Зразок роботи
Вступ
Актуальність теми дослідження. Одним із ключових процесів розвитку світової економіки на рубежі ХХ-ХХІ століть є глобалізація як якісно новий етап у розвитку інтернаціоналізації господарського життя. Центральну роль у процесі глобалізації економіки грають транснаціональні корпорації. Вже в 70-і роки ХХ століття обсяг виробництва іноземних філій ТНК перевищив обсяг світової торгівлі. Обсяг експорту американських закордонних філій більш ніж у два рази перевищує обсяг всього американського експорту. Рушійною силою глобалізації промисловості є революція в менеджменті, що дозволив централізувати промислове планування в глобальному масштабі.
Таким чином, однією з визначальних особливостей сучасного етапу розвитку світового господарства є перетворення транснаціональних корпорацій (ТНК) на провідних суб'єктів міжнародних економічних і фінансових відносин. Незважаючи на посилення процесів глобалізації, гострою проблемою для ТНК є недосконалість ринків. У результаті впровадження урядами-реципієнтами обмежень щодо діяльності ТНК створюються передумови для застосування корпораціями трансферних механізмів, які дають змогу перерозподіляти фінансові активи, уникати сплати податків і митних зборів та обходити валютний контроль. За таких умов фінансова система ТНК удосконалюється, стає надзвичайно гнучкою.
Однією з найбільш важливих, але в той же час суперечливих дій у системі транснаціональних корпорацій є трансферне ціноутворення. Механізм, за допомогою якого відбувається внутріфірмовий перерозподіл фінансових ресурсів у рамках ТНК, називається трансферним ціноутворенням, що є невід'ємною частиною глобальної системи менеджменту ТНК.
Трансферні ціни використовуються як економічний важіль у реалізації планування і контролю і є елементом економічної політики ТНК. Як інструмент планування трансферні ціни регулюють внутрікорпоративні господарські зв'язки. Як інструмент контролю трансферні ціни забезпечують досягнення планових показників по прибуткам, зниження витрат виробництва і реалізацію продукції на всіх етапах виробництва і руху товару до кінцевого споживача.
Трансферне ціноутворення як найбільш суперечливий та ефективний трансферний механізм у фінансовій системі ТНК є одним з найбільш дієвих інструментів управління поточною ліквідністю, а тому відкриває корпораціям можливості маніпулювати обіговими коштами. Вищезазначене зумовлює надзвичайну актуальність наукового осмислення та концептуального узагальнення проблеми, що досліджується.
В Україні в даний час вже існують схеми формування внутрішніх цін, однак основною проблемою впровадження трансферного ціноутворення є недосконалість законодавчої бази України.
Добробут нашої країни, її участь у міжнародному поділі праці, ступінь інтеграції у світове господарство, її конкурентноздатність все в більшому ступені залежать від того, наскільки успішна діяльність транснаціональних компаній, інтереси яких зв'язані з національною економікою. В Україні необхідно реалізовувати політику державної підтримки перетворення ведучих вітчизняних корпорацій у транснаціональні, що дозволить Україні усталити свої позиції і зміцнити національну незалежність.
Актуальність обраної теми визначається також гострою потребою в аналізі особливостей трансферного ціноутворення в умовах економічного розвитку України. Погіршення платіжного балансу, що може бути безпосереднім наслідком маніпулювання трансферними цінами, потенційно стримуватиме розвиток економіки держави. Глибокий і всебічний аналіз процесів трансферного ціноутворення дасть змогу розробити рекомендації щодо відповідної зовнішньоекономічної політики.
Трансферне ціноутворення стало предметом наукових досліджень досить давно. Одна з перших робіт на цю тему була опублікована ще в 1908 р. Е. Шмаленбахом. Серед інших зарубіжних науковців – дослідників трансферного ціноутворення слід відзначити С. Лолла, Л. Нікельса, Д. Хіршляйфера та Т. Хорста (мікроекономічний напрям); К. Еммануеля, Д. Лессарда та Д. Рутенберга (напрям міжнародного фінансового менеджменту); М. Аллеса, С. Датара та М. Онсі (дослідження з позицій фінансового та бухгалтерського обліку); У. Абдалла, Р. Екклеса та П. Янкер (дослідження в галузі менеджменту); Д. Гоша, С. Кассісі та М. Мехафді (біхевіоризм); С. Борковські, М. Кент та Р. Файншрайбера (дослідження в галузі регулювання трансферного ціноутворення); П. Баклі, Р. Тенга та Д. Х'юджеса (емпіричні дослідження); Л. Іден, М. Кулз та С. Плассхаерта (комплексний підхід) та ін.
Досліджували трансферне ціноутворення і науковці СНД, серед яких варто назвати С.В.Асєєву, Н.Х.Вафіну, М.А.Вахрушину, О.Д.Волкова, В.М.Крилова, Д.В.Ліцукову, В.Ю.Пашкуса, А.С.Плещинського, О.О.Семяновського та ін.
Серед вітчизняних науковців дослідженням проблематики фінансової системи ТНК і трансферного ціноутворення займалися Н.В.Гришко, Р.О.Заблоцька, Л.Л.Кістерський, О.І.Мусієнко, Л.В.Нападовська, О.В.Плотніков, А.М.Поручник, М.Е.Прохорова, О.І.Рогач, О.І.Шнирков, С.О.Якубовський та ін.
Мета і завдання дослідження. Метою бакалаврської роботи є дослідження теоретичних та практичних аспектів використання трансфернтного ціноутворення при управлінні міжнародними грошовими потоками транснаціональних корпорацій.
Для досягнення зазначеної мети в бакалаврській роботі необхідно вирішити наступні завдання:
- розглянути сутність трансфертного ціноутворення та його роль в процесах управління міжнародними грошовими потоками корпорацій;
- дослідити механізми та моделі трансфертного ціноутворення;
- дослідити сутність та особливості використання офшорних зон при плануванні податкових платежів в міжнародній фінансовій діяльності корпорацій;
- провести дослідження особливостей використання трансфертного ціноутворення при управлінні міжнародними грошовими потоками корпорацій;
- вивчити міжнародну практику регулювання діяльності транснаціональних корпорацій у сфері трансфертного цноутворення;
- провести аналіз особливостей використання офшорних зон транснаціональними корпораціями в цілях зменшення податкових платежів;
- провести дослідження особливостей використання трансфертного ціноутворення в Україні;
- дослідити особливості використання офшорних зон в цілях зменшення податкових платежів в Україні;
- розглянути напрямки вдосконалення регулювання діяльності корпорацій у сфері трансфертного ціноутворення та запобігання ухилення від сплати податків з використанням офшорних зон в Україні.
Об'єктом дослідження в бакалаврській роботі є грошові потоки транснаціональних корпорацій.
Предметом дослідження бакалаврської роботи є особливості використання трансфертного ціноутворення при управлінні грошовими потоками транснаціональних корпорацій.
Методи дослідження. При виконанні бакалаврської роботи використано наступні методи дослідження: аналіз і синтез, абстрагування, історичний метод та метод порівняння, формалізація та мікроекономічне моделювання, вимірювання, системний підхід та ін. Системний підхід як методологічна основа дослідження дає змогу всебічно вивчити механізм трансферного ціноутворення, визначити його місце у структурі фінансової системи ТНК та виявити взаємозв'язок з іншими елементами системи.
Інформаційною базою дослідження стали зарубіжні та вітчизняні монографії, наукові статті, препринти, публікації міжнародних організацій, органів державного управління та недержавних структур з питань міжнародної фінансової діяльності транснаціональних корпорацій по управлінню грошовими потоками з використанням трансфертного ціноутворення та офшорних зон.