Зразок роботи
Вступ
Актуальність теми дослідження. Протягом 1950-1980 рр. двадцятого століття транснаціоналізація світової економіки, тобто поширення міжнародного виробництва в результаті закордонних інвестицій транснаціональних компаній (ТНК), проявлялася переважно у формі інвестування компаніями в створення нових активів за кордоном. І тільки з кінця 80-х рр. XX ст. набула поширення риса, яка домінує в потоках прямих іноземних інвестицій (ПІІ) на даний час, це придбання компаній за кордоном або об’єднання з іноземними фірмами на основі участі в капіталі, що має назву транскордонне злиття і поглинання (ЗіП). Суттєвих масштабів дане явище сягнуло у другій половині 90-х рр. XX ст., коли його обсяги становили до 80% світових потоків ПІІ, а сукупна річна вартість складала близько 2-3% світового валового внутрішнього продукту.
Феномен корпоративного злиття і поглинання відомий вже понад століття. Однак, незважаючи на наявність величезної маси наукової і прикладної літератури з цього питання, такому його виду як транскордонне ЗіП, тобто угодам за участю компаній з різних країн, приділялася незначна увага. В силу своєї відносної новизни це явище досліджено недостатньо і не отримало належного теоретичного обґрунтування. Це пояснюється зокрема тим, що глобальний цикл транскордонного злиття і поглинання кінця ХХ ст. є першим вагомим проявом даного явища в світовому масштабі, протягом вказаного періоду процес консолідації між компаніями з різних країн одночасно спостерігався у переважній більшості галузей та регіонів світу. Таким чином, недостатній ступінь розробленості теоретичної бази для дослідження транскордонного ЗіП спричинений його новизною як явища масового та глобального.
З огляду на провідну роль транскордонного злиття і поглинання у потоках прямих інвестицій протягом останнього десятиліття, постає необхідність виділення специфічних рушійних сил даного явища, виявлення та класифікації внутрішніх і зовнішніх чинників окремих угод та хвиль транскордонного ЗіП в цілому, порівняння їх з факторами, характерними для традиційної національної консолідації. Крім того, вплив, який транскордонне злиття і поглинання може чинити на країну-реципієнта, є актуальним питанням для переважної більшості країн з перехідною економікою та країн, що розвиваються, оскільки зазначені суб’єкти світової економіки можуть брати лише обмежену участь в даному процесі міжнародної корпоративної консолідації, переважно в ролі продавців компаній. В той же час, специфіка причин розміщення ПІІ дозволяє зробити припущення, що рушійні сили транскордонного ЗіП відрізняються від чинників національних угод.
Стратегічним фактором успіху компаній на світових ринках та нарощення міжнародної конкурентоспроможності є зростання їх ринкової вартості, що здійснюється через фінансування, як за рахунок власних і позичкових коштів так і зовнішнім шляхом за допомогою злиття чи поглинання з іншою компанією. Транснаціональні корпорації розробляють стратегії реструктуризації бізнесу, посилюючи свої ринкові позиції, отримуючи глобальні конкурентні переваги. Невипадково процеси злиття і поглинання (ЗіП) в міжнародному бізнесі, як інвестиції в акціонерний капітал, є найбільш поширеною формою прямих іноземних інвестицій.
Жорстока неослабна конкурентна боротьба вимагає і від українських товаровиробників прийняття стратегічних рішень розширення та виходу на міжнародні ринки, а також застосування ефективних механізмів отримання на них стійких позицій. Отже, проблема формування стратегій розширення бізнесу є на сьогодні ключовою, оскільки практика свідчить про те, що небагато національних компаній можуть вести конкурентну боротьбу зі світовим лідерами, які теж можуть виявитися ціллю для консолідації транснаціональних компаній.
Серед наукових праць, в яких досліджуються теоретичні основи процесів злиття та поглинання, їх сучасні форми, міжнародне конкурентне середовище, проводиться аналіз умов та мотиваційних факторів консолідації компаній, а також планування та організація процесів злиття, необхідно виділити дослідження таких зарубіжних вчених, як: М.Бішопа, П.Гохана, Ф.Крюгера, А.Лажу, М.Марсалезе, Р.Нельсона, Дж.Стиглера, Р.Стилмана, М.Трема, С.Ріда, М.Хебека, та багатьох інших. У наукових роботах Ф.Вестона, Р.Бейлі, С.Маєрса, П.Стейнера, А.Бекенштейна, К.Чанга, Р.Меліхера, Дж.Ледортера, Л. де Антоніо та інших хвилі злиття та поглинання розглядаються, як наслідок активності фондових ринків та ринків корпоративного контролю. Основні мотиваційні концепції реструктуризації бізнесу через злиття та поглинання представлені у роботах М.Бредлі, А.Десаі, Е.Кіма, М.Дженсена, І.Мекнінга, Г.Дональдсона, Р.Ролла, Е.Берковича, П.Есквита, Н.Варайя, Р.Морка, А.Шляйфера та багатьох інших. Найбільш значні дослідження процесів корпоративної консолідації та рекомендації щодо здійснення глобального зростання були зроблені вченими Г.Дінзом, Ф.Крюгером, С.Зайзелем.
Питання міжнародної інвестиційної діяльності та сучасні тенденції процесів злиття поглинання в контексті інтернаціоналізації та міжнародної економічної інтеграції досліджуються в роботах вітчизняних вчених економістів В.Андрійчука, О.Білоруса, В.Будкіна, І.Бураковського, А.Гальчинського, В.Геєця, Б.Губського, М.Дудченка, О.Єтокової, Г.Климка, А.Кредісова, Д.Лук’яненка, Ю.Макогона, С.Мочерного, О.Мозгового, В.Новицького, Б.Панасюка, Є.Панченка, Ю.Пахомова, А.Поручника, О.Рогача, В.Рокочої, Л.Руденко, М.Рубцова, А.Румянцева, Є.Савельєва, В.Сіденка, С.Сіденко, Н.Татаренко, А.Філіпенка, О.Шниркова, І.Школи та інших.
Мета і завдання дослідження. Метою магістерської дипломної роботи є дослідження теоретичних та практичних аспектів злиття та поглинання у міжнародному бізнесі.
Для досягнення зазначеної мети в магістерській дипломній роботі необхідно вирішити наступні завдання:
- розглянути теоретичні концепції економічної концентрації;
- провести класифікацію основних видів злиття і поглинання;
- дослідити стратегії злиття та поглинання в міжнародному бізнесі;
- проаналізувати динаміку розвитку процесів злиття і поглинання у світі;
- дослідити особливості розвитку процесів злиття і поглинання в умовах глобалізації;
- здійснити оцінку економічної концентрації українських підприємств;
- розглянути шляхи вдосконалення стратегій злиття і поглинання в міжнародному бізнесі.
Об’єктом дослідження в дипломній роботі є міжнародні процеси злиттів та поглинань ТНК.
Предметом дослідження дипломної роботи є особливості та тенденції злиттів та поглинань в міжнародному бізнесі, напрямки їх розвитку та підвищення ефективності.
Методи дослідження. Для досягнення мети і розв’язання завдань дипломної роботи використовуються наступні методи наукового дослідження процесів злиття та поглинання в умовах глобального бізнес середовища: аналізу та синтезу; історизму; методи багатофакторного статистичного аналізу; індукції і дедукції; кількісних і якісних порівнянь (для аналізу ефективності діяльності підприємств високотехнологічного сектору України).
Інформаційною базою дослідження є фундаментальні праці та науково-теоретичні розробки провідних вітчизняних і закордонних вчених із проблем сучасних міжнародних економічних відносин та міжнародної конкуренції, стратегій розвитку, управління зовнішньоекономічною діяльністю, що використовуються підприємствами для досягнення встановленої мети і як філософії ділової активності в умовах глобалізації, а також аналітичні документи міжнародних організацій.