Зразок роботи
ВСТУП
Основною економічною функцією банків є кредитування їх клієнтів. Від того, наскільки добре банки реалізують свої кредитні функції, багато в чому залежить економічний стан регіонів, що ними обслуговуються. Банківські кредити сприяють появі нових підприємств, збільшенню кількості робочих місць, будівництву об’єктів соціального та культурного призначення, а також забезпечують економічну стабільність.
Кредити становлять близько 60 % всіх активів банку і забезпечують 2/3 усіх доходів. Вони є найбільш прибутковою, але й найбільш ризиковою частиною банківських активів.
Актуальність питання кредитної діяльності банків у забезпеченні сталого розвитку реального сектору економіки забезпечується наступними аргументами. Сьогодні проблема управління кредитним ризиком у банку залишається однією з найактуальніших. Досвід свідчить, що з часом рівень ризикованості банківської діяльності дедалі зростатиме. Для потреб практики необхідні чітко сформульовані рекомендації, що являють собою результат наукового дослідження. Водночас наука може ще не знати відповіді на деякі питання, а банкіру необхідно вирішувати їх на практиці. Тому побудова комплексної системи кредитного ризик-менеджменту в банках є однією з основних складових забезпечення ефективної кредитної діяльності банків.
Дослідженню проблеми забезпечення ефективної кредитної діяльності банків приділяють велику увагу як вітчизняні, так і зарубіжні вчені. Зокрема, питання макроекономічних передумов розвитку кредитної діяльності банків розробляли у своїх працях такі автори, як: В.Відлацький, О.Дзюблюк, Е.Доллан, В.Зимовець, О.Кузьмак, О.Лаврушин, С. Міщенко, М.Савостьяненко, М.Сулима, К.Тігірбєков; з питань методів та інструментів оцінювання та мінімізації кредитного ризику – А.Беляков, К.Брутян, В.Вітлінський, Ж.Довгань, Х.Грюнинг, Т.Квасова, О.Ковальов, Н.Костюченко, П.Кудрявцев, Л.Примостка, Л.Слобода, В.Міщенко, С.Науменкова, Н. Няньчук.
Теоретичним і методологічним аспектом розвитку системи кредитного ризик-менеджменту присвячено праці Л.Кльоби, П.Ковалева, В.Коваленко, Л.Кузнєцової, К.Латунової, М.Мескона, М.Степанової, П. Роуза, Н.Шульги.
Проблемам оцінки ефективності кредитної діяльності банків присвячено праці зарубіжних та вітчизняних економістів: М.Звєряков, І.Лютий, Б.Луців, С.Кабушкін, А.Камінский, В.Прядко та інших.
Водночас, враховуючи досягнення фундаментальних і прикладних досліджень, недостатньо уваги приділяється окремим теоретично-методичним і практичним аспектам кредитної діяльності банків. Дискусійними залишаються питання обґрунтування основних методичних підходів для оцінювання ефективності кредитної діяльності; визначення цілей, завдань, принципів організації кредитного ризик-менеджменту; обґрунтування підходів до оцінювання та шляхів мінімізації кредитного ризику.
Метою даної курсової роботи є визначення шляхів удосконалення науково-методичних засад кредитної діяльності банків на фінансовому ринку та оцінки практичних аспектів досліджуваної проблематики.
Основними завданнями даної роботи є: узагальнення теоретичних основ,аналіз практичних аспектів та виявлення шляхів вдосконалення організації управління кредитними ризиками.
Об’єктом дослідження виступає процес управління кредитними ризиками у банківській діяльності.
Предметом є сукупність теоретичних та практичних аспектів оцінки кредитними ризиками та їх управління у банківській діяльності.
Фундаментальні та прикладні дослідження вітчизняних і зарубіжних науковців – основа дослідження, у процесі якого було використано загальнонаукові та спеціальні методи пізнання, а саме: для систематизації понятійного апарату – метод наукових абстракцій; при дослідженні закономірностей розвитку кредитної діяльності банків – методи аналізу, синтезу, індукції та дедукції; при обґрунтуванні напрямів підвищення ефективності кредитної діяльності – методи логічного узагальнення, порівняння, групувань, вибірок; для наочного представлення статистичного матеріалу та схематичного подання деяких теоретичних і практичних положень дослідження – графічний метод.
Інформаційна база дослідження– законодавчі акти та нормативно-правові документи з питань розвитку фінансового ринку України, а також банківської системи та системи небанківських фінансових інститутів, статистичні дані Національного банку України та окремих банків, Асоціації українських банків, Державної служби статистики, Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Базельського комітету з питань банківського нагляду, Світового банку, наукові праці вітчизняних та зарубіжних учених.
Актуальність теми дослідження зумовила логіку представленої курсової роботи та її складові.