ВСТУП……………………………………………………………………… 4
РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИКО-МЕТОДИЧНІ ЗАСАДИ СПОЖИВЧОГО КРЕДИТУВАННЯ……………………………………………………...…... 7
1.1. Економічна сутність, види і принципи кредитування фізичних
осіб……………………………………………………………………….….. 7
1.2. Нормативно-правове регулювання відносин із кредитування
фізичних осіб………………………………………………..…………....... 19
1.3. Досвід споживчого кредитування за кордоном…………………….. 26
Висновки до розділу 1……………………………………………………. 34
РОЗДІЛ 2. ОРГАНІЗАЦІЯ КРЕДИТУВАННЯ ФІЗИЧНИХ ОСІБ У
ПАТ «ДЕРЖАВНИЙ ОЩАДНИЙ БАНК УКРАЇНИ»….…………….... 37
2.1. Еволюція розвитку та фінансово-економічна характеристика
ПАТ «Державний ощадний банк України»……………….…………..... 37
2.2. Аналіз кредитування фізичних осіб у складі кредитного портфеля Банку……………………………………………………………………….. 47
2.3. Механізм кредитування фізичних осіб в ПАТ «Державний ощадний банк України»…… ……………………………………………………...... 56
2.4. Оцінювання кредитоспроможності позичальника в Банку……………………………………………………………………….. 68
Висновки до розділу 2…………………………………………………….. 75
РОЗДІЛ 3. УДОСКОНАЛЕННЯ ПРОЦЕСУ КРЕДИТУВАННЯ ФІЗИЧНИХ ОСІБ В КОМЕРЦІЙНИХ БАНКАХ УКРАЇНИ…………… 77
3.1. Шляхи удосконалення механізму надання споживчого кредиту в банках……………………………………………………………………..... 77
3.2. Формування скорингової системи, як метод зниження кредитного ризику банку……………………………………………………………….. 89
3.3. Страхування заставленого майна як засіб обмеження ризиків при споживчому кредитуванні………………………………………………. 103
Висновки до розділу 3………………………………………………….. 108
ВИСНОВКИ……………………………………………………………... 110
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ…………………………….…. 115
ДОДАТКИ……………………………………………………………….. 126
Зразок роботи
ВСТУП
Актуальність теми. Кредитування займає одне з найважливіших місць серед фінансових механізмів економічного стимулювання і стабільного розвитку економіки. Його застосування дає значний соціально-економічний ефект. За допомогою кредитно-фінансових інструментів значно збільшуються активи різних суб’єктів ринку – від окремого громадянина і сім’ї до держави в цілому. За рахунок кредитування здійснюється інвестування реального сектора економіки та збільшення його капіталу і внаслідок цього забезпечується стабільне зростання доходів у різних галузях економіки.
Одним з найпоширеніших видів банківських операцій і одним зі стимулюючих факторів розвитку економіки є споживче кредитування. Надання споживчих позик населенню підвищує їхній платоспроможний попит, життєвий рівень загалом та прискорює реалізацію товарних запасів, послуг, сприяє створенню основних фондів. Окрім цього, споживчий кредит стимулює ефективність праці.
Значне зростання споживчого кредиту в Україні, як вважає Тарасевич Н. В., стало важливим чинником розвитку банківської системи й економіки в цілому. Проте надто прискорене і недостатньо контрольоване зростання споживчого кредиту загострило проблеми незбалансованості товарних і кредитного ринків і сприяло нагромадженню ризиків. Сучасний банківський бізнес супроводжують високий рівень конкуренції, ускладнення архітектури фінансового ринку та його дерегулювання, зміни в організації кредитування. Водночас суб’єкти споживчого кредиту в Україні виявились не готовими до суттєвих трансформацій, а надмірна активізація банків щодо кредитування населення посилила загрози стійкості окремих банків і всієї банківської системи 83. Тому актуальними є дослідження споживчого кредитування та перспектив його розвитку в Україні.
Дослідженням даної проблематики займалися багато зарубіжних та вітчизняних науковців, серед яких Дж. Сінкі, П. Роуз, Р. Гросіан, Дж. Вулфел, О. Лаврушин, В. Сусіденко, А. Мороз, М. Савчук, В. Вовк, Л. Галяєва, Л. Гаряга та інші. В їх працях розглядається питання змісту, форм розвитку і ролі споживчого кредитування в Україні. Однак воно потребує подальших наукових досліджень і розробок.
Актуальність зазначених проблем та недостатній рівень вивчення питань розвитку споживчого кредиту в сучасних умовах зумовили вибір теми, окреслили об’єкт та предмет дослідження, його мету та основні завдання.
Мета і завдання дослідження. Метою дипломної роботи є теоретико-методичне обґрунтування проблем формування та розробка практичних рекомендацій щодо вдосконалення споживчого кредитування в Україні.
Для досягнення поставленої мети передбачено постановку, формулювання і розв’язання наступних наукових й практичних завдань:
розглянути економічну сутність, види і принципи споживчого кредитування;
навести особливості нормативно-правового регулювання відносин із кредитування фізичних осіб;
розглянути умови і форми надання кредитів за кордоном;
дослідити організацію кредитування фізичних осіб на прикладі ПАТ «Державний ощадний банка України»;
обґрунтувати шляхи вдосконалення процесу кредитування фізичних осіб в комерційних банках України.
розробити пропозиції щодо мінімізації кредитних ризиків банку шляхом формування скорингової системи та страхування заставленого майна.
Об’єктом дослідження є діяльність банків у сфері споживчого кредитування населення в Україні.
Предметом дослідження виступають економічні відносини, що виникають між банківськими установами України та фізичними особами з приводу надання споживчих кредитів.
У дипломній роботі об’єкт та предмет дослідження розглядаються на прикладі Публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України»
Методи дослідження. Теоретико-методологічною основою даного дослідження є діалектичний метод пізнання соціально-економічних явищ і процесів в ринкових умовах з використанням системного та ситуаційного підходів. Для оцінки діючої практики використовувалися такі методи досліджень: абстрактно-логічний – для аналізу наукової літератури для системної оцінки (при визначенні сутності споживчого кредитування); метод синтезу – для адаптації зарубіжного досвіду споживчого кредитування; статистико-економічний – при аналізі сучасного стану та тенденцій розвитку кредитування фізичних осіб ПАТ «Державний ощадний банк України»; системного підходу – для обґрунтування висновків і пропозицій щодо вдосконалення операцій з надання споживчих кредитів та підвищення їх ефективності і зниження ризиковості.
Інформаційна база роботи. Інформаційною базою дослідження стала наукова монографічна література, статті зарубіжних та вітчизняних вчених у періодичних виданнях, законодавчі та нормативні акти, статистичні дані НБУ та комерційних банків.
Апробація роботи.
Результати дослідження дипломної роботи були апробовані на науково-практичній конференції «Студентські наукові читання: 2017» та викладені в статті «Банківське споживче кредитування населення в Україні сучасний стан та перспективи його розвитку».
Структура роботи. Дипломна робота складається із вступу, 3 розділів, висновків, списку використаних джерел та додатків.
Повний обсяг дипломної роботи - 133 сторінки, у тому числі 8 таблиць, 8 ілюстрацій, 6 додатків, список використаних джерел із 100 найменувань.
Інші роботи з даної категорії: