Зразок роботи
1.1 Економічна сутність та класифікація видів кредитів для фізичних осіб у банках
На сучасному етапі економічного розвитку важливим місцем у пошуку шляхів виходу України з кризової ситуації є подальше вдосконалення форм кредитування, формування ефективної кредитної системи.
Важливу роль у задоволенні нових потреб населення, підвищенні його рівня життя, забезпеченні соціально-економічного розвитку країни відіграє така форма кредитування, як споживчі кредити, надані населенню для задоволення різноманітних потреб споживачів.
Варто відзначити, що в українській термінології не виділяється поняття «кредит для фізичних осіб», і в основному воно ототожнюється з поняттям «споживчий кредит», який по суті є видом кредиту для фізичних осіб.
Згідно з визначенням Національного банку України, споживчий кредит це позика, надана споживачеві на придбання продукції для особистих потреб, що не пов'язана безпосередньо з підприємницькою діяльністю або виконанням обов'язків найманого працівника.
1.3. Методи управління кредитним ризиком банківської установи
Успішна діяльність банку в цілому великою мірою залежить від обраної стратегії управління ризиками. Мета процесу управління кредитними ризиками полягає в їх обмеженні або мінімізації, оскільки повністю уникнути ризиків неможливо. Управління кредитними ризиками, як правило, спрямоване на забезпечення отримання банком відповідної винагороди за прийняття ризиків. Виняток становлять нецінові ризики, щодо яких не існує кореляції між їх рівнем та величиною винагороди банку [1, с. 345].
Існують різні думки щодо визначення категорії «кредитний ризик». Зокрема, А. М. Бандурка та В. В. Глущенко характеризують кредитний ризик як ймовірність збитків у зв’язку з несвоєчасним поверненням позичальником основного боргу і відсотків за ним [2, с. 240].
О. М. Петрук визначає кредитний ризик як можливість того, що в певний момент часу вартість кредитної частини банківського портфеля активів зменшиться у зв’язку з неповерненням, неповним або несвоєчасним поверненням кредитів, наданих банком [3, с. 282].
Як бачимо, існують різноманітні підходи щодо визначення поняття «кредитний ризик»: одні автори включають в поняття «кредитний ризик» загрозу несплати позичальником основного боргу і процентів, інші – пов’язують ризик із прибутком, який отримує банк (наприклад, кредитний ризик – це можливе падіння прибутку банку і навіть втрата частини акціонерного капіталу в результаті неспроможності позичальника гасити і обслуговувати борг [4, с. 11-12].
РОЗДІЛ 2
АНАЛІЗ ФІНАНСОВОГО СТАНУ БАНКІВСЬКОЇ УСТАНОВИ
2.1 Загальна характеристика банківської установи
Територіальне відокремлене без балансове відділення №10002/082 фiлiї Волинського обласного управлiння АТ «Ощадбанк» знаходиться в смт Стара Вижівка по вулиці Жовтнева, 4 (44401).
Банк є правонаступником Державного спеціалізованого комерційного ощадного банку України зареєстрованого Національним банком України 31 грудня 1991 року за № 4. У своїй діяльності керується Конституцією і Законами України «Про банки і банківську діяльність», «Про Національний банк України», «Про господарські товариства» іншими законами України, нормативно-правовими актами Національного банку України та Положенням про ТВБВ (Додаток А).
Банк не є юридичною особою, має відокремлене майно, може від свого імені набувати майнових і особистих немайнових справ у тому числі укладати договори, бути позивачем та відповідачем судового розгляду.
Територіальне відокремлене без балансове відділення №10002/082 фiлiї Волинського обласного управлiння АТ «Ощадбанк» має печатки із своїм офіційним найменуванням та штампи.
Банк провадить свою діяльність на комерційній основі, володіє та користується і розпоряджається майном у тому числі будівлями, спорудами, устаткуванням, інвентарем, фондами та коштами, які належать йому на правах власності відповідно до законодавства.
Метою діяльності банку є одержання прибутку від виконання банківських операцій та провадження іншої діяльності відповідно до законодавства, створення сприятливих умов для розвитку економіки та підтримки вітчизняного товаровиробника, переважно підприємств малого та середнього бізнесу, кредитно-фінансова підтримка процесів структурної перебудови зміцнення та реалізація виробничого і торгового потенціалу галузей економіки, розвиток ощадної справи, всебічне банківське обслуговування юридичних і фізичних осіб.
2.2 Оцінка основних фінансово-економічних показників АТ «Ощадбанк»
АТ «Ощадбанк» на сьогоднішній день є одним з найбільших фінансових інститутів української держави, що має широко розгалужену мережу установ. Це єдиний в Україні банк, що має закріплену законом державну гарантію повного збереження грошових коштів та інших цінностей громадян, довірених банку. Засновником АТ «Ощадбанк» являється Публічне акціонерне товариство (ПАТ) «Державний ощадний банк України», яке є державним банком. Засновником АТ «Ощадбанк» є держава в особі Кабміну України. Банк утворений відповідно до розпорядження президента України №106, постанови Кабінету міністрів України №876 шляхом перетворення Державного спеціалізованого комерційного ощадного банку України. Банк є правонаступником Державного спеціалізованого комерційного ощадного банку України. Організаційно-правова форма відповідно до внесених змін до п. 4 Статуту АТ «Ощадбанк» – публічне акціонерне товариство (ПАТ). АТ «Ощадбанк» є державним банком, в якому 100% статутного капіталу належать державі. Структура банку, відповідно до затвердженого статуту, будується за принципом централізації з вертикальним підпорядкуванням. Схема організації структури управління АТ «Ощадбанк» наведена в додатку Н. Банк у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України: «Про банки та банківську діяльність» [16], «Про Національний банк України»[18], іншими законами України, нормативно-правовими актами НБУ та Статутом АТ «Ощадбанк» [73]. На підставі банківської ліцензії № 148, виданої Національним банком, АТ «Ощадбанк» має право здійснювати банківські операції, визначені законом України «Про банки та банківську діяльність» [16].